httpspetguru.hu - 2024 november - Cikk1.jpgAz epilepszia nevű idegrendszeri betegségről már biztosan te is hallottál, de vajon azt is tudtad, hogy sajnos nemcsak az emberek, hanem a kutyák is érintettek lehetnek benne? Bizony, ez az alattomos kór kis kedvenceinket sem kíméli, és természetesen nekik is rengeteg szenvedést okozhat.

 

Milyen fajtáknál fordul elő gyakrabban? Mik a tünetek? Lehet-e valahogy gyógyítani vagy kezelni? Miért hatványozottan fontos ebben az esetben a megfelelő étrend, például a Petgurunál kapható Brit Care tápok alkalmazása? Olvass tovább, és megtudod a válaszokat!

 

Mi az az epilepszia?

 

Ez egy olyan betegség, ami az idegrendszert támadja, és az agyban túlzott elektromos tevékenységeket idéz elő, amik rohamokat generálnak. Alapvetően két fajta epilepszia létezik, az örökletes és a szerzett.

 

Az első – ahogy az a nevéből is kikövetkeztethető – veleszületett probléma. Bizonyos fajtáknál, ilyen a golden retriever, labrador, tacskó, beagle, spániel, genetikailag nagyobb az esélye a kialakulásnak. 

 

De: és ez nagyon fontos! – a megfelelő tenyésztéssel a betegség kiküszöbölhető. Egy valódi, lelkiismeretes tenyésztő ugyanis nem rest a szülőkön elvégeztetni különféle szűrővizsgálatokat, így megbízható forrásból beszerzett kiskutya esetében gyakorlatilag minimális az esély. A szaporítókról ugyanez viszont egyáltalán nem mondható el. 

 

A másik típus pedig a szerzett epilepszia, ami agyi sérülés vagy betegség következtében, utólag alakul ki. Megjelenhet agyvérzés, agytumor, fejsérülés következtében, de akár más szervi betegségek szövődményeként is. 

 

Mik a tünetek?

 

A köztudatban az epilepsziás roham egy jól észrevehető, eszméletvesztéssel és az egész test heves rángásával járó tünetegyüttes. Valóban megnyilvánulhat ilyen formában is, ezt nagyrohamnak nevezzük, és a betegség súlyosságára utal.

 

Ugyanakkor létezik olyan epilepsziás roham is, amikor az állat olyan, mintha lefagyna, semmire sem reagál, de jelentkezhet heves nyeldeklés, nyugtalan viselkedés, végtagzsibbadás, hallucináció, izommerevség, habzó száj, hányás, akaratlan ürítés, hasfájás formájában is. 

 

A roham három fázisra tagolható, az előérzet során az állat már érzi, hogy valami nem stimmel, nyugtalanná válik. Ezután jön maga a roham, ami mint említettük sokféle tünettel jelentkezhet, majd utána a megnyugvás szakasza. Ilyenkor a kutya még zavart, és előfordulhat, hogy agresszívan reagál a gazdája vagy a többi háziállat közeledésére. 

 

Gyógyítható-e a betegség?

 

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint az epilepszia sajnos nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel akár teljes tünetmentesség is elérhető. Ehhez persze először vizsgálatokra van szükség, melyek alapján az orvos felállítja a diagnózist, majd kezelési tervet készít.

 

A gyógyszerek alkalmazása mellett fontos a helyes életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás, az erős immunrendszer ugyanis csökkentheti a rohamok számát és intenzitását. Itt lép be a képbe az egészséges étkezés, ami történhet teljes értékű eledellel, vagy a BARF elvek mentén.

(2024.11.25.)