Lendület Program

Határidő
Érvényes
Pályázhat
kiemelkedő fiatal kutatók

2025-re is meghirdeti az Akadémia a Lendület Program pályázatát
A Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programja immár több mint 15 éve a kiválóság támogatására irányul. A Lendület az áttörő eredményeket ígérő kutatócsoportok létrejöttét és munkáját segíti. A program 2025. évi pályázati felhívásában is változatlan az eredeti cél: a hazai fiatal kutatóbázis erősítése. Ennek érdekében két kategóriában nyújthatnak be pályázatot a kiemelkedő fiatal kutatók 2025. február végi határidővel.

    A pályázat beadási határideje 2025. február 28. 14:00 óra.
    A korábbi évekhez hasonlóan pályázni az alábbi két kategóriában lehet:
    Lendület I (Induló) és Lendület H (Haladó).
    Lendület I (Induló) kategóriában fiatal (40 év alatti), PhD-fokozatukat 2015. január 1. és 2021. december 31. között megszerző, korábban rangos hazai vagy nemzetközi pályázatokon sikerrel induló és Lendület-támogatásban még nem részesült tehetséges fiatal kutatók pályázhatnak. Újdonság, hogy azok a fiatal kutatók is beadhatják pályázatukat ebben a kategóriában, akik az Európai Kutatási Tanács (ERC) valamelyik kiválósági pályázatára 2022. január 1. után beadott pályázatukkal eljutottak az értékelés második fordulójáig, de nem részesültek támogatásban. Újdonság az is, hogy a kategória nyertesei vállalják, hogy a kutatás végén a záróbeszámolóikban bemutatják azt az ERC-pályázatukat, amelyet a Lendület-támogatás ideje alatt nyújtottak be.
    Lendület H (Haladó) kategóriában azok a kiemelkedő vezető kutatók pályázhatnak, akik rendelkeznek megfelelő kutatócsoport-vezetői tapasztalattal (korábban saját témával Lendület-, Élvonal- vagy ezekkel összemérhető nemzetközi pályázatokon nyertek támogatást), vagy akik az ERC valamelyik kiválósági pályázatára 2022. január 1. után beadott pályázatukkal eljutottak az értékelés második fordulójáig, de nem részesültek támogatásban. Ebben a kategóriában újdonság, hogy a nyertesek vállalják, hogy hároméves szakmai beszámolójukban bemutatják a Lendület-támogatás alatt benyújtott ERC-pályázatukat.
    Az ERC-pályázatukkal pályázó kutatók a pályázati anyag bizonyos mellékleteit (a kutatási projekt rövid leírása, az első három évre vonatkozó részletes munkaterv, a leíró szakmai önéletrajz) kiválthatják beadott ERC-pályázatuk A, B1 és B2 jelű részeivel, a pályázatra kapott értékeléssel (evaluation report) és az ERC- és a Lendület-projekt közötti eltéréseket bemutató rövid összefoglalóval. A pályázati anyag többi elemét (résztvevők önéletrajza, kutatóhelyi háttér, költségterv, költségterv indoklása, kutatási adatok kezelési terve, MTMT-táblázatok, pályázói nyilatkozat, befogadó kutatóhely nyilatkozata) minden pályázónak fel kell töltenie.
    További módosítás, hogy 2024-ben a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program EXCELLENCE támogatását elnyerő kutatók 2025-ben nem részesülhetnek Lendület-támogatásban.
    Egyéb megkötések: egy kutató egyszerre csak egy támogatott Lendület-kutatócsoportnak lehet résztvevője vagy vezetője, a Lendület-támogatás futamideje alatt életvitelszerűen Magyarországon kell tartózkodnia, a pályázat benyújtásakor MTMT-azonosítóval és az MTMT-ben naprakész adatokkal kell rendelkeznie.
    A Lendület I és Lendület H támogatást egy kutató csak egyszer nyerheti el.
    A megpályázható támogatás maximális összege a Lendület I kategóriában átlagosan évi 40 millió forint, a Lendület H kategóriában átlagosan évi 50 millió forint.
    Fontos kiegészítés, hogy az MTA Titkársága által az Európai Bizottságnál megpályázott és elnyert HORIZON-MSCA-2023-COFUND támogatás keretében a Lendület-kutatócsoportok kiváló nemzetközi posztdoktor kutatókat fogadhatnak, akikkel erősíthetik személyi keretüket, nagyobb nemzetközi láthatóságra tehetnek szert, és mindehhez kiegészítő támogatást is kapnak az MTA-tól.
    https://mta.hu/lendulet/2025-re-is-meghirdeti-az-akademia-lendulet-programja-palyazatat-114142

    🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
    Megértettem