Az erdőpotenciált veszélyeztető biotikus és abiotikus károk megelőzése / KAP-RD41-1-24
- Határidő
- 2025. 03. 27., 2025. 08. 25.
- Érvényes
- Kiíró
- Agrárminisztérium
- Kategória
- MezőgazdaságMűködési támogatás
A pályázati felhívás címe:
Az erdőpotenciált veszélyeztető biotikus és abiotikus károk megelőzése
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD41-1-24
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD41_F08_INN_73. kódszámú, Az erdőgazdálkodás környezeti fenntarthatóságát szolgáló beruházások (non-profit) című beavatkozása szolgál.
Ez a beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az1305/2013/EU és az1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU)2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikkén alapul.
A felhívás a beavatkozásban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
A gyors ütemben változó klimatikus adottságok és az ezzel összefüggő környezeti hatások miatt az erdőállományok komoly kihívásokkal néznek szembe. Az éghajlatváltozás sebessége meghaladja azt a mértéket, amihez a fafajok természetes folyamatok révén alkalmazkodni képesek, így aktív beavatkozások szükségesek.
Az erdőállományok egészségi állapotát és ökoszisztéma szolgáltató képességét leginkább befolyásoló tényezők és az azokra adható fejlesztéspolitikai válaszok a következők:
- a fokozódó és egyre szélsőségesebbé váló abiotikus környezeti károsító körülmények és események (mint pl. vízhiány és aszály következtében kialakuló erdő- és vegetációtüzek, fagykárok és viharkárok),
- új biotikus kórokozók és károkozók elterjedésének ellensúlyozása mind az erdőpotenciálban keletkező károk lehetséges megelőzésével, mind azok ellenállóbb irányú helyreállításával.
Az erdőkárok megelőzése és a károsodott erdő-potenciál helyreállítása mellett azonos fontosságú célként kezeljük az erdők hosszú távú minőségi megújítását is.
A felhívás az erdőkárok megelőzésével kapcsolatos célok megvalósulását kívánja elősegíteni.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
- Az erdészeti hatóság által nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó, jóváhagyott erdőtervvel rendelkező erdőrészletre.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére, aki/amely:
- támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek,
- ugyanazon tevékenység és ugyanazon terület vonatkozásában e pályázati felhívás vagy a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetésre került „Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése” című (VP5-8.3.1-17 kódszámú) felhívás alapján öt éven belül már részesült támogatásban,
- nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősül,
- a támogatás odaítélésekor még nem tett eleget valamennyi, az Európai Bizottság által hozott, állami támogatás visszafizettetésére irányuló, Magyarországnak címzett határozat alapján fennálló visszafizetési kötelezettségének,
- a VP keretében meghirdetett „Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek” című (VP5-8.6.2-16 kódszámú) felhívás vagy a KAP ST keretében meghirdetett „Fiatal erdők állománynevelésének támogatása” című (KAP-RD40-1-24 kódszámú) felhívás alapján
„tisztítás” tevékenységre vett igénybe támogatást és ugyanazon erdőrészletre e felhívás keretében fenyő tisztítási anyag kihordására adott be támogatási kérelmet.
Ezen túlmenően támogatás nem igényelhető:
a) Karácsonyfa és díszítőgally-telepeken;
b) Rövid vágásfordulójú, fás szárú energetikai célú faültetvényeken;
c) Ipari célú fás szárú ültetvényeken;
d) Az Evt. 11. §-a szerinti szabad rendelkezésű erdőkben;
e) Azokon a területeken, amelyek esetében ugyanazon támogatott tevékenységre támogatást igényelnek a RD19_G01_AEC_70 - Agrárkörnyezetgazdálkodási kifizetések (AKG),
RD21_G04_LCI_73 - Agro-ökológiai nem termelő beruházások, és RD22_G05_LCP_70 - Agroökológiai földhasználat-váltást ösztönző kifizetés beavatkozások alapján.
f) A 3.1.1. fejezet 2. célterület b) pont ba.) alpontja szerinti tevékenység esetében a vegyszer kijuttatását szolgáló tevékenységen kívüli öntözésre.
g) Mikorrhizált csemetével végzett elsőkivitel esetén a 3.1.1. fejezet 2. célterület b) pont bb.) alpontja szerinti talajfertőtlenítő szer kijuttatása tevékenységre.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2024. szeptember 4-től van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2024. szeptember 4. - szeptember 17.
2. benyújtási szakasz: 2024. november 6. - november 19.
3. benyújtási szakasz: 2025. március 14.- március 27.
4. benyújtási szakasz: 2025. augusztus 12. - augusztus 25.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett benyújtási szakaszonként egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amely több célterületre is vonatkozhat. Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy elutasításra kerül, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg), olvasható formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt file-t annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A támogatás a kérelmezett tevékenység megvalósítási helyét képező részlet azonosító(k), az igényelt mennyiség, a kérelmezett tevékenység, valamint a tűzpásztával közvetlenül határos védendő erdőrészlet azonosítók megadásával igényelhető.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11-12. §-a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
Az 1-4. célterületben foglalt lehetőségek közül egy vagy több kármegelőzési tevékenység megvalósítása kötelező az alábbiak szerint.
1. célterület - Tűzpászta, tűzivíz tároló, vízvisszatartást célzó létesítmények (tókák) kialakítása és fenntartása vagy továbbfejlesztése és fenntartása
a) „A” típusú (keskeny) tűzpászta kialakítása és fenntartása vagy továbbfejlesztése és fenntartása,
b) „B” típusú (járható) tűzpászta kialakítása és fenntartása,
c) „C” típusú (széles) tűzpászta kialakítása és fenntartása,
d) Víznyerőhely kialakítása
d/1a)„A” típusú víznyerőhely kialakítása vízzáró talaj alkalmazásával
d/1b)„A” típusú víznyerőhely kialakítása egyéb szigetelés alkalmazásával
d/2a) „B” típusú víznyerőhely kialakítása vízzáró talaj alkalmazásával
d/2b)„B” típusú víznyerőhely kialakítása egyéb szigetelés alkalmazásával
d/3a „C” típusú víznyerőhely kialakítása vízzáró talaj alkalmazásával
d/3b) „C” típusú víznyerőhely kialakítása egyéb szigetelés alkalmazásával
e) Időszakos vízvisszatartást célzó létesítmények (tókák) létesítése:
e/1: „A” méretű tóka létesítése
e/2: „B” méretű tóka létesítése
e/3 „C” méretű tóka létesítése
2. célterület- Biotikus károkozók és kórokozók elleni biológiai vagy vegyszeres védekezés
a) Lisztharmat elleni vegyszeres védekezés
b) Cserebogár pajor elleni védekezés:
ba) A vegyszer kijuttatását szolgáló csövek telepítése és éves öntözés (vegyszer kijuttatás) az erdőfelújítás elsőkivitele során és az azt követő 3 évben, évente 3 alkalommal
vagy
bb) Talajfertőtlenítő szer egyszeri kijuttatása az erdőfelújítás elsőkivitele során végzett talajforgatással egy időben vagy legkésőbb a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított 24 hónapon belül.
3. célterület - Fenyő tisztítási anyag kihordása
Fenyő fő-fafajú állományok tisztításából származó fenyő tisztítási anyag eltávolítása
4. célterület - Kiemelt tűzvédelmi kockázatot jelentő állományokban tuskósorok lehordása vagy talajban történő felaprítása
4.1 Tuskósorok lehordása vagy
4.2 Tuskók talajban történő felaprítása
Legalább egy tevékenységet választani kell a felsorolt önállóan támogatható tevékenységek közül.
https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd41-1-24