Archív pályázat

MindenKi más - irodalmi pályázat

Határidő
Érvényes
Pályázhat
bárki

Pályázati felhívás
Egyesületünk „MindenKi más” címmel irodalmi pályázatot hirdet, az esélyegyenlőség és az előítéletesség témakörében, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a sztereotip gondolkodás és az egyenlőtlenség hátrányaira, veszélyeire. A művekkel a 14-24 éves korosztályt szeretnénk megszólítani, de pályaművet bárki életkortól függetlenül küldhet.
Az „esélyegyenlőség” szót hallva sokan kizárólag a fogyatékossággal élőkre vagy a halmozottan hátrányos helyzetűekre gondolnak. Igen, az ezen csoportokhoz tartozókat is éri hátrányos megkülönböztetés, de nem kizárólag őket. A társadalmunkban domináns csoporthoz képest kisebbséghez tartozhat valaki a neme, az életkora, a bőrszíne vagy a vallása alapján is.
Az egyenlő esélyek megteremtésének első lépése, hogy ezeket az eltéréseket felismerjük, és elfogadjuk, hogy eltérőek a körülményeink és az adottságaink, így eltérő eszközökre lehet szükségünk ahhoz, hogy egy azonos célt mindannyian el tudjunk érni.
A jogszabályok alapján ma elméletileg biztosított az esélyegyenlőség, de a társadalmunk működésében nem vált a napi gyakorlat részévé. Ennek egyik fő oka, hogy sztereotípiák és tudattalan előítéletek mentén hozzuk meg döntéseinket.
A sztereotípia nem feltétlenül negatív: olyan rögzült elképzelés egy csoportról, amelyet aztán az adott csoport minden egyes tagjára is alkalmazunk. A sztereotípiákat néhányan pontosnak, mások megalapozatlannak és károsnak tartják. Ami biztos, hogy a sztereotípiák torzítások, hiszen egy egyén sosem lehet valamilyen csoport tökéletes reprezentációja. Miközben a sztereotípiák léte természetes jelenség, a negatív sztereotípiák hozzájárulnak az előítéletes viselkedéshez. Ha felismerjük, hogyan befolyásolják az előítéletek a viselkedésünket, akkor több tehetséges ember hozhat megoldásokat, újításokat, eredményeket. Ezért fontos, hogy beszéljünk ezekről a jelenségekről, és minél gyakrabban lépjünk ki a kategóriákban való gondolkodási keretből.
Különösen fontos mindez fiatalkorban: egyfelől, hogy az is kibontakozhasson, aki valamilyen szempontból esélyhátrányból indul, másfelől, hogy már kora gyermekkortól minél inkább előítéletektől mentesen gondolkodjunk. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy ha egy gyermek iskolai sikerességét és előmenetelét valamilyen csoporthoz, kisebbséghez tartozása determinálja, akkor igazságtalan és esélyegyenlőtlen rendszerről beszélünk. Ez az oka, hogy a pályaműveknek valamilyen módon a 14-24 éves korosztályhoz kell kapcsolódniuk.
Pályázatunk célja, hogy olyan irodalmi művek szülessenek, amelyek ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak. Az alkotás maga is egy-egy téma végiggondolására és átérzésre késztet. A befogadó pedig a maga érzéseivel és gondolatival egészíti ki a művet. Ez a párbeszéd sok értékes ötletet, nézőpontot megjeleníthet, önismeretünket és empátiánkat is fejlesztheti.
Miközben a téma adott, a közlés szempontjából a legfontosabb szempont, hogy a létrehozott alkotás valóban művészi értéket képviseljen.
Pályázni vers és novella kategóriában lehet, egy pályázó két verset vagy egy novellát küldhet. A terjedelmi korlát a prózai művek esetében 12 000 karakter (6 oldal). A beküldött mű kizárólag máshol meg nem jelent alkotás lehet, másodközlés nem lehetséges. A beérkezett műveket szakmai zsűri bírálja el, a legjobbak bekerülnek a MindenKi Más antológiába, amely e-book formátumban és papíralapon is megjelenik.
A műveket Word formátumban kérjük. Az írásmű címe előtt szerepeljen a szerző neve. A fájl neve egyezzen meg a mű címével.
18 évesnél fiatalabbak esetében szülői beleegyezés szükséges a részvételhez.
A nevezés határideje: 2024. december 10.
Nevezni a mű(vek), valamint a szerzői nyilatkozat (18 év alattiak esetében plusz a szülői nyilatkozat) beküldésével lehet.
A pályázatokat a perspectivaegyesulet@gmail.com címre várjuk.

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem