Fiataloknak szóló mobilitási projektek - "DiscoverEU Esélyegyenlőségi Pályázattípus"

Határidő
Érvényes
Pályázhat
Bármely támogatható részt vevő szervezet/intézmény vagy csoport, amely valamely uniós tagállamban vagy a programhoz társult harmadik országban székhellyel rendelkezik

Fiataloknak szóló mobilitási projektek - "DiscoverEU Esélyegyenlőségi Pályázattípus"


A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus keretében a fiatalok szervezetei és informális csoportjai támogatást kaphatnak olyan projektek végrehajtásához, amelyek lehetővé teszik a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok számára, hogy társaikkal azonos feltételek mellett vegyenek részt a DiscoverEU programban.
A DiscoverEU lehetővé teszi a 18 éves fiatalok számára, hogy rövid távú egyéni vagy csoportos élményt szerezzenek Európa-szerte, szükség esetén vasúti utazás vagy más közlekedési mód segítségével. Az elérendő célkitűzések a következők:
lehetőség biztosítása a fiataloknak arra, hogy megismerkedjenek Európával, és felfedezzék Európa lehetőségeit a jövőbeli tanulásuk és életre szóló döntéseik terén;
a fiatalok felvértezése a számukra értékes tudással, életviteli készségekkel és kompetenciákkal;
a fiatalok közötti kapcsolatok és kultúrák közötti párbeszéd ösztönzése;
a fiatalok körében az Európai Unióhoz való tartozás érzésének erősítése;
a fiatalok ösztönzése arra, hogy elsajátítsák különösen a fenntartható utazást és általában véve a környezettudatosságot.

A pályázattípus célkitűzései
A DiscoverEU arra törekszik, hogy fokozza az esélyegyenlőséget azáltal, hogy további támogatást nyújt azoknak a résztvevőknek, akik kevesebb lehetőséggel rendelkeznek Európa felfedezésére.
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus konkrétan a következőket célozza:
olyan, kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok elérése, akik maguktól nem pályáznának;
azon akadályok felszámolása, amelyek meggátolják e fiatalokat abban, hogy közvetlenül részt vegyenek a DiscoverEU általános pályázati fordulójában, és az utazáshoz szükséges támogatás biztosítása;
a DiscoverEU programban részt vevő, hátrányos helyzetű fiatalok kompetenciáinak és készségeinek fejlesztése és erősítése.

Szakpolitikai háttér
A 2019 és 2027 közötti időszakra szóló uniós ifjúsági stratégia a Bizottság 2018. május 22-i, "A fiatalok bevonása, összekapcsolása és felelősségvállalásának ösztönzése" című közleménye alapján meghatározza az ifjúsági területen zajló európai együttműködés keretét. A stratégia elősegíti a fiatalok részvételét a demokratikus életben, támogatja a társadalmi és polgári szerepvállalást, és biztosítja, hogy valamennyi fiatal rendelkezzen a társadalomban való részvételhez szükséges erőforrásokkal. Az uniós ifjúsági stratégia egy ifjúságipárbeszéd-folyamatot is magában foglal. Ezen összefüggésen belül 2018-ban 11 európai ifjúsági cél került meghatározásra. Ezek a célok olyan szektorközi területeket azonosítanak, amelyek hatással vannak a fiatalok életére, valamint rávilágítanak a kihívásokra. Az uniós ifjúsági stratégiának hozzá kell járulnia e jövőkép megvalósításához a fiatalok számára. Az uniós ifjúsági stratégia az "Összekapcsolni" elnevezésű főbb terület keretében előmozdítja és elősegíti a kapcsolatokat és a tapasztalatcserét a fiatalok körében, amelyek alapvető szerepet töltenek be az Unió jövőbeli fejlődésében. Ezek a kapcsolatok elsősorban a mobilitás különböző formái, többek között a DiscoverEU révén segíthetők elő.
Uniós ifjúsági stratégia |Európai Ifjúsági Portál (europa.eu)

A tevékenységek leírása
DiscoverEU - Esélyegyenlőségi pályázattípus
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus keretében egy-öt, kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatal rövid ideig közösen utazik Európában. A tanulási időszak magában foglalja a DiscoverEU utazás előtti és alatti tervezést, előkészítést, végrehajtást, valamint az utazás utáni nyomon követést.
A DiscoverEU finanszírozása keretében a következő tevékenységek nem támogathatók: tudományos célú tanulmányutak; profitszerzésre irányuló cseretevékenységek; olyan csereprogramok, amelyek a következők közé tartozhatnak: előadói körutak, alapszabály által előírt ülések, valamint felnőttek által fiatalok számára biztosított képzések.

Projekttervezés
A projekteket egy fiatalokból álló informális csoport vagy szervezet/intézmény bonyolítja le, amely egy vagy több résztvevőt küld DiscoverEU utazásra. A szervezetnek/intézménynek részesülnie kell a DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípusban való részvételéből, ezért a projektnek összhangban kell lennie a szervezet/intézmény célkitűzéseivel, és igazodnia kell a szükségleteihez. Lehetőség van más olyan országok érdekelt feleivel való együttműködésre, amelyek tevékenységeket vagy támogatást kínálhatnak a résztvevőknek, például tárhelyszolgáltatást stb.
A projektek négy szakaszból állnak: tervezés, előkészítés, megvalósítás és utánkövetés. A tevékenységekben részt vevő szervezeteknek/intézményeknek és fiataloknak aktív szerepet kell vállalniuk valamennyi szakaszban, és ezáltal eredményesebbé kell tenniük a tanulási tapasztalatot.
az utazási élmény tervezése (az igények, a célkitűzések, a tanulási eredmények, a tevékenység(ek) típusának meghatározása, az utazás tervezése, a tevékenységek ütemezése stb.);
előkészítés (a DiscoverEU utazás gyakorlati megszervezése, megállapodások létrehozása az érdekelt felekkel, nyelvi/interkulturális/tanulási/kulturális/környezetvédelmi/digitális tevékenységek szervezése, a résztvevők indulás előtti felkészítésével kapcsolatos feladatok stb.);
tevékenységek végrehajtása a DiscoverEU utazás során;
utánkövetés (a tevékenységek értékelése, a résztvevők tanulási eredményeinek azonosítása és dokumentálása, valamint a projekt eredményeinek terjesztése és hasznosítása).
A minőségi DiscoverEU - Esélyegyenlőségi pályázattípusok:
a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok és a részt vevő szervezetek/intézmények aktív részvételén alapulnak, és e szereplőknek tevékenyen ki kell venniük a részüket a projekt valamennyi szakaszából, és ezáltal eredményesebbé kell tenniük a tanulási és fejlődési tapasztalatokat;
lehetőleg a kevesebb lehetőséggel rendelkező résztvevők sokszínű csoportját foglalják magukban, és építenek erre a sokszínűségre;
a fiatal résztvevők egyértelműen azonosított igényein alapulnak;
biztosítják a DiscoverEU kezdeményezés résztvevői nem formális és informális tanulási eredményeinek megfelelő azonosítását és dokumentálását;
arra ösztönzik a résztvevőket, hogy gondolkodjanak el az európai témákról és értékekről.

Tanulási folyamat
A nem formális tanulás összefüggésén belül megszervezett DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípushoz legalább a kívánt tanulási eredmények egy részét előre meg kell tervezni a megfelelő lehetőségek biztosításához. A résztvevőknek hozzá kell járulniuk az igényeik azonosításához, és a tanuláshoz, amelyet meg kívánnak valósítani vagy fejleszteni szeretnének a DiscoverEU utazás keretében.
Ezenkívül a résztvevőknek a lehető legteljesebb mértékben részt kell venniük a tevékenység(ek) megtervezésében és kidolgozásában (a program, az útvonal, a tevékenységek kialakítása, szállásfoglalás stb.), és át kell gondolniuk, hogy miként készülhetnek fel arra, hogy maximálisan kiaknázzák az utazás által kínált tanulási és személyes fejlődési lehetőségeket.
A résztvevőket a DiscoverEU utazás lezárultával fel kell kérni arra, hogy adjanak visszajelzést a DiscoverEU kezdeményezésről, és gondolják végig, hogy mit tanultak, illetve hogyan tudnák hasznosítani a tanulási eredményeket.
A szervezeteknek/intézményeknek támogatniuk kell a tanulási folyamatot, valamint a tanulási eredmények azonosítását és dokumentációját, különösen a Youthpass DiscoverEU résztvevői számára történő használatával.

Befogadás és sokszínűség
Az Erasmus+ program valamennyi tevékenysége keretében az esélyegyenlőség, az egyenlő hozzáférés, a befogadás és a méltányosság előmozdítására törekszik. A szervezeteknek/intézményeknek hozzáférhető és befogadó projekttevékenységeket kell tervezniük, valamint figyelembe kell venniük a kevesebb lehetőséggel rendelkező résztvevők álláspontját, és be kell vonniuk őket a döntéshozatali folyamatba.
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus különösen alkalmas a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok bevonására:
az egyéni utazás megtapasztalása érdekében;
a csoportos mobilitás lehetőséget ad a résztvevőknek arra, hogy a csoport nyújtotta biztonságos keretek között tegyenek szert nemzetközi mobilitási tapasztalatra;
a rövid időtartam és a szervezet szoros kísérete miatt a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiataloknak lehetőségük nyílik arra, hogy csoportban vagy akár egyedül utazzanak.
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus emellett különösen alkalmas arra, hogy a keretében lehessen kezelni a befogadás és sokszínűség kérdését; támogatni lehessen a sztereotípiák leküzdését, valamint elő lehessen segíteni a megértést, a toleranciát és a megkülönböztetésmentességet.

A résztvevők védelme és biztonsága
A DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus magában foglalhat csoportvezető(ke)t, facilitátor(oka)t, kísérő személy(eke)t, aki(k) nyomon követhetik és támogathatják a résztvevőket annak érdekében, hogy a DiscoverEU utazás során minőségi tanulási folyamatot lehessen biztosítani. Ugyanakkor megteremtik a biztonságos, tiszteletteljes és megkülönböztetésmentes környezet, valamint a résztvevők védelmének feltételeit. A DiscoverEU utazásnak a DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus keretében történő tervezése és előkészítése során foglalkozni kell a résztvevők védelmének és biztonságának kérdésével, és elő kell irányozni a kockázatok megelőzéséhez/csökkentéséhez szükséges valamennyi intézkedést.

Környezeti fenntarthatóság
A DiscoverEU-nak elő kell mozdítania a környezet szempontjából fenntartható és felelősségteljes magatartást a résztvevők körében, és növelniük kell a tudatosságukat a mobilitási tevékenységek környezeti lábnyomának csökkentésére vagy ellensúlyozására irányuló intézkedések fontosságával kapcsolatban. A DiscoverEU esélyegyenlőségi tevékenység tervezése és megvalósítása során ügyelni kell a környezettudatosságra, például olyan fenntartható gyakorlatok beépítése révén, mint az újrahasználható vagy a környezetbarát anyagok előnyben részesítése, a hulladék csökkentése és az újrahasznosítás, valamint a közlekedés fenntartható módjainak igénybevétele.

Digitális átállás a DiscoverEU-ban
Az Erasmus+ program valamennyi részt vevő szervezetet/intézményt támogat abban, hogy a fizikai tevékenységek kiegészítéseképpen beépítsék az eljárásaikba a digitális eszközök és online tanulási módszerek használatát annak érdekében, hogy fokozzák az érdekelt felek közötti együttműködést, és javítsák a tevékenységek minőségét.

Erasmus minőségbiztosítási szabályok az ifjúsági területen
A magas színvonalú tanulási célú mobilitási tevékenységek megszervezése érdekében a pályázattípus keretében támogatott összes projekt megvalósításakor be kell tartani az Erasmus ifjúsági minőségbiztosítási szabályokat. Az Erasmus ifjúsági minőségbiztosítási szabályok lefedik a pályázattípus alapelveit, valamint kiterjednek az olyan projektfeladatok konkrét megvalósítási gyakorlataira, mint a résztvevők kiválasztása és előkészítése, a tanulási eredmények meghatározása, értékelése és elismerése, a projekteredmények terjesztése és így tovább. Az Erasmus ifjúsági minőségbiztosítási szabályok a következő oldalon tekinthetők meg: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/documents/erasmus-quality-standards-mobility-projects-youth_en

A projektek értékelésének szempontjai
Támogathatósági feltételek
A támogathatóság általános feltételei
Az alább ismertetett általános feltételek a standard ifjúsági cserékre vonatkoznak. Az akkreditációkkal kapcsolatos tudnivalókat a pályázati útmutató vonatkozó része ismerteti.

Támogatható szervezet/intézmény
A szervezetek/intézmények lehetnek:
nonprofit szervezetek, egyesületek, nem kormányzati szervezetek; helyi, regionális vagy nemzeti szintű közintézmény; szociális vállalkozás; a vállalati társadalmi felelősségvállalás iránt elkötelezett profittermelő szerv;
fiatalok informális csoportja.
Valamely uniós tagállamban vagy a programhoz társult harmadik országban rendelkezik székhellyel

Ki pályázhat?
Bármely támogatható részt vevő szervezet/intézmény vagy csoport, amely valamely uniós tagállamban vagy a programhoz társult harmadik országban székhellyel rendelkezik, pályázhat.

A részt vevő szervezetek/intézmények száma
Legalább egy részt vevő intézmény/szervezet
A projekt időtartama
3-18 hónap.
Hová kell benyújtani a pályázatot?
A pályázó szervezet/intézmény székhelye szerinti ország nemzeti irodájához

Mikor lehet pályázni?
A pályázóknak a következő határidőig kell benyújtaniuk pályázatukat:
A következő évben március 1. és augusztus 31. között kezdődő projektekre október 4-én (közép-európai idő szerint) déli 12:00 óráig

Hogyan kell pályázni?
Ennek részleteit a pályázati útmutató C. része tartalmazza.
Mellékletek
A pályázati űrlaphoz csatolni kell a törvényes képviselő nyilatkozatát.
További támogathatósági feltételek a DiscoverEU esélyegyenlőségi pályázattípus esetén

A DiscoverEU utazások időtartama
1-30 nap.
A szervezet/intézmény a projekt életciklusa során több alkalommal is szervezhet DiscoverEU utazásokat (1-5 résztvevővel és adott esetben kísérő személlyel vagy személyekkel).

A projekt helyszíne(i)
A DiscoverEU utazásokra legalább egy olyan országban kell sort keríteni, amely eltér attól, ahol a résztvevő(k) az utazást megkezdte (megkezdték).

A részt vevő szervezetek/intézmények száma
Legalább egy részt vevő szervezetnek/intézménynek részt kell vennie.

Támogatható résztvevők
A kevesebb lehetőséggel rendelkező 18 éves fiatalok és a küldő szervezetük országában jogszerűen tartózkodó fiatalok.
Az ifjúsági cserében részt vevő csoportvezetőknek, facilitátoroknak és kísérő személyeknek legalább 18 éves személyeknek kell lenniük.

A résztvevők száma és az egyes országok csoportjainak összetétele
DiscoverEU utazásonként legalább 1, és legfeljebb 5 résztvevő (a csoportvezetőket, facilitátorokat és a kísérőket nem számítva).
A csoportok egyedül utazhatnak, vagy kísérhetik őket.
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/hu/programme-guide/part-b/key-action-1/discovereu-action

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem