A dal a miénk!

Határidő
2024. 12. 06., 2025. 04. 07.
Érvényes
Pályázhat
olyan bevonható partneriskolákat keresünk, ahol - intézményszinten minimum 50%-os arányú a hátrányos és/vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek aránya; - az iskolák 3. osztályának osztálypedagógusa érdeklődik a zenei élménypedagógiai módszerek iránt, és azokat szívesen alkalmazná osztályával a program lefutása után is

Tisztelt Iskolaigazgató, Tisztelt Pedagógusi Kar!

A Magyar Zene Házában kiemelt célunk, hogy a zeneközvetítésen belül az interaktivitás és az ismeretterjesztés minél nagyobb teret kapjon. Élménypedagógiai foglalkozásaink a zenei tananyag komplex és élményszerű elsajátítását teszik lehetővé minden évfolyam számára, az iskolai tantervhez illeszkedve.
A dal a miénk! - utazó zenepedagógiai program egy általános iskola 3. osztályos tanulói számára készített élménypedagógiai eszközökkel felépített program, amelyet utazó művészpedagógusaink helyben, a programba bevont iskolákban is meg tudnak valósítani, így olyan tanulókat is elérünk, akik kevesebb eséllyel tudnának eljutni Magyar Zene Házába. A programmal esélyteremtő törekvéseink egy részét is meg tudjuk valósítani a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzeten belül a fizikai távolságra és a szociális, szociokulturális tényezőkre helyezve a hangsúlyt.
A dal a miénk! program 5 alkalomból álló tantervének fókuszában a tanulók önbizalmának fejlesztése áll. A 45 perces foglalkozások során kreatív zenés és mozgásos játékok teremtik meg az alapot a közös alkotáshoz, melynek során a diákok és az osztály pedagógusa a programban megtanult zenei részletek alapján saját szövegváltozatokat készítenek el művészpedagógusaink segítségével, ezeket a dalrészleteket pedig kidolgozzák és saját interpretációjukban elő is adják.
A program másik kiemelt célja, hogy minél több pedagógust érjünk el, és olyan kidolgozott módszertant, eszköztárat adjunk a kezükbe, amivel a zenetanítást a különböző élménypedagógiai eszközökkel még színesebbé és a gyerekek körében népszerűbbé tudják tenni. A pedagógusok a foglalkozások aktív résztvevői, ezen kívül a foglalkozásokhoz tartozó gyakorlatgyűjteményt is rendelkezésükre bocsátjuk.

A program menete:
A program az őszi és a tavaszi félévben is zajlik, az iskolai szünetekhez igazodva.
- Az őszi félévben október eleje és december közepe közötti foglalkozásokra lehet számítani, a téli szünet előtti zárással.
- A tavaszi félévben február eleje és április vége közötti foglalkozásokra lehet számítani.
A program nagyjából 2,5 hónapos időtartama alatt a partneriskola 3. évfolyamának osztályaiban az utazó zenepedagógus kéthetente, összesen négy alkalommal tart egy-egy foglalkozást, az ötödik, egész napos záróalkalom pedig a Zene Házában valósul meg. A foglalkozások során követelmény, hogy a helyi pedagógus - azaz osztálytanító - a gyerekekhez hasonlóan, aktív résztvevőként van jelen, így lehetőséget kap a gyakorlatok és a foglalkozásstruktúra kipróbálására és elsajátítására is.
A foglalkozások közötti időszakban a programhoz készített foglalkoztatófüzet feldolgozó-kiegészítő gyakorlatait a helyi pedagógusok a gyerekekkel együtt saját tempójukban tudják elvégezni.
Az utazó program eszköztárának megismerését és elsajátítását nagyban segíti az utazó művészpedagógus munkája és együttműködése a helyi pedagógussal. A kétheti rendszerességgel megvalósuló program mellett a pedagógusok együttműködésének részét képezik a foglalkozások előtti és utáni konzultációk, valamint a programot megelőző “nulladik” ismerkedős alkalom a helyi pedagógus és a művészpedagógus részvételével.

Az ötödik, egésznapos záróalkalom a Magyar Zene Házában valósul meg, amely során a Ház adottságait kihasználva színes programokat tudunk nyújtani a programban résztvevő tanulóknak és pedagógusaiknak.
A Zene Házába való eljutás költségeit limitált számú iskola részére tudjuk biztosítani, méltányossági alapon, melynek elbírálása függ a programba bevont iskolák számától, az utazási távolságtól és utazási időtől, a tömegközlekedési lehetőségektől és további adottságoktól.
Kik vehetnek részt a programban?
Programunkba olyan bevonható partneriskolákat keresünk, ahol
- intézményszinten minimum 50%-os arányú a hátrányos és/vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek aránya;
- az iskolák 3. osztályának osztálypedagógusa érdeklődik a zenei élménypedagógiai módszerek iránt, és azokat szívesen alkalmazná osztályával a program lefutása után is;
A részvétel feltétele:
Programunk a feltételeket teljesítő iskolák osztályai számára ingyenes.
Amennyiben szeretnének a programban részt venni, kérjük, hogy egy maximum 2 oldalas levélben és az alább csatolt kérdőívben mutassák be röviden intézményüket.
Jelentkezésüket az utazoprogram@zenehaza.hu címre várjuk.

A kérdőívben küldjék el nekünk a programba bevonható osztályok, az intézmény és fenntartó hivatalos adatait, a program megvalósíthatóságához szükséges információkat: https://forms.office.com/e/We6DJuvMsn
Bemutatkozó levelükben kérjük írják meg nekünk
- az iskola és azon belül a bevonható osztályok pedagógusainak rövid bemutatkozóit, a programban való részvétellel kapcsolatos motivációikat;
- hogyan tudnák beilleszteni az utazó programot saját pedagógiai programjukba és miért lenne hiánypótló az Önök intézményében a zenepedagógiai program megvalósítása;
A kiválasztott iskolákkal partnerségi megállapodást kötünk, melyhez az intézmény fenntartójának előzetes írásos beleegyezése szükséges. Kérjük, hogy a pályázathoz csatolva küldjenek nekünk egy előzetes fenntartói (tankerületi, egyházkerületi, vagy egyéb) hozzájárulást is a programhoz.
Ha az Önök iskolája egy kisebb létszámú intézmény, a programba való bekerülést megkönnyíti, ha a település vagy szomszédos települések további iskoláival összefogva pályáznak, hogy egy-egy alkalom során művészpedagógusaink több osztályba tudjanak egyszerre eljutni.

Határidő:
A 2025 tavaszi programra való jelentkezési határidő: 2024. december 06.
A 2025 őszi programra való jelentkezési határidő: 2025. április 07.
A jelentkezéseket és a programmal kapcsolatos további kérdéseiket az utazoprogram@zenehaza.hu email címre várjuk.
A programra pályázó iskolákat minden esetben értesítjük a programba való bevonás lehetőségéről.

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem