Archív pályázat
A nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatása
- Határidő
- Érvényes
- Kiíró
- Agrárminisztérium
Pályázhat
I. célterület esetében:
- az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Civiltv.) 2. § 6. pont b)-c) alpontok szerinti civil szervezet, amelynek székhelye Magyarországon van és Magyarországon bejegyzett, továbbá a támogatási igény benyújtása előtt legalább egy éve nyilvántartásba vételre került és a tevékenységéről szóló beszámolót az Országos Bírósági Hivatalhoz benyújtotta vagy saját honlapján aláírtan, bélyegzővel és dátummal ellátva közzétette, valamint rendelkezik cégkapu regisztrációval;
- határon túli szervezet, amely a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való - egyéni és közösségi - boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében tevékenykedő, más állam területén működő szervezet, és rendelkezik a MÁÉRT-en (Magyar Állandó Értekezlet) részt vevő, adott nemzetrész! képviselő szervezetek központi, illetve helyi illetékességű szervei által kiadott támogatói nyilatkozattal (3. számú melléklet: Támogató nyilatkozat minta);
- települési, tájegységi, vármegyei értéktárral rendelkező önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
II. célterület esetében:
- vármegyei értéktár bizottságot működtető vármegyei önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
- Külhoni Nemzetrész értéktárat működtető szervezet.
III. célterület esetében:
- Magyarországon nyilvántartásba vett aktív státuszú egyéni vállalkozó, akinek a pályázat benyújtásakor vállalkozói tevékenysége folyamatos és rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval;
- magyarország lakóhellyel rendelkező természetes személy, aki rendelkezik ügyfélkapu regisztrációvalA nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének
és gondozásának támogatása
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
a nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének,
megőrzésének és gondozásának támogatására
Az agrárminiszter (a továbbiakban: Miniszter) a Hungarikum Bizottság elnökeként a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvényben (a továbbiakban: Kvtv.), az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvényben (a továbbiakban: Áht.), az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Ávr.), a fejezeti és központi kezelésű előirányzatok kezelésének és felhasználásának szabályairól szóló 14/2021. (Ill. 25.) AM rendeletben, a fejezeti és központi kezelésű előirányzatokkal kapcsolatos gazdálkodásról szóló 2/2022. (III. 30.) AM utasításban (a továbbiakban: 2/2022. (III. 30.) AM utasítás), a minisztérium fejezeti kezelésű elöirányzataiból pályázati úton vagy egyedi döntés alapján pénzeszköz- vagy előirányzat-átadással biztosított támogatások kapcsán elszámolható költségekről, a támogatások felhasználása ellenőrzésének és a beszámolók összeállításának szabályairól szóló 2/2019. (III.20.) AM utasításban (a továbbiakban: 2/2019. (III.20.) AM utasítás), illetve a határon túli támogatások esetén a határon túli költségvetési támogatások sajátos szabályairól szóló 98/2012. (V. 15.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: 98/2012. (V. 15.) Korm. rendelet) foglaltaknak megfelelően a nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására nyílt pályázatot hirdet.
1. A pálvázat célja
A pályázat célja a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény (a továbbiakban: Htv.) szerinti települési, tájegységi, vármegyei nemzeti értékek, külhoni magyarság nemzeti értékei, ágazati értékek, kiemelkedő nemzeti értékek, valamint a hungarikumok megismertetése és népszerűsítése határon belül és külhonban.
A pályázat kiemelt célja, hogy elősegítse a nemzeti értékek megőrzését a következő generációk számára, és mindennapjaik részévé válását és maradását.
2. A támogatás forrása
A pályázati felhívás 3. pontjában felsorolt pályázati célok támogatásának forrása a Kvtv.-ben az Agrárminisztérium (a továbbiakban: Támogató vagy AM) 20/05 Ágazati szakmai és társadalmi szervezetek támogatása című fejezeti kezelésű előirányzat Hungarikumok és a nemzeti értéktár megőrzésének, népszerűsítésének támogatása e. szakmai keretén összevont rendelkezésre álló keretösszegből
- az I. célterületre: 300 000 000 forint
- a II. célterületre: 130 000 000 forint
- a III. célterületre: 15 000 000 forint
összesen: 445 000 000 forint
A Támogató jogosult a pályázati felhívás külön módosítása nélkül a 3. pont szennti célterületek közötti forrásátcsoportosításra, amennyiben azt az egyes tevékenységek tekintetében a benyújtott pályázatok mennyisége és minösége indokolja.
3. Támogatási célok
I. célterület: A Htv. szerinti nemzeti értékek (azaz települési, tájegységi, vármegyei, ágazati, külhoni települési, külhoni tájegységi, külhoni nemzetrész értéktárban szereplő nemzeti értékek, kiemelkedő nemzeti értékek és hungarikumok) bemutatása és népszerűsítése:
a) elektronikus kiadványok, honlapok, filmek készítésével
A Htv. szerinti nemzeti értékeket vagy az értéktár bizottság értékgyűjtő tevékenységét bemutató
- elektronikus és nyomtatott kiadványok megalkotása, szerkesztése, összeállítása, megjelentetése,
- új honlap létrehozása, meglévő honlap fenntartása és fejlesztése, amennyiben a domain név a Kedvezményezett tulajdonában van, vagy valamilyen tartós jogviszony keretében a domain névhez tartozó honlap a Kedvezményezetthez tartozik.
- új tartalomfejlesztést magában foglaló fényképsorozat, film készítése és népszerűsítése.
b) jelképek használatával
- a településre jellemző jelkép(ek)nek a településkép arculatába való beillesztése, felhasználása, azok láthatóvá tétele (pl.: egységes utcajelző táblák, házszámok, postaládák, stb.)
c) rendezvények megvalósításával
- A Htv. szerinti nemzeti értékek - különösen az értéktárban szereplő hagyományok, népszokások (pl.: regölés, farsang, pünkösdi királyválasztás) - bemutatását és népszerűsítését szolgáló rendezvények, programok szervezése és lebonyolítása.
II. célterület:
a) A magyar kultúra értékeinek megismertetése többkörös, vármegyei döntővel végződő, Kárpát-medencei szintű vetélkedőn keresztül;
b) Értéknyilvántartó felület feltöltése.
a) A magyar kultúra értékeinek megismertetése többkörös, vármegyei döntővel végződő, Kárpát-medencei szintű vetélkedőn keresztül.
Általános iskola felső tagozatos és középiskolás diákok részére többkörös vetélkedő szervezése az identitástudatuk megerősítése és a hagyományőrzés ápolása érdekében, a vármegyei értéktár bizottságot működtető vármegyei önkormányzatok, illetőleg a Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezetek koordinálásával. A megítélt támogatás összegének nyertes személyenként, illetve fordulónként átlagosan 1-3%/fő forint összege fordítható tárgyi nyereményre, és / vagy nyereményként biztosított szervezett programra. A tárgynyereményeket, illetve a szervezett programot külön költségvetési soron kell tervezni a költségvetésben. A vármegyei döntőben első helyezést elért csapatok részt vesznek az AM szervezésében egy országos hungarikum vetélkedőn, ahol a többi vármegye nyerteseivel mérhetik össze tudásukat. Az országos döntő szervezési és lebonyolítási költségeit várhatóan az AM vállalja. A résztvevő csapatok tagjainak száma: 4 fő és 1 felkészítő tanár. (4. sz. melléklet: segédlet, ajánlás a vetélkedő szervezéséhez).
b) Értéknyilvántartó felület feltöltése.
Az AM által létrehozott értéknyilvántartó felületen a vármegyei, illetve külhoni nemzetrész értéktárában található nemzeti értékek adatainak, dokumentumainak feltöltése, valamint a települési, tájegységi, illetve külhoni települési, tájegységi értéktárakban található nemzeti értékek adatai, dokumentumai teljes körű feltöltésének vármegyei, külhoni nemzetrész szintű koordinációs tevékenysége a Támogató által biztosított, az értéknyilvántartó felületre vonatkozó oktatóportál segítségével.
III. célterület: Hagyomány a divatban - viselet másként; a Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, alkalmazásuk a mai öltözködésknltúrában
A Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, alkalmazásuk a mai öltözködéskultúrában, hogy azok mindennapjaink részévé váljanak. A célterület vonatkozásában hordható kollekció összeállítása az elvárt!
Pályázni - mindkét alábbi alcél tekintetében - több darabból álló új kollekció - minimum 3 db alapanyagukban, stílusukban hasonló modellek - rajzos és szöveges tervdokumentációjával lehet. Pályázni kizárólag kiegészítők (táskák, övek, lábbelik, nyakláncok, kalapok, stb.) elkészítésére nem lehetséges! A célterület vonatkozásában két alcél kerül meghirdetésre az alábbiak szerint:
a) Kézzel készített csipke felhasználásával, minimum 3 darabból álló hétköznapi öltözet elkészítése, mely csipke lehet: varrott, vert, horgolt, levegőben vagy textilben varrott (pl. Halasi csipke, höveji csipke), illetve az úrihímzést kísérő fémszálas csipke.
b) Kizárólag férfiaknak szóló minimum 3 darabból álló öltözet, valamint azokhoz kapcsolódó kiegészítők tervezése, elkészítése, melynek alapját a tradicionális formavilág, díszítmény, alapanyag, vagy technika jellemzi.
4. A pályázat benyújtására jogosultak köre (a továbbiakban: pályázó) az egves pálvázati célok tekintetében
I. célterület esetében:
- az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Civiltv.) 2. § 6. pont b)-c) alpontok szerinti civil szervezet, amelynek székhelye Magyarországon van és Magyarországon bejegyzett, továbbá a támogatási igény benyújtása előtt legalább egy éve nyilvántartásba vételre került és a tevékenységéről szóló beszámolót az Országos Bírósági Hivatalhoz benyújtotta vagy saját honlapján aláírtan, bélyegzővel és dátummal ellátva közzétette, valamint rendelkezik cégkapu regisztrációval;
- határon túli szervezet, amely a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való - egyéni és közösségi - boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében tevékenykedő, más állam területén működő szervezet, és rendelkezik a MÁÉRT-en (Magyar Állandó Értekezlet) részt vevő, adott nemzetrész! képviselő szervezetek központi, illetve helyi illetékességű szervei által kiadott támogatói nyilatkozattal (3. számú melléklet: Támogató nyilatkozat minta);
- települési, tájegységi, vármegyei értéktárral rendelkező önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
II. célterület esetében:
- vármegyei értéktár bizottságot működtető vármegyei önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
- Külhoni Nemzetrész értéktárat működtető szervezet.
III. célterület esetében:
- Magyarországon nyilvántartásba vett aktív státuszú egyéni vállalkozó, akinek a pályázat benyújtásakor vállalkozói tevékenysége folyamatos és rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval;
- magyarorszag1 lakóhellyel rendelkező természetes személy, aki rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval.
5. Pénzügyi feltételek
5.1. Támogatás formája:
Működési támogatásnak nem minősülő, egyszeri, vissza nem térítendő támogatás.
5.2. Támogatás mértéke:
a) Támogatás intenzitása: az összes elszámolható költség 100%-a.
A pályázaton történő részvételhez, valamint támogatásban történő részesüléshez önerő biztosítása nem feltétel.
b) A pályázatok elbírálása során az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatás is megítélhető. Az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatás megítélése esetén - pályázati céltól függően - a pályázónak lehetősége van a pályázati tartalmat a megítélt támogatás mértékének megfelelően arányosan csökkenteni. Az Ávr. 72. § (2) bekezdése alapján fentiek alól kivételt képez, ha a pályázó a költségvetésében az adott célra el nem számolható tételt vagy aránytalanul magas költségtételt jelölt meg. Ebben az esetben annak a tételnek az összegével - a támogatási intenzitásnak megfelelően - csökken a megítélhető támogatás.
5.3. Támogatás összege:
I. célterület esetében:
A pályázattal elnyerhető támogatás összege 1 000 000 forinttól 4 000 000 forintig terjedhet.
A célterületen belül a három alcél vonatkozásában egy pályázattal több alcélra is igényelhető támogatás, azonban a támogatás összege több alcél esetén is összesen 1 000 000 forinttól 4 000 000 forintig terjedhet.
II. célterület esetében:
A pályázattal elnyerhető támogatás összege az a) alcél esetében 1 000 000 forinttól 3 000 000 forintig, míg a b) alcél esetében 200 000 forinttól 2 000 000 forintig terjedhet.
A célterületen belül egy pályázattal mindkét alcélra is igényelhető támogatás, amely esetben a támogatási összegek külön-külön érvényesek, vagyis az a) alcélra vonatkozóan 1 000 000 forinttól 3 000 000 forintig, míg ezen felül a b) alcélra vonatkozóan 200 000 forinttól 2 000 000 forintig, mindösszesen 1 200 000 forinttól 5 000 000 forintig terjedhet.
III. célterület esetében:
A pályázattal elnyerhető támogatás összege 250 000 forinttól 500 000 forintig terjedhet, amelyből az igényelt támogatás összegének legfeljebb 40%-a, de maximum 150 000 forint átalányösszeg igényelhető kizárólag a kollekció elkészítésére, összeállítására, az egyes darabok varrására fordított, a pályázó saját munkájának ellentételezésére.
A célterületen belül a két alcél vonatkozásában egy pályázattal több alcélra is igényelhető támogatás azonban a támogatás összege több alcél esetén is összesen 250 000 forinttól 500 000 forintig terjedhet.
5.4 A finanszírozás módja
Az egyösszegű előleg-finanszírozás utólagos elszámolási kötelezettséggel jár.
5.5 A támogatott tevékenység megvalósítási ideje
A támogatott tevékenység megvalósítási ideje: a felhívás megjelenésének napjától
I. célterület esetében: 2025. június 30-ig;
II. célterület esetében: 2025. március 3 I-ig;
III. célterület esetében: 2025. április 30-ig.
Az 1. számú melléklet szerinti formanyomtatvány alapján elkészített, a támogatott program, tevékenység megvalósításáról szóló részletes szöveges szakmai beszámoló és pénzügyi összesítő (a továbbiakban együtt: beszámoló) benyújtási határideje:
I. célterület esetében: 2025. július 30;
II. célterület esetében: 2025. április 30.
III. célterület esetében: 2025. május 30.
A beszámolók benyújtása elektronikus és postai úton történik, a pályázati felületen közzétett Beszámoló tájékoztató szerint. A Beszámoló tájékoztatót Támogató a döntési lista kihirdetését követöen kizárólag elektronikus úton küldi meg valamennyi nyertes pályázó részére.
6. A pálvázat benyújtásának általános feltételei, szabályai
6.1. Egy pályázó célterületenként egy pályázat benyújtására jogosult.
6.2. A pályázónak pályázati díjat nem kell fizetnie.
6.3. A pályázatok kezelését a Támogató Hungarikum Főosztálya (a továbbiakban: HF) végzi, azonban a Támogató fenntartja magának a jogot, hogy a beszámolók ellenőrzését közreműködő bevonásával végezze. Amennyiben közreműködő kerül bevonásra, erről a Támogató a nyertes pályázókat legalább a pályázati felületen keresztül tájékoztatja.
6.4. Támogatás igénybevételére jogosult az a pályázó, amely a támogatói okirat kiadásáig nyilatkozik arról, hogy:
a) a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljes körűek, valósak és hitelesek;
b) adott tárgyban támogatási igényt korábban, illetve egyidejűleg mikor, hol és milyen eredménnyel nyújtott be (az államháztartás központi alrendszeréből igényelt, kapott egyéb költségvetési támogatásból, valamint külföldi forrásokból származó összeg, továbbá az államháztartáson belüli szervezettől, a kormányzati szektorba sorolt egyéb szervezettől, ezen szervezetek tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó gazdálkodó szervezettől vagy alapítói joggyakorlása alá tartozó alapítványtól, közalapítványtól), az igényelt és kapott egyéb támogatás összegével (amennyiben támogatásban részesül, úgy a kettős finanszírozás elkerülése érdekében a nyilvántartási és elszámolási rendszere biztosítja, hogy egy költségtétel csak egy támogatás terhére kerül elszámolásra (elkülönített nyilvántartás);
c) nincs adók módjára behajtandó állami adó-, valamint járulék-, illeték-, vagy vámtartozása;
d) nem áll jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás alatt, ellene jogerős végzéssel elrendelt csődeljárás vagy egyéb, a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott eljárás nincs folyamatban;
e) vele szemben nem állnak fenn az Áht. 48/B. §-ában meghatározott kizáró okok;
t) megfelel az Áht. 50. §-ában meghatározott követelményeknek kivéve, ha erről a Kormány az Áht. 50. § (2) bekezdése szerint egyedi határozatban döntött, így különösen:
fa) megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek; az Ávr. 75. § (7) bekezdése alapján külhoni pályázó esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a 75. § (2) bekezdés d) és g) pontja a magyarországi munkaügyi kapcsolatok és általános forgalmi adó tekintetében alkalmazandóak, a 75. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott megszüntetésre irányuló eljárás a pályázó személyes jogának szabályai alapján értelmezendő. A külföldi pályázó személyes joga alkalmazandó továbbá abban az esetben is, ha jogszabály a támogatás felhasználása tekintetében közbeszerzési kötelezettséget ír elő;
fb) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. §-a alapján átlátható szervezetnek minősül;
g.) a jogosulatlanul igénybe vett támogatás összegét és annak kamatait az Áht. 53/A. § (2) bekezdésében foglaltak szerint visszafizeti;
h.) a költségvetési támogatás tekintetében adólevonási joggal rendelkezik-e (az elszámolandó számlák bruttó vagy nettó összegével számol-e el);
i.) amennyiben úgy nyilatkozik, hogy adólevonási joggal nem rendelkezik, tudomásul veszi, hogy amennyiben bármilyen okból a kijelentése ellenére a fizetendő adójából a rá áthárított, vagy az általa megállapított adót levonta, vagy a keletkező adóterhet másra áthárította, a támogatásból ez az összeg nem illeti meg, és azzal a Támogató részére köteles elszámolni;
j.) nem áll fenn harmadik személy irányában olyan kötelezettsége, amely a költségvetési támogatás céljának megvalósulását meghiúsíthatja;
k.) a határon túli szervezet pályázó kivételével a Támogató által előírt biztosítéko(ka)t rendelkezésre bocsátja a támogatói döntésről szóló értesítésben meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a támogatói okirat kiadásáig;
1.) amennyiben a támogatott tevékenység hatósági engedélyhez kötött, annak megvalósításához szükséges hatósági engedélyeket a támogatott tevékenység megvalósítására vonatkozó beszámolóval egyidejűleg megküldi a támogatónak;
m.) nem rendelkezik lejárt esedékességű, meg nem fizetett köztartozással - kivéve, ha az adóhatóság számára fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett és azt a vonatkozó döntés hitelesített másolatával igazolja;
n.) saját magának, valamint tagjainak, tagszervezeteinek, intézményeinek nmcs költségvetési támogatás jogosulatlan igénybevétele miatt jogerős döntéssel megállapított köztartozása;
o.) tudomásul veszi, hogy lejárt esedékességű, meg nem fizetett köztartozása esetén a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) a köztartozás összegét a Támogató által utalt támogatás összegéből levonja, és jóváírja a pályázó tartozást mutató számláján. Ez esetben a támogatás utalását teljesítettnek kell tekinteni, és a támogatott pályázó köteles a támogatás teljes összegének felhasználásáról határidőben elszámolni. A támogatói okirat kiadásakor a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. törvény hatálya alá tartozó pályázó nem áll adósságrendezési eljárás alatt;
p.) hozzájárul, hogy a Kincstár által működtetett monitoring rendszerben nyilvántartott adataihoz a költségvetési támogatás utalványozója, folyósítója, az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, az állami adóhatóság hozzáférjenek. Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) alapján a pályázatában, valamint a támogatói okiratban feltüntetett adatainak kezeléséhez, valamint adatainak monitoring tevékenységhez történő felhasználásához hozzájárul;
q.) tudomásul veszi, hogy a pályázat benyújtásával elfogadja a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételeket.
A felsorolt nyilatkozatok megtételére a pályázati döntésről szóló - külhoni pályázók esetében a pályázati felületen, egyéb pályázótípusok esetében a cégkapun, hivatali kapun és ügyfélkapun is megjelenő - értesítésben foglaltak szerint lesz lehetőség.
7. A támogatás tekintetében elszámolható és nem elszámolható költségek
7.1. A költségvetési támogatással kapcsolatban elszámolható és nem elszámolható költségeket részletesen a 2/2019. (III. 20.) AM utasítás 1. számú mellékletének függeléke tartalmazza, amely a pályázati felhívás 1. számú mellékletének részét képezi, így különösen:
7.1.1. a támogatás tekintetében azon költségek számolhatók el, amelyek:
a) a támogatott tevékenység megvalósításához nélkülözhetetlenek, ahhoz közvetlenül kapcsolódnak és a részletes költségtervben szerepelnek, az általános költség-haszon elv alapján reálisak, illetve határon túli szervezet pályázó esetének kivételével megfelelnek a számvitelről szóló 2000. évi C. és az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvénynek. Határon túli civil szervezet Pályázó esetén a költségek tekintetében a Pályázó székhelye szerinti szabályozási környezet követelményeinek megfelelő és a pénzügyi teljesítést az összes körülmény figyelembevételével hitelt érdemlően igazoló számviteli bizonylatok fogadhatóak el;
b) a nyertes pályázónál ténylegesen felmerült költségként keletkeznek, és amelyek teljesülése számviteli bizonylattal igazolható és ellenőrizhető, a támogatás terhére részben vagy egészben elszámolásra kerülő költségek a számlát kiállító fél részére teljes összeggel kifizetésre kerültek, továbbá - természetes személy pályázó kivételével - szerepelnek a pályázó könyvelésében;
e) a támogatott program megvalósításában közreműködő külső megbízottak, vállalkozások, szervezetek által megrendelés, vállalkozási szerződés, megbízás alapján számlázott, pénzügyileg teljesített és teljesítésigazolt költségei;
f) a III. célterület esetében az 5.3. pont szerinti átalányösszeg mellett a szabás és varrás, valamint az alapanyag költsége számolható el. Ezeken kívül más költségre nem igényelhető támogatás;
g) a felhívás megjelenésének időpontjától a támogatott tevékenység támogatói okiratban foglalt befejezési időpontjáig keletkeztek.
7.1.2. a támogatás tekintetében nem számolhatók el azon költségek:
a) amelyek olyan megbízási, vagy vállalkozási szerződések alapján keletkezett költségek, amelyek csak látszólag szolgálják a támogatott cél megvalósulását, de ténylegesen nem növelik a program értékét;
b) amelyekkel kapcsolatban akár a megvalósítás idején, akár utóellenőrzés során megállapítható, hogy a Pályázó, annak képviselője, vezető tisztségviselője, munkatársa, képviselője, kapcsolattartója vagy ezek nevében nyilatkozattételre jogosult személy, vagy mindezeknek a Ptk. 8: 1. § (!) bekezdés 1. pontjában meghatározott, közeli hozzátartozója olyan partnertől vásárolt terméket, szolgáltatást, amellyel érdekeltségi kapcsolatban vagy részesedési viszonyban áll, ha arról a támogatói okirat másként nem rendelkezik;
c) pénzjutalmak;
d) a támogatott tevékenységhez kapcsolódó, készpénzben vagy vásárlási utalvány, esetleg étkezési jegy formájában kifizetett díjak, jutalmak vagy önkéntesek díjazásának költsége;
e) a pályázatírás és a pályázati beszámoló összeállításának költségei;
f) olyan együttműködési szerződéssel kapcsolatban felmerült költségek, amelyek növelik a tevékenység végrehajtásának költségeit, de ezzel arányosan nem adnak hozzá értéket (pl. ügyvédi díjak, banki költségek, projektvezetés és asszisztencia,);
g) az 1. célterületre benyújtott pályázatok esetében projektmenedzsment, szakértői tevékenység, a támogatott program teljes körű megszervezésének, vagy lebonyolításának költségei.
7.2. A 200 000 Ft beszerzési értéket (a költségvetési támogatás tekintetében adólevonási jogról előzetesen tett nyilatkozat szerint bruttó vagy nettó módon értendő az összeg) meghaladó áru vagy szolgáltatás vásárlása csak és kizárólag az 5. számú mellékletben meghatározott minimális elemeket tartalmazó írásos szerződés, vagy visszaigazolt megrendelés megléte esetén számolható el, ilyen dokumentum hiányában az adott számla vagy költség nem fogadható el a támogatás terhére.
7.3. Amennyiben a pályázó, mint kedvezményezett nem rendelkezik saját beszerzési szabályzattal, és a beszerzett áruk és szolgáltatások értéke meghaladja az 1 000 000 forintot (a költségvetési támogatás tekintetében adólevonási jogról előzetesen tett nyilatkozat szerint bruttó vagy nettó módon értendő az összeg), de nem éri el a közbeszerzésről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban. Kbt.) szerinti értékhatárt, úgy az áru vagy szolgáltatás beszerzése esetén legalább 3 db árajánlat bekérése szükséges. Az árajánlatoknak tartalmazniuk kell a pályázati felhívás 5. számú mellékletében meghatározott minimális tartalmi elemeket. Az árajánlatok bekérési kötelezettsége abban az esetben is fennáll, ha ugyanazon szállítótól több különböző áru vagy szolgáltatás kerül megrendelésre, illetve egy áru vagy szolgáltatás részeire bontva kerül leszámlázásra a támogatással finanszírozott időszak alatt, és ezek a számlák a támogatás terhére elszámolásra kerülnek (egybeszámítás). Az árajánlat-bekérőknek tartalmazniuk kell a pályázati felhívás 5. számú mellékletében meghatározott minimális tartalmi elemeket.
7.4. Ha a támogatott tevékenység után általános forgalmi adó fizetési kötelezettség keletkezik, a költségvetési támogatás összege fedezetet biztosít a pályázóra áthárított vagy az általa fizetendő általános forgalmi adó teljes összegére nézve, kivéve, ha a pályázó az előzetesen felszámított vagy a termék beszerzése, a szolgáltatás igénybevétele után általa fizetendő általános forgalmi adó levonására jogosult.
7.5. Készpénzes fizetési módnál kizárólag abban az esetben számolható el a számla, amennyiben a számlán szerepel a számla kiállítója aláírásával hitelesített "FIZETVE" megjegyzés.
7.6. A forinttól eltérő pénznemben kiállított számla, illetve az ilyen számla alapján elszámolható költség összege a számlán, számviteli bizonylaton szereplő, az áru, vagy szolgáltatás teljesítésének időpontjában érvényes Magyar Nemzeti Bank által megállapított középárfolyamon (https://mnb.hu/arfolvamok) számolható el.
8. A pályázat benyújtása, befogadása
8.1. A pályázati adatlap kitöltése és a kötelezően csatolandó, illetve csatolható dokumentumok benyújtása, valamint a pályázat véglegesítése, ezáltal a pályázat benyújtása kizárólag elektronikus úton (a palyazat.hungarikum.hn oldalon) történhet. Az elektronikus felület kitöltését és a folyamat végrehajtását segítő felhasználói útmutató a palyazat.hungarikum.hu honlapról érhető el.
A pályázati adatlap elektronikus kitöltéséhez a pályázónak előzetes regisztrációt követően azonosító és jelszó alapján be kell jelentkeznie az elektronikus kitöltő felületre, ami a palvazat.hungarikum.hu. Amennyiben a pályázó korábban már regisztrált az elektronikus kitöltéshez, az előzőekben használt azonosítóval és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az előzetes regisztráció elvégzésére, az esetlegesen elfelejtett felhasználónév/jelszó igénylésére, a pályázati adatlap elektronikus felületen történő kitöltésére és a csatolmányok feltöltésére 2024. április 16. napján 12 óra 00 perctől van lehetőség.
A pályázó bejelentkezést követően tudja a felhasználói útmutató segítségével kitölteni az elektronikns adatlapot és feltölteni a kötelezően csatolandó, valamint csatolható dokumentumokat. Az adatlap kitöltését és a csatolmányok feltöltését a pályázó több lépésben is megteheti folyamatos mentés mellett. Amennyiben a pályázó a pályázati adatlap kitöltését és a csatolmányok feltöltését befejezte, azt a 8.2. pontban meghatározott időponttól kezdődően tudja véglegesíteni (ezt követően a bevitt adatok változtatására és a feltöltött dokumentumok módosítására már nincs lehetőség).
A kötelezően csatolandó és csatolható dokumentumok listáját a pályázati felhívás 17.18. pontjai tartalmazzák. Kérjük, ezen dokumentumok figyelembevételével állítsák össze a pályázati csomagot.
8.2. A pályázatok elektronikus felületen történő véglegesítésére, ezáltal benyújtására 2024. május 6. napján 08 óra 00 perctől 2024. június 6. napján 23 óra 59 percig van lehetőség. Amennyiben a jelen pályázati felhívásban meghatározott keretösszeg 150 %-át eléri az egyes célterületek vonatkozásában a már véglegesített pályázatok támogatási igénye (forráskimerülés), a pályázati felület automatikusan, de leghamarabb a fenti nyitási napon 12.00 órakor lezárul és további pályázat véglegesítésére, benyújtására nem lesz lehetőség. Ebben az esetben a Támogató az egyes célterületekre vonatkozóan külön-külön közleményt tesz közzé a palvazat.hungaiikum.hu honlapon. Amennyiben az értékelés során megállapítható, hogy a benyújtott pályázatok támogatási igénye nem meríti ki a rendelkezésre álló keretet, a Támogató a közleményt visszavonja és egyúttal tájékoztató jelleggel közli a pályázati felület újranyitásának várható időpontját. A Támogató jogosult a beadási véghatáridőig több alkalommal is felfüggeszteni a pályázatok beadását, illetve a felületet újra nyitni. A pályázati felület tényleges megnyitását a közlemény(ek) alapján a pályázónak kell figyelnie. A pályázó ügyintézésével kapcsolatban a Támogató felelősséggel és kártérítési kötelezettséggel nem tartozik. A pályázat felfüggesztéséről szóló közleménynek a palvazat.hungaiikum.hu honlapon történő megjelenése után új pályázat benyújtására, illetve a megkezdett pályázatok véglegesítésére a pályázati felület újranyitásáig nincs lehetőség.
Az adatlap kitöltését és a pályázati felhívás 17. és 18. pontja szerinti csatolmányok feltöltését követően a pályázónak véglegesítenie kell a pályázatát a pályázati felületen. A véglegesítést követően a bevitt adatok változtatására és a feltöltött dokumentumok módosítására nincs lehetőség.
A pályázat benyújtottnak minősül, ha a pályázó a fent említett határidőn belül a pályázati felületen véglegesítette pályázatát. A véglegesítésről pályázó a pályázatában benyújtott e-mail címen értesítést kap.
8.3. Az Ávr. 70. § ()) bekezdésének értelmében a Támogató legfeljebb a pályázat beérkezését (véglegesítését) követő 7. napig a palvazat.hurnrnrikum.hu oldalon a benyújtott pályázat azonosítóját megjelenítve tájékoztatja a pályázót arról, hogy pályázatának érdemi elbírálása megkezdődött, vagy érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a pályázatot az elutasítás okának és a kifogás benyújtására vonatkozó tájékoztatás megadásával. Támogató a pályázat befogadása során vizsgálja, hogy
a) a pályázat meghatározott határidőn belül került benyújtásra;
b) az igényelt költségvetési támogatás összege eléri a minimálisan igényelhető és nem haladja meg a maximálisan igényelhető mértéket és
c) a pályázó a pályázati kiírásban meghatározott lehetséges támogatást igénylői körbe tartozik.
A pályázat befogadása nem kötelezi a pályázat kiíróját a pályázat támogatására.
A befogadó nyilatkozat nem egyenértékű az igényelt támogatás összegének jóváhagyásával, az csak arról ad tájékoztatást, hogy a pályázat a fenti három követelménynek megfelelt és értékelésre bocsátható.
8.4. Érvénytelen és így nem támogatható az a benyújtott pályázat,
a) amelyet nem a támogatásra jogosult nyújtott be;
b) amelynek célja nem felel meg a pályázati felhívásban foglaltaknak;
c) amely nem, vagy nem megfelelő formátumban, vagy csak hiányosan tartalmazza a pályázati felhívás 17. pontja szerinti kötelezően csatolandó dokumentumokat (amennyiben az érték értéktárba történő felvételéről kerül hiányosan igazolás feltöltésre - kivételt képez a Magyar Értéktárban illetve Hungarikumok Gyűjteményében szereplő értékek -, úgy támogató a tartalmi értékelés során csak azon költségtételeket és műszaki/szakmai tartalmat veszi figyelembe, amely igazoltan értéktárban található értékhez köthető);
d) amely a formai követelményeknek nem felel meg.
8.5. A pályázó a pályázat benyújtása által hozzájárul a támogatás tárgyának, összegének, megvalósítási helyének és időpontjának nyilvánosságra hozatalához, illetve tudomásul veszi, hogy a pályázat benyújtásával elfogadja a pályázati felhívásban megfogalmazott feltételeket.
8.6. A 111. célterületre történő pályázat benyújtásával pályázó hozzájárul ahhoz. hogy az elkészült kollekció darabjait a pályázat kiírójának rendelkezésére bocsátja bemutató, fotózás, vagy egyéb, előzetesen meghatározott tevékenység elvégzésére, a kiíró által
előzetesen meghatározott időpont(ok)ban.
https://www.hungarikum.hu/hu/hirek/megjelent-hung-2024-p%C3%A1ly%C3%A1zati-felh%C3%ADv%C3%A1s