A legjobb festék megtalálása nem is olyan könnyű feladat, különösen akkor, ha olyan speciális festéket keresünk, amivel például a csempét tudjuk lefesteni. De vajon miért érdemes mégis belevágni? 

 

Minőségi végeredmény

 

A Bíborfesték Üzletház kínálatában olyan speciális festékek, mint a medencefesték, garázsfesték és a csempefesték is szerepelnek, így ha ilyen projektekbe kezdünk, mindenképp érdemes itt szétnézni. 

 

A festés előtt fontos a felület megfelelő előkészítése és az alapozás is, erre kiváló megoldást jelent a Valmor hídképző alapozó, mely olyan felületekre ajánlott, melyek tapadóképessége korlátozott. Ide tartozik például a csempe is, de az üveg, a mázas kerámia és az alumínium is e kategória része.

 

Festés vagy csere?

 

Az évek alatt olykor a csempék színe kifakul, vagy épp már nem tetszik az a szín, melyet korábban választottunk. Sokszor magának a csempének még semmi baja nincs, ilyenkor merül fel a kérdés, hogy lehet-e a csempét festeni. 

 

A válasz erre igen, bár a felület nehezen kezelhető, mivel nehezen tud megtapadni rajta a festék, de a megfelelő előkészületekkel és alapozással tartós végeredményt érhetünk el. 

 

A csempék festése jóval olcsóbb, mint a cseréjük, ráadásul minimális lesz a felfordulás, míg a csere azért sok-sok munkával, idővel és hulladékkal jár. Szintén az előnyökhöz sorolható, hogy ezek a termékek számos színben és kivitelben kaphatók, tehát bármilyen megjelenést elérhetünk, amire csak vágyunk. 

 

Lépésről lépésre

 

Ha már tudjuk, hogy milyen festéket szeretnénk használni, itt az idő munkához látni. Szükségünk lesz ehhez a megfelelő festékre, alapozóra, ecsetre, minihengerre, tisztítószerre és zsírtalanítóra, rongyra, csiszolópapírra és maszkolószalagra. 

 

Az első lépés a felület előkészítése, mely abból áll, hogy lemossuk, megtisztítjuk a csempéket, erre tökéletesen megfelel egy univerzális tisztítószer és zsírtalanító. Ezután meg kell győződnünk arról, hogy a felület ép, tehát nézzük meg a fugázást, repedéseket, és javítsuk ki a hibákat. A fali csempék esetében érdemes egy kicsit megcsiszolni a felületet, hogy a festék jobban megtapadjon majd, a csiszolás után is szükséges egy portalanítás, hogy ne vesszen kárba a munkánk. Így egy tiszta és száraz felületet kapunk.

 

Ezután következhet az alapozó nagyon vékony rétegben történő felvitele, majd egy-két óra száradás, végül a festés. Ehhez mindenképp minőségi termékeket használjunk, egy silány ecset vagy henger nem hagy olyan sima felületet maga után, mint egy minőségi termék. 

 

Két réteggel érdemes dolgozni, az első legyen vékonyabb, mint a második. Mindig hagyjuk teljesen megszáradni a felületeket, mielőtt egy újabb réteget kezdenénk festeni. Szerezzük be előre a szükséges holmikat, hogy ne a festés közben kelljen ezen gondolkodni, és vásárolni menni, a végeredmény pedig egy költséghatékony megoldást jelent otthonunk bizonyos szegleteinek megújulására. (2024.09.17)