Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása / KAP-RD12-RD01c-2-24

Határidő
2025. 02. 17., 2025. 03. 03., 2025. 09. 15., 2025. 09. 29.
Érvényes
Pályázhat
mezőgazdasági termelő

A pályázati felhívás címe:
Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD12-RD01c-2-24

1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD12_W01_WTO_73 kódszámú Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházás című beavatkozása, valamint az RD01c_E01_FRM_73 kódszámú, Mezőgazdasági üzemek zöld beruházásainak támogatása című beavatkozásai szolgálnak.
Ezek a beavatkozások a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet [a továbbiakban: (EU) 2021/2115 rendelet] 73. és 74. cikkén alapul.
A felhívás a beavatkozásokban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
Az alapvető megvalósítandó cél a jelentősen megváltozott klimatikus viszonyoknak kitett, művelés alatt álló területeken a víz utánpótlásának biztosítása, figyelembe véve a vízvédelmi intézkedéseket, a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT 3) mezőgazdasági intézkedésekkel kapcsolatban megfogalmazott ajánlásait. Támogatási cél a vízvisszatartás, a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, a takarékos öntözési technológiák elterjesztése.
1. célterület - Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása
- A felhívás alapján támogatott a víztakarékos öntözési technológiák bevezetése, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálása, a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak korszerűsítése, bővítése és rekonstrukciója, valamint új öntözővíz­szolgáltató művek és - rendszerek létrehozása. A felhívás azokat a műszaki megoldásokat helyezi előtérbe, amelyek figyelembe veszik a felszíni és felszín alatti vízkészletek szűkösségét, és ennek megfelelően maximális víztakarékossággal járnak.
- További támogatási cél a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosítását megelőző tározásához szükséges műszaki megoldások ösztönzése, a többletvizek tározóba elvezetése és hasznosítása által is hozzájárulva a víztakarékos, fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításához, a mezőgazdasági termelés hozamingadozásának csökkentéséhez, a vízkárelhárítás megvalósításához.
- Az üzemen belüli mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorációs tevékenységek megvalósítása és a meliorációs utak kialakítása.
2. célterület - A vízfelhasználás hatékonyságát szolgáló zöld beruházások
- Támogatott az öntözési infrastruktúra energiaigényének kielégítést szolgáló, megújuló energiaforrások alkalmazására irányuló tevékenységek, továbbá a meglévő, alacsony hatásfokú öntözési rendszerek energiahatékonyságot növelő korszerűsítése.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK
FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be mindkét célterület esetében:
1. Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, amennyiben igazolja, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik. (Az üzemméret megállapítása szempontjából a 8. mellékletben megadott, 348,93 forint/euró árfolyammal számolt 2020. évi STÉ adatok az irányadók);
- A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évének egységes kérelme (a továbbiakban: EK kérelem) alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozóan rendelkezik a felhívás 4. melléklete szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon szereplő mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, abban az esetben a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a kedvezményezett székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által földművelésügyi igazgatási jogkörben kiállított igazolással (a felhívás 4. melléklete szerint), amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját.
Ha a kedvezményezett fenti területtel nem rendelkezik, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
- Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: NÉBIH) által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske, akkor az érintett állatfaj tekintetében a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (a továbbiakban: ENAR) bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni. Egyéb, az 5. melléklet szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. ENAR-ba és Tenyészet Információs Rendszerbe a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembe vételre.
Ha a kedvezményezett fenti állatokkal nem rendelkezik, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
Családi mezőgazdasági társaság (a továbbiakban: CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %- ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%- a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a 6. mellékletben szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.
CSMT esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT- ben résztvevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
2. A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Kollektív beruházásnak minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a fenntartható vízgazdálkodási közösség, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.
Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet, termelői integrációs szervezet és a fenntartható vízgazdálkodási közösség) a 2.1.1 pont a) és b) alpontokban meghatározott feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül.
Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is teljesítheti. Ebben az esetben, a csoportban részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Továbbá a csoportban részt vevő tagok legalább 40 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezést a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában.
A szociális szövetkezeteknek a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.
3. Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás, amely esetében a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírások nem relevánsak, a vállalkozás abban az esetben jogosult támogatásra, ha az alábbi feltételeknek megfelel:
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben:
o gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele az összes árbevétel 40 %-át meghaladja1, és
- tevékenységét legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt
partner közreműködésével valósítja meg.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére aki/amely:
a) támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek;
b) azonos megvalósítási hely kapcsán a Vidékfejlesztési Program VP2-4.1.4-16 kódszámú, A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése című felhívása keretében támogatási okirattal rendelkezik és a támogatási kérelem benyújtásakor kifizetési kérelem beadásával igazoltan még nem kezdte meg a már támogatott művelet megvalósítását. Ezen előírás alól kivételt képeznek azon kedvezményezettek, akik a támogatói okiratukat 2023. szeptember 1 - jén vagy azt követően vették kézhez.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. február 4. napjától van lehetőség, az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2025. február 4. - 2025. február 17.
2. benyújtási szakasz: 2025. február 18. - 2025. március 3.
3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 2. - 2025. szeptember 15.
4. benyújtási szakasz: 2025 szeptember 16. - 2025. szeptember 29.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett benyújtási szakaszonként egy támogatási kérelmet nyújthat be, amely több célterületre is vonatkozhat. A kedvezményezett eltérő benyújtási szakaszokban benyújtott és különböző megvalósítási helyekre vonatkozó több kérelem alapján is részesülhet támogatásban.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint a
Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt file-t, annak tartalma alapján szükségeselnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11-12. § -a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1. célterület: Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása:
A) Az öntözővíz felhasználásának hatékonyságát javító beruházások támogatása.
1. Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak korszerűsítése, rekonstrukciója:
a) vízilétesítmények és kapcsolódó műtárgyainak rekonstrukciója, fejlesztése;
b) a meglévő elavult rendszer elemeinek cseréje:
a. azonos paraméterekre történő felújítás (pl. szórófej egység, járószerkezet egység, stb.),
b. új, korszerű gépek, berendezések és szerelvények telepítése, a meglévők
c) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, információs és kommunikációs technológia (IKT) fejlesztések vásárlása,
d) tápanyag-utánpótlás rendszer korszerűsítése (elavult elemeinek cseréje);
e) meglévő földmedrű csatornák burkolása, ahol a csatorna burkolóanyaga a következő lehet:
a. előregyártott mederlap burkolat,
b. előregyártott elem, beton burkolat,
c. félig áteresztő burkolat,
d. fólia burkolat vízzáró paplannal,
e. betonba rakott terméskő burkolat;
f) burkolt csatornák felújítása és kapacitás bővítése.
2. Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása:
a) vízilétesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése;
b) felszíni és felszín alatti vízkivételi művek kialakítása;
c) új korszerű (víztakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése;
d) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása;
e) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása;
f) burkolt, félig áteresztő csatornák építése;
g) közepes méretűnél kisebb, a technológiai igényeket kielégítő, az öntözővíz
B) A vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával
1. A művelés alatt álló területekről a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosítását megelőző tározásához szükséges beruházások támogatása:
a) közepes méretű tározótér kialakítása, építése, a területre hulló csapadék és felgyülemlett belvíz visszatartására, tárolására;
b) nem vízzáró, áteresztő aljzattal ellátott tározótér kialakítása;
c) geotextíliák elhelyezése;
d) tározó terek vízzáró szigetelése:
a. szigetelő műanyag lemez (fólia) beépítésével,
b. vasbeton szigetelés beépítésével;
e) tábla szintű vízkormányzási művek kialakítása: a víztározóba gyűjtendő víz útjának kialakítása (csatorna, vizes árkok);
f) partvédő művek, földművek kialakítása.
2. Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából:
a) a szűrőmező létesítésére alkalmas tér kialakítása, építése;
b) szűrőmező kialakítása;
c) rávezetés és elvezetés céljából szabályozó műtárgyak kiépítése.
3. Felszín alatti víztározás (aszálykár enyhítése, talaj víztartó képességének növelése)
a) burkolattal ellátott felszín alatti tározó kialakítása;
b) szikkasztó akna létrehozása (csapadékvíz felszín alatti tározása);
c) MAR módszerek alkalmazása (célzott felszín alatti vízutánpótlás)):
a. földmedrű csatornák, árkok, vápák létrehozása, amelyek lehetővé teszik az utánpótlásra használt víz beszivárgását a felszínalatti vízbe, illetve az összegyűjtött csapadékvíz betárolásra és mezőgazdasági célú (öntözés, permetezés) felhasználásra kerül,
b. felszíni víz duzzasztás, ideiglenes elzárás, zsilip, gát alkalmazása.
C) A melioráció és a vízfelhasználás-hatékonyság javításának támogatása:
1. Mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása:
a) szilárd burkolat nélküli, bogárhátú vagy egyirányú lejtésű, szikkasztó- és/vagy vízelvezető árokkal ellátott pályatest kialakítása, felújítása, szélesítése:
a. egy- vagy kétoldalú útárkok kialakítása,
b. szükséges átemelők,
c. forgalom átvezetésre alkalmas létesítmény kiépítése.
2. A vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezési, meliorációs, vízvisszatartási és vízkárelhárítási megoldások támogatása:
a) mezőgazdasági célú tereprendezés:
a. táblásítás a lejtőre keresztben elhelyezkedő hosszanti oldalú táblák kialakításával, amelyek már védhetők az eróziótól,
b. a szintvonalas művelést akadályozó tereptárgyak megszüntetése,
c. a felületi öntözés gépeinek és eszközeinek zavartalan és biztonságos működését biztosító felszíni forma létrehozása,
d. felesleges utak, árkok megszüntetése,
e. sáncolás a rétegvonalak irányát követő mesterséges terephullámok létrehozásával a felette összegyűlő víz visszatartására vagy elvezetésére:
- vízszintes sánc,
- lejtős sánc,
- duzzasztott vízszintű sánc.
f. teraszok kialakítása a lejtős területek hajlásszögének csökkentésére: létesítésük során gondoskodni szükséges a felesleges víz összegyűjtéséről és kár nélküli elvezetéséről felszíni, vagy felszín alatti tározóba.
b) felszíni vízrendezés a sík területeken keletkező és érkező vizek károkozás nélküli elvezetésének és a vízhiányos időszakok alatti vízigények biztosítása a természetvédelmi és ökológiai szempontok figyelembevételével:
a. kisvízfolyások, csatornák, árkok, kisműtárgyak létesítése, bővítése és
felújítása,
b. belvíz tárolására alkalmas tározók építésének elő- és utómunkái,
földmunkái műtárgyak építése - új építés és felújítás,
c. szivattyútelepek építése, kapacitásbővítése és felújítása,
c) vízmosáskötések kialakítása (hordalékfogó cölöpgát rőzsefonattal, trapézszelvényű fenéklépcső, acélhálós kőszerkezet);
d) felszín alatti vízrendezést szolgáló tevékenységek megvalósítása (talajcsövezés cél- és meződrén-hálózattal, felszíni és felszín alatti hozzáfolyás szabályozása, talajvízszint-szabályozás, talajszelvényen átszivárgó felesleges vizek tározóba vezetése).
2. célterület: A vízfelhasználás hatékonyságát szolgáló zöld beruházások (Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása)
1. Meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, amely által legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése az elvárás,
2. Megújuló energiaforrások használata: (szél-és napenergia felhasználása- az öntözőberendezések energiaellátását biztosító kapacitás kiépítése támogatott.
1.1.2. Önállóan nem támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem támogathatóak:
1. A felhívás 3.1.1. pont 1. célterület vonatkozásában:
a) hitelesített vízfogyasztásmérő berendezések beszerzése és telepítése,
b) csatornák kotrásához, karbantartásához szükséges gépek, például önjáró kotrógépek és a hozzájuk tartozó kanál adapterek beszerzése. Kizárólag olyan gépek beszerzése támogatható, amelyek kifejezetten és közvetlenül a meder kotrására, illetve a mederszakasz, a csatorna karbantartására (pl.: gyommentesítésre, növényzettől való tisztításra) alkalmasak, de nem támogatható erőgép, traktor és elsődlegesen szállító, anyagmozgató funkciót ellátó gép (pl.: homlokrakodó),
c) meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása,
d) mezőgazdasági célú tereprendezéshez szükséges drón, lézeres szintező beszerzése,
e) csatornák kialakítása során, illetve meglévő csatornák felújítása esetén vad átjárók, - kilépők, menekülő utak építése (a területileg érintett vadászatra jogosult és/vagy az illetékes tájegységi fővadász szakmai közreműködésével elkészített műszaki dokumentáció szerint)
f) szekunder oldali villamosenergia-ellátás kiépítése a (9.4. pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével): a kapcsolódó költségek abban az esetben támogathatók, ha a megvalósításhoz szükséges engedélyek, az engedélyezési tervdokumentáció és a hozzájárulások rendelkezésre állnak, és a tevékenység a kedvezményezett beruházásában valósul meg, illetve a beruházási elemek a megvalósítást követően a kedvezményezett könyvelésében befektetett eszközként kerülnek aktiválásra,
g) primer oldali villamosenergia-ellátás kiépítése (a 9.4. pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével): a kapcsolódó költségek abban az esetben támogathatók, ha a megvalósításhoz szükséges engedélyek, az engedélyezési tervdokumentáció és a hozzájárulások rendelkezésre állnak, és a tevékenység a kedvezményezett beruházásában valósul meg, illetve a beruházási elemek a megvalósítást követően a kedvezményezett könyvelésében befektetett eszközként kerülnek aktiválásra, vagy az elosztói engedélyes saját kivitelezésében megvalósuló beruházás esetén, mint igénybe vett szolgáltatás (a felhívás 9.2. pont 3. alpont szerint),
h) víztározó takaró labdák és egyéb párolgáscsökkentő technológiák (beszerzése abban az esetben támogatott, ha a vízilétesítmény műszaki dokumentációja tartalmazza ezek alkalmazását).
2. A felhívás 3.1.1. pont 1. célterület C) 1. alpont szerinti tevékenység (mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása) esetén:
a) az ÉNGY-ben megtalálható forgalomtechnikai eszközök beszerzése.
3. A felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem, csak valamely önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak (mindkét célterület kapcsán):
- Művelet előkészítés:
- szakmai előkészítés,
- közbeszerzés,
- Mérnöki feladatok;
- Műveletmenedzsment;
- Egyéb szolgáltatások;
- Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek,
szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése).
4. Mindkét célterület vonatkozásában: az öntözőtelep vagyon és balesetvédelmét biztosító beruházások megvalósítása:
a) kerítés létesítése,
b) biztonsági kamerarendszer kiépítése.
b.1.1.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése. A tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos előírásokat az ÁÚF tartalmazza.
https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd12-rd01c-2-24

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem