Proof of Concept / 2024-2.1.3-POC
- Határidő
- Érvényes
- Kategória
- Kutatás-fejlesztés
Proof of Concept
2024-2.1.3-POC
Elektronikus benyújtás határideje: 2025. április 10. 12:00
Támogatásra jogosultak köre
Felsőoktatási intézmény, Egyéb költségvetési kutatóhely, Vállalkozói kutatóhely, HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat
Keretösszeg
3 000 000 000 Ft
Igényelhető támogatás
350 MFt (konzorcium: 500 MFt)
Pályázat futamideje
max. 36 hónap
Kutatási tevékenység típusa
Alapkutatás
Pályázat értékelője
NKFI Hivatal
A Kulturális és Innováció Minisztérium, mint támogató által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, mint kezelő szerv útján meghirdetett pályázat célja elsősorban, de nem kizárólag az, hogy a már korábban elnyert és megvalósított kutatási kiválósági (pl. OTKA, Élvonal, Lendület) pályázatokból származó kutatási eredmények kereskedelmiesítését elősegítő fejlesztések megvalósítását támogassa.
A pályázók köre
Jelen Felhívásra közvetlen kedvezményezettként pályázatot nyújthat be olyan gazdasági társaság, amely Magyarországon államilag elismert felsőoktatási intézmény vagy költségvetési kutatóhelyek irányítását végző kutató-tudásközvetítő szervezet 100%-os tulajdonában áll, és fő tevékenységként annak technológiatranszfer és hasznosítási tevékenységét látja el (TTC), vagy olyan kutató-tudásközvetítő szervezet, amely költségvetési kutatóhelyein, illetve kutatási intézményein keresztül tudományos kutatásokat végez. A támogatói okirat valamennyi pályázó esetében kizárólag TTC részére bocsátható ki. (Amennyiben a kutató-tudásközvetítő szervezet pályázó, amely költségvetési kutatóhelyein, illetve kutatási intézményein keresztül tudományos kutatásokat végez a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában nem rendelkezik olyan gazdasági társasággal, amely a 100%-os tulajdonában áll és fő tevékenységként annak technológia- és tudástranszfer/ tudáshasznosítási feladatait látja el (TTC), azt a támogatói döntés meghozatalának időpontjáig létre kell hoznia1). A projekt megkezdéséig a gazdasági társaság elkészíti a Nemzeti Innovációs Ügynökség (a továbbiakban: NIÜ) „Technology Transfer Company” projekt keretében kialakított útmutatója mentén szakmai koncepcióját. A szakmai koncepció NIÜ-vel való egyeztetése és NIÜ részéről történő elfogadása feltétele a támogatói okirat kibocsájtásának.
A Pályázat önállóan vagy konzorciumi formában nyújtható be. A Felhívás vonatkozásában támogatást igénylő alatt a pályázatban meghatározott projektet önállóan megvalósító szervezetet értjük, vagy konzorciumi pályázat esetén a megvalósításra szerveződő kutatási konzorcium vezetőjét (konzorciumvezető), konzorciumi tag alatt e kutatási konzorciumban résztvevő további tagot értjük. A támogatást igénylő (önálló pályázat esetén), valamint a támogatást igénylő és a konzorciumi tag (konzorciumi pályázat esetén) a továbbiakban együttesen pályázó(k), a támogatásban részesítettek kedvezményezett(ek).
A konzorciumi formában történő megvalósítás esetén a konzorciumvezetőnek és a konzorciumi tagnak egyaránt meg kell felelni a Felhívásban foglalt feltételeknek. A konzorcium egy konzorciumvezetőből és egy konzorciumi tagból áll.
Konzorcium esetén a tagoknak a konzorcium létrehozására irányuló együttműködési megállapodást kell kötniük legkésőbb a támogatási kérelem benyújtásáig. A támogatásban részesített projekt megvalósítására a támogatói okirat kibocsátásáig külön konzorciumi együttműködési megállapodás megkötése szükséges.
A konzorciumi tag a támogatói döntés meghozataláig nem módosítható, míg a megvalósítási időszakban csak különösen indokolt esetben, az NKFI Hivatal előzetes hozzájárulásával van lehetőség módosításra.
A pályázókkal szemben támasztott további feltételeket, ezen belül a támogatásban nem részesíthetőek körét a Felhívás mellékletét képező Útmutató 6. pontja határozza meg.
A TTC (közvetlen kedvezményezett) 100%-os tulajdonosi joggal rendelkező intézménnyel vagy szervezettel – Magyarországon államilag elismert felsőoktatási intézmény,vagy költségvetési kutatóhelyein, illetve kutatási intézményein keresztül tudományos kutatásokat végző kutató-tudásközvetítő szervezet,– (végső kedvezményezettel) megállapodást köt arról, hogy a végső kedvezményezett a saját kutatási eredményeit továbbfejleszti azok gyakorlati, technológiai és társadalmi hasznosítása érdekében, hozzájárulva a magyar gazdaság hosszú távú növekedéséhez, amelynek forrása az NKFI Alapból jelen Felhívás keretében származó közfinanszírozású támogatás (továbbadott támogatás), valamint a közvetlen kedvezményezett által biztosított, jelen Felhívás 6.1. pontja szerinti saját vagy piaci forrás.
A közvetlen kedvezményezettre (TTC), a végső kedvezményezettekre (a TTC felett 100% tulajdonosi joggal rendelkező, államilag elismert felsőoktatási intézmény, vagy költségvetési kutatóhelyein, illetve kutatási intézményein keresztül tudományos kutatásokat végző kutató-tudásközvetítő szervezet), valamint a továbbadott támogatásra vonatkozó részletes elvárásokat a jelen Felhívás mellékletét képező Működési kézikönyv tartalmazza.
Keretösszeg és az igényelhető támogatás összege
A támogatás forrása a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap Innovációs Alaprésze címe.
A Támogató a Felhívás célkitűzéseinek elérése érdekében az NKFI Alapból összesen 3 milliárd forint keretösszeget biztosít.
A támogatásban részesülő támogatási kérelmek várható száma 8-12 darab. E szám indikatív jellegű, a támogatást igénylők által igényelt és elnyert támogatás függvényében változhat.
Pályázatonként az igényelhető támogatás összege legfeljebb 350 millió Ft.
Konzorcium esetén az igényelhető támogatási összeg legfeljebb 500 millió Ft.
A támogatott projektek támogatási intenzitása 90%. A közvetlen Kedvezményezett vállalja, hogy a projekt megvalósítása során a támogatási összeget a TTC projekt szintjén saját vagy piaci forrásból 10%-kal kiegészíti.
A projekt futamideje
A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam maximum 36 hónap, melynek hosszabbítására nincs lehetőség.
A teljes projekt megvalósítása során két mérföldkövet kell tervezni, a 12. és a 24. hónap végére. A 36. hónap végén a projekt záró mérföldkővel végződik (csak a záró mérföldkő lehet kevesebb, mint 12 hónap).
A pályázat benyújtása
A pályázatot a www.palyazat.gov.hu oldalon keresztül elérhető Pályázati e-ügyintézés felületen történő bejelentkezést követően, online pályázati kitöltő programmal kell elkészíteni. A kitöltő programban véglegesített pályázathoz az Útmutatóban leírt módon csatolni kell az elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt (hitelesített) nyilatkozatot is.
A nyilatkozatot az alábbiak szerint kell aláírni (hitelesíteni):
a. az aláírásra jogosultnak minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell azt ellátnia vagy
b. nyilatkozatot az ePapír szolgáltatás használatával kell hitelesíteni
Az ePapír szolgáltatás ingyenesen elérhető, azonban használatához elektronikus azonosításra (pl. Ügyfélkapu+ regisztráció, vagy DÁP azonosító) van szükség. Az ePapír szolgáltatás az alábbi linken érhető el: https://epapir.gov.hu/ Kérjük, hogy feltétlenül tanulmányozza át a hitelesítés menetéről szóló útmutatónkat (Útmutató a támogatást igénylőknek az ePapír szolgáltatás igénybevételéhez a támogatási kérelem NKFI Hivatalhoz benyújtása során”), amely az NKFI Hivatal honlapján a jelen felhíváshoz kapcsolódó „Letölthető pályázati dokumentumok” között érhető el!
Az elektronikus aláírás, vagy az ePapír szolgáltatás igénybevétele után:
a. Csatolja a véglegesített kérelemhez a minősített elektronikus aláírással ellátott, vagy ePapír szolgáltatás használatával hitelesített nyilatkozatot, majd
b. a kitöltő program utasításainak megfelelően nyújtsa be a kérelmét.
A pályázatot kizárólag a Pályázati e-ügyintézés felületen lehet benyújtani, nem szükséges papír alapon eljuttatni az NKFI Hivatalhoz.
Támogatási kérelem benyújtási határideje
A pályázatok (elektronikus) benyújtása a kitöltő program élesítésének időpontjától folyamatosan, de legkésőbb 2025. április 10-én 12.00 óráig lehetséges.
A kitöltő program élesítésének várható időpontja 2025. március 17., melynek megnyitásáról az www.nkfih.gov.hu oldalon közlemény jelenik meg.
Értékelési folyamat
A befogadási feltételeknek, jogosultsági és formai értékelésnek megfelelt pályázatok benyújtói szóbeli meghallgatás keretében is bemutatják a Projekttervüket Az értékelés a pályázati anyag és a szóbeli meghallgatás alapján történik.
A támogatói döntés várható időpontja: 2025. június.
Projektmegvalósítás
A projektek 2025. június 1. és 2028. május 31. között indulhatnak.
https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/proof-of-concept-2024-213-poc/palyazati-felhivas