A társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet szerint a CSOK Plusz feltételei érdemben változhatnak. Vannak kiskapuk, amelyek bezárulnak, de sok hiteligénylő helyzete javulhat.
Ez a konstrukció nagy népszerűségnek örvend a fiatal családok körében, így sok háztartást érintenek a változások.
Nem kell a teljes futamidő alatt teljesíteni egyes feltételeket
A CSOK Plusz igénylésével az állam javára elidegenítési és terhelési tilalom és jelzálogjog kerül bejegyzésre. A jelenlegi szabályozások szerint ezek a jogok a kölcsön futamidejére szólnak. A tervezet alapján azonban csak 10 évig fognak tartani. Ez egy fontos változás, mert ezen időszak alatt kell teljesíteni az utólagos feltételeket, amelyek a támogatáshoz kapcsolódnak. A CSOK Plusz feltételeinek megismerésében a Bankmonitor is tud segíteni.
A család nem adhatja el az ingatlant, nem költözhet el, nem bonthatja le, és nem adhatja át másnak használatra 10 évig. Ha valaki megszegi ezeket az előírásokat, akkor az addig kapott kamattámogatást büntetőkamattal együtt kell visszafizetni az állam felé. A büntetés mértéke a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értéke.
Nagyon nem mindegy, hogy mennyi ideig kell teljesíteni ezeket a feltételeket, és mennyi ideig von maga után komolyabb anyagi büntetést, ha ezek nem teljesülnek. Az, hogy ez 10 évre csökkent a futamidőtől függetlenül, nagy segítséget jelent. A meglévő ingatlanra vonatkozó kiskapuk közül egy bezárul. Alapvető elvárás, hogy első közös lakás esetén az ingatlan vételára nem haladhatja meg a 80 millió forintot, nem első közös lakás esetében pedig a 150 millió forintot.
Utóbbi esetben a meglévő vagy korábban értékesített lakás eladási árát be kell forgatni az újba. Ez akkor okozhat problémát, ha a korábbi lakás értéke meghaladja az új ingatlan vételárát, így felmerülhetett olyan kiskapu, hogy a lakást ingyen átadta rokonának a CSOK+ igénylője, nem volt beforgatási kötelezettsége. Ez a kiskapu eltűnik azzal, hogy ajándékozás, bontás esetén a korábban meglévő ingatlan forgalmi értékét kell beforgatni az új vásárlásába.
Mi a helyzet tartozáselengedéssel?
A második gyermektől minden baba után 10-10 millió forint tartozáselengedés jár. Ha az elengedés iránti kérelem beadásánál már nem volt ekkora a tartozás, akkor a fennálló tartozás erejéig tart a támogatás.
Az is megeshet, általában építési hiteleknél, hogy van még folyósításra váró összeg a kölcsönből, de a tartozás nem éri el a 10 millió forintot. Ilyenkor azonnal elengedik a teljes tartozást, és a részfolyósításból fogják elengedni a fennmaradó részt utólag.
Átmeneti könnyítés is várható
2025 decemberéig akkor is megkaphatja a pár a CSOK Pluszt, ha a feleség elmúlt 40 éves. Legalább 12 hetes terhesnek kell lenni vagy az örökbefogadásról az azt engedélyező határozattal kell rendelkezni.
(2024.12.17,; foto: bankmonitor.hu/)