Szakkollégiumok tehetséggondozó programjainak támogatása / NTP-SZKOLL-25

Határidő
Érvényes
Kategória
Oktatás
Pályázhat
Intézmények
Pályázhat
az alábbi feltételeknek megfelelő intézmények/szervezetek nyújthatnak be pályázatot: - A nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendeletnek megfelelően működő, az Oktatási Hivatal által bejegyzett szakkollégiumok. - Szomszédos országok magyar nyelvű képzést folytató felsőoktatási intézményeihez köthető magyar nyelvű szakkollégiumok, alapító okiratuk szerint szakkollégiumi tevékenységet ellátó kollégiumok, szervezetek. amely(ek) az NKTK elektronikus pályázatkezelő rendszerében (Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, a továbbiakban: EPER) regisztráltak

PÁLYÁZATI KIÍRÁS ÉS ÚTMUTATÓ
a „Szakkollégiumok tehetséggondozó programjainak támogatása”
című kiíráshoz
A pályázati kategória kódja:
NTP-SZKOLL-25

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (a továbbiakban: Támogató) megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (a továbbiakban: NKTK) a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2025-2026. évi cselekvési programja alapján nyílt pályázatot hirdet a szakkollégiumok tehetséggondozó programjainak támogatására, összhangban
- a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény;
- a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény;
- az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.);
- a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény;
- a Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvény;
- az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.);
- a határon túli költségvetési támogatások sajátos szabályairól szóló 98/2012. (V.15.) Korm. rendelet;
- a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásáról szóló 104/2015. (IV. 23.) Korm. rendelet;
- a fejezeti kezelésű előirányzatok és központi kezelésű előirányzatok kezeléséről és felhasználásáról szóló 10/2023. (X. 16.) KIM rendelet (a továbbiakban: Fejkez. rendelet);
- a Nemzeti Tehetség Programról szóló 78/2008. (VI. 13.) OGY határozat;
- a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2025-2026. évi cselekvési programjáról szóló 1021/2025. (II. 18.) Korm. határozat
vonatkozó rendelkezéseivel.
A Nemzeti Tehetség Program kiemelt területei közé tartozik a minden társadalmi réteg számára nyitott és látható, nyomon követhető tehetséggondozó rendszer biztosítása.
A Nemzeti Tehetség Program 2025-2026. évi cselekvési programjának I. 1. pontja alapján a Program támogatási területei közé tartoznak a hazai és határon túli tehetséggondozó programok.
1. A pályázat célja
1.1. A hazai és határon túli magyar nyelvű szakkollégiumok támogatása.
2. Rendelkezésre álló keretösszeg
2.1. A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 150 000 000 Ft, azaz Százötvenmillió forint, a Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvény 1. melléklete, XX. Kulturális és Innovációs Minisztérium fejezet, 20/9/1 Nemzeti Tehetség Program fejezeti előirányzat (ÁHT: 282178) terhére.
3. A támogatás formája és mértéke
3.1. A pályázat útján igényelhető támogatás 100% intenzitású, vissza nem térítendő támogatás, 100%-os mértékű támogatási előleg formájában.
3.2. A pályázathoz saját forrás biztosítása nem kötelező.
3.3. A pályázaton legalább 2 000 000 Ft, illetve legfeljebb 4 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
4. Támogatható tevékenységek
4.1. Kötelezően megvalósítandó programelemek (a pályázónak mind a négy elemet meg kell valósítania):
- Tudományos vagy közéleti tematikájú, legalább 15 órás kurzus megvalósítása.
- A kutatói munkára, tudományos pályára felkészítő, legalább 15 órás kurzus.
- A kurzusokról nyilvánosan elérhető prezentáció készítése.
- Középfokú oktatási intézményben - elsősorban hátrányos helyzetű tanulók körében - szervezett program megvalósítása, amelynek célja a közéleti vagy a tudományos­kutatói pálya népszerűsítése, a tehetséggondozás, kiemelten a felsőoktatásba történő bekerülés elősegítése.
A kurzusokat az adott szakterület elismert kutatóival, oktatóival együttműködve kell megvalósítani.
A nyertes pályázó vállalja, hogy szakmai programjain nem szakkollégiumi tag hallgatók is részt vehetnek.
4.2. Kötelezően választandó egyéb kiegészítő tevékenységek, amelyek közül a pályázónak legalább hármat meg kell valósítania:
- A szakkollégiumi tagok hazai és nemzetközi szakmai konferencián történő részvétele.
- A szakkollégiumi tagok tudományos és közéleti publikációinak megjelentetése.
- Nyilvános gazdasági, közéleti, tudományos vitaestek szervezése vendégelőadók bevonásával.
- A társadalmi problémákra érzékeny, szakmai attitűdök kibontakoztatását segítő
kurzusok, foglalkozások szervezése (pl. inklúziós, befogadó oktatás)
- Speciális tanulástámogató szolgáltatások fejlesztése. Tutori, patrónusi rendszer
kiépítése és működtetése.
- Hallgatói kutatási hálózatok kiépítése, meglévő hálózat bővítése.
- A szakkollégiumi tevékenységhez kapcsolódó rendszeres vagy időszakos kiadványok, szakmai folyóiratok, szöveggyűjtemények szerkesztése és kiadása. Szakmai nyilvánosság biztosítása, szakkollégiumi honlap működtetése, fejlesztése.
- A szakkollégiumi élethez szervesen kapcsolódó, szakmai tartalmakra épülő
kulturális, sport- és egyéb szabadidős jellegű közösségi tevékenységek, klubok létrehozása, működtetése.
A nem támogatható tevékenységek köre:
- konferencia szervezése,
- hallgatói, oktatói, tutori ösztöndíj,
- nyelvi kurzus,
- szociális támogatás,
- versenyek,
- beruházási költségek vagy azokhoz való hozzájárulás.
5. Pályázat benyújtására jogosultak
5.1. Jelen Pályázati Kiírás keretében az alábbi feltételeknek megfelelő intézmények/szervezetek nyújthatnak be pályázatot:
- A nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendeletnek megfelelően működő, az Oktatási Hivatal által bejegyzett szakkollégiumok.
- Szomszédos országok magyar nyelvű képzést folytató felsőoktatási intézményeihez köthető magyar nyelvű szakkollégiumok, alapító okiratuk szerint szakkollégiumi tevékenységet ellátó kollégiumok, szervezetek.
amely(ek) az NKTK elektronikus pályázatkezelő rendszerében (Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, a továbbiakban: EPER) regisztráltak.
FIGYELEM! Az EPER a legtöbb népszerű böngészőben használható, mint pl. Mozilla Firefox, Edge, Opera. Fejlesztői ajánlás szerint a legalkalmasabb a Mozilla Firefox. Más böngésző használata adat- és funkcióvesztéssel járhat!
A regisztráció és a pályázat benyújtása során kérjük, fokozott figyelmet fordítsanak arra, hogy a Pályázati Kiírás és Útmutatóban meghatározott pályázói körnek megfelelően történjen a regisztráció és a pályázat benyújtása. Amennyiben ezen feltétel nem teljesül, az a pályázat érvénytelenségét vonja maga után.
Határon túli pályázók esetében magyarországi befogadó szervezet/intézmény megadható.
FIGYELEM! A pályázat benyújtása és véglegesítése során kérjük, ügyeljenek arra, hogy a böngészőben beállított nyelv a magyar nyelv legyen, ellenkező esetben ugyanis a mentést követően a pályázatban hibajelenségek merülhetnek fel (pl. karakterek levágása a költségvetésben, fájlcsatolók nem megfelelő működése, stb.).
A hibák kezeléséhez segítséget nyújt a „Költségvetési tábla - levágott számok” elnevezésű segédlet, amely az EPER-be belépve, a Nyitó oldalon megtalálható.
5.2. Nem részesülhet támogatásban az a Pályázó, amely:
- a benyújtott támogatás iránti kérelmében támogatási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott, vagy ilyen nyilatkozatot tett;
- jogerős végzéssel elrendelt csőd-, felszámolási, végelszámolási vagy egyéb - a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott - eljárás alatt áll, illetve a szervezet bírósági nyilvántartásból való törlését az ügyészség kezdeményezte;
- nem felel meg az Áht. 50. § (1) bekezdése szerinti követelményeknek, illetve az Áht. 48/B § alapján összeférhetetlensége megállapítható;
- a támogatott tevékenységhez szükséges jogerős hatósági engedélyekkel nem rendelkezik, vagy a hatósági engedély kiadása iránti kérelmét az illetékes hatósághoz nem nyújtotta be;
- a támogatói okirat kiadásának feltételeként jogszabályban meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be, vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja.
5.3. Nem támogatható az a pályázat, amelynek megvalósítása, illetve a megvalósítás módja vagy eredménye
- bűncselekménynek vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívásnak minősül;
- alapvető emberi vagy alkotmányos jogot sért;
- a nemzet, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, valamint más nemzetek méltóságának és a társadalom más alapvető érdekeinek sérelmével jár, így különösen a közrendbe, a közerkölcsbe, a család és a kiskorúak védelmének követelményébe ütközik.
6. Támogatási időszak
6.1. 2025. szeptember 1. és 2026. augusztus 31. közé eső időszak, amelynek
időtartama alatt a támogatott program, illetve projekt megvalósul.
FIGYELEM! A pályázatban csak a pályázó által megjelölt támogatási időszakban felmerült, a projekt megvalósításához kapcsolódó gazdasági események költségeit alátámasztó, a támogatási összeg felhasználását igazoló számviteli bizonylatok összegei számolhatók el, melyek pénzügyi teljesítése (kifizetése) legkésőbb a támogatási időszak záró dátuma és a jelen Pályázati Kiírás és Útmutató 19. pontjában a beszámoló beérkezésének határidejeként meghatározott időpont közé eső időszakon belül (a továbbiakban: elszámolási időszak) megtörténik.
7. A pályázatok benyújtásának határideje
7.1. A pályázatok benyújtásának határideje: 2025. július 15. 23:59 óra.
Határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, amely a benyújtási határidő napján - 2025. július 15-én - 23:59 óráig az EPER-ben véglegesítésre került.
Azon pályázatokat, amelyek nem kerülnek véglegesítésre a beadási határidőig (státusza „megkezdett” maradt), az NKTK nem tekinti benyújtottnak, figyelmen kívül hagyja, és már érvényességi ellenőrzésnek sem veti alá.
Az EPER-ben a megadott benyújtási határidő után pályázatot véglegesíteni nem lehet.

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem