Az már mindannyiunk előtt jól ismert, hogy a klímákat rendszeresen tisztíttatni kell. Ha ez nem történik meg, könnyen elszaporodhatnak bennük a kórokozók, ami komolyabb megbetegedéseket is okozhat. Nem beszélve arról, hogy azok a légkondicionálók, amelyek nincsenek karbantartva, hamarabb tönkremehetnek. Mindez igaz a légtisztítókra, a párásítókra és a páramentesítőkre is. 

 

Bármelyik gépről is legyen szó, szerencsére mindegyikhez kaphatóak szűrők és tartozékok a Páramentesítő.hu-nál. Legyen az HEPA-, szén-, formaldehid szűrő vagy épp kondenzvíz szivattyú, amit keresünk, itt megtaláljuk. Mai cikkünkben a páramentesítő berendezésekről írunk kicsit bővebben, fókuszba helyezve azok karbantartását. 

(2024.10.08.; foto: paramentesito.hu)

 

Miért szükséges egy páramentesítő berendezés?

 

Az ideális beltéri páraszint 40-60% között mozog. Ha ettől alacsonyabb, akkor párásítani kell, mert száraz a levegő. Ha pedig magasabb az érték, akkor páramentesítésre van szükség. Amennyiben nem figyelünk arra, hogy ne legyen túl sok a pára otthonunkban, könnyen elindulhatnak penészesedési folyamatok. Ez pedig irritációhoz vezethet. Érdemes megelőzni a problémát, és figyelni az optimális értékekre. Hogy hogyan?

 

  • Először is szerezzünk be egy higrosztátot vagy meteorológiai állomást, ami jelzi az aktuális értékeket. Ha ez 60% fölé emelkedik, akkor szellőztessünk!
  • Szellőzőnyílásokat is célszerű a nyílászárókba építtetni.
  • Emellett fürdés helyett inkább zuhanyozzunk, és fedő alatt főzzük az ételeket.
  • A fenti praktikákon túl jó, ha van otthon egy páramentesítő készülék is.

 

Mire figyeljünk vásárlás előtt?

 

Sokféle párátlanító közül választhatunk, de a bőség zavara sokszor problémát is jelent. Mindig a célnak megfelelő eszközt vásároljunk, és ügyeljünk a teljesítményre is! Fontos az is, hogy mekkora helyiségbe van szükség a berendezésre, és a zajszint sem elhanyagolandó. Ugyanakkor érdemes figyelni a különféle okosfunkciókra, melyekről mind információt kapunk a gyártói adatlapon.

 

Beüzemelést követően

 

Ha megvan az ideális gép, és rendszeresen használjuk, akkor bizonyos időközönként szervizelni is kell. Mindez miből áll?

 

  • Egyrészt a szűrőt rendszeresen tisztítani kell.
  • Másrészt az eszköz belsejét célszerű fertőtleníteni.
  • Vannak olyan alkatrészek (mint a szűrők), amelyeket mi is megtakaríthatunk, de bizonyos egységek (hűtőbordák közötti részek) nem hozzáférhetőek számunkra. Ilyenkor szakszerviz segítségére van szükség.

 

A párátlanítóknál a mosható előszűrők fogják fel elsőként a port, szöszöket, hajszálakat. Ezután a kondenzációs felületen halad át a levegő, és az el nem távolított apró szennyeződések a hűtőbordák között tapadnak meg. Ezt követően pedig a páragyűjtő tartályba kerülnek.

 

Ha nincs rendszeres karbantartás, akkor a fennakadó szennyeződések ronthatják a gép teljesítményét, sőt, akár még kártékony mikroorganizmusok is megtelepedhetnek benne. Ne várjuk meg ezt, konzultáljunk mihamarabb szakszervizzel, és kérjük a páramentesítő karbantartását!

(2024.10.08.; foto: paramentesito.hu)