Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása / KAP-RD01a-RD01c-2-25
- Határidő
- 2025. 05. 13., 2025. 05. 27., 2025. 11. 25., 2025. 12. 09.
- Érvényes
- Kiíró
- Agrárminisztérium
- Kategória
- MezőgazdaságMűködési támogatás
- Pályázhat
- VállalkozásokTermészetes személyek
A pályázati felhívás címe:
Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD01a-RD01c-2-25
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD01a_E01_FRM_73 kódszámú, Mezőgazdasági üzemek fejlesztése című, valamint az RD01c_E01_FRM_73 kódszámú, Mezőgazdasági üzemek zöld beruházásainak támogatása című beavatkozásai szolgálnak.
Ezek a beavatkozások a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervekhez nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikkén alapulnak.
A felhívás a beavatkozásokban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
- A klímaváltozásnak a terméseredményekre és minőségre kiható fokozódó globális hatásai, a világpiaci áringadozás, és az energiafüggőség ellenére, illetve a negatív hatások ellensúlyozása céljából biztosítani szükséges a megfelelő színvonalú termelési rendszerek, illetve tárolási technológiák alkalmazásának elősegítését.
- A felhívás támogatást nyújt a megtermelt szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. Lehetőséget nyújt továbbá a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására.
- A vetőmag feldolgozás elsődleges célja a magas csíraképesség és a vetőmag tisztaságának a fenntartása. A felhívás segítséget nyújt ennek megvalósításához a vetőmagüzemek gépeinek, műveleteinek, folyamatainak modernizálásával, valamint környezetkímélő technológiai berendezések beszerzésének támogatásával.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK
FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be minkét célterület esetében:
1. Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, ha igazolja, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, - vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, - az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik. (Az üzemméret megállapítása szempontjából a 9. mellékletben megadott, 348,93 forint/euró árfolyammal számolt 2020. évi STÉ adatok az irányadók);
- A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évének egységes kérelme (a továbbiakban: EK kérelem) alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozóan rendelkezik az 5. melléklet szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon feltüntetett mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem feltüntetett területtel, abban az esetben a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a kedvezményezett székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által földművelésügyi igazgatási jogkörben kiállított (az 5. melléklet szerinti) igazolással, amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját.
Ha a kedvezményezett a fenti területtel nem rendelkezik, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
- Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: NÉBIH) által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz
nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske akkor az érintett állatfaj tekintetében a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az ENAR nyilvántartásba bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni. Egyéb, a 6. melléklet szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. Az ENAR-ban és a TIR-ben a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembe vételre.
Ha a kedvezményezett a fenti állatokkal nem rendelkezik, a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
Családi mezőgazdasági társaság (a továbbiakban: CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a 7. mellékletben szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.
CSMT esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, - vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal - az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
2. A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Kollektív beruházásnak minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.
Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet és termelői integrációs szervezet) a 2.1.1 pont a) és b) alpontokban meghatározott feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül.
Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is teljesítheti. Ebben az esetben, a csoportban részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, - vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal - az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Továbbá a csoportban részt vevő tagok legalább 40 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezést a támogatási kérelem benyújtását megelőző, - vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal - az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában.
A szociális szövetkezeteknek a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.
Felhívjuk a kedvezményezettek figyelmét, hogy a felhívás alapján egy megvalósítási helyhez kizárólag egy támogatási kérelem kapcsolódhat, továbbá őstermelők családi gazdasága (a továbbiakban: ÖCSG) vonatkozásában kizárólag egy tag lehet jogosult a támogatásra. Ha a kedvezményezett tagja ŐCSG-nek, akkor a 10. melléklet szerinti nyilatkozat benyújtása kötelező.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére, aki/amely:
a) támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek;
b) azonos megvalósítási hely kapcsán a Vidékfejlesztési Program VP2-4.1.7-21 kódszámú, Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása című felhívása keretében támogatói okirattal rendelkezik és a támogatási kérelem benyújtásakor kifizetési kérelem beadásával igazoltan még nem kezdte meg a már támogatott művelet megvalósítását. Ezen előírás alól kivételt képeznek azon kedvezményezettek, akik a támogatási okiratukat 2023. szeptember 1-jén vagy azt követően vették kézhez;
c) a KAP-RD01a-RD01c-1-25 kódszámú „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása” című felhívás keretében támogatásban részesült, azaz végleges támogatási okirattal rendelkezik;
d) a KAP-RD01a-RD01c-1-25 kódszámú „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása” című felhívás keretében támogatási kérelmet nyújtott be, és annak kapcsán e felhívás szerinti támogatási kérelme benyújtásának időpontjában támogatási okirattal nem rendelkezik, avagy támogató vagy elutasító tartalmú döntéssel szembeni benyújtott kifogás elbírálása folyamatban van.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 30. napjától van lehetőség az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2025. április 30. - 2025. május 13.
2. benyújtási szakasz: 2025. május 14. - 2025. május 27.
3. benyújtási szakasz: 2025. november 12. - 2025. november 25.
4. benyújtási szakasz: 2025. november 26. - 2025. december 9.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amely a két célterületre együttesen is vonatkozhat.
Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy elutasításra, vagy visszautasításra kerül, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint a Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt file-t annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11 - 12. § -a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1. célterület - Terménytisztítók, terményszárítók és vetőmagüzemek létesítése, terménytisztítók, terményszárítók, terménytárolók és vetőmagüzemek technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
1. Kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
2. Terményszárítók létesítése, kapacitásnövelése (például: mobil és folyamatos üzemű
szárítóberendezések, vízszintes szalagos szárítók).
3. Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
4. Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, valamint azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
a) anyagmozgató gépek [például: serleges felhordók, szállítószalagok, rédlerek,
szállítócsigák, surrantócsövek, beépített fogadógaratok, mechanikus üzemű (statikus és mobil) raktári felszedő- és rakodógépek, pneumatikus üzemű magtári felszedő- és rakodógépek] beszerzése, létesítése vagy felújítása (az ömlesztett anyagok rakodására szolgáló rakodógépek, és a targoncák beszerzése önállóan nem támogatható tevékenységcsoportba tartozik);
b) porleválasztás gépeinek (például: gravitációs porleválasztók, centrifugális porleválasztók, porleválasztó ciklon, garatelszívó berendezések) beszerzése, létesítése vagy felújítása;
c) a tárolási technológia kiegészítő berendezéseinek (például: esésgátlók, páragátló technológia, ventilátorok, mobil ventilátorok, hűtők, szellőztető - padozatok, légcsatornák, légtechnikai berendezések, kitároló csigák, keverő berendezések, szóró - terítő berendezések) beszerzése, létesítése vagy felújítása;
d) fogadógarat létesítése, felújítása, előtároló szín létesítése, mobil garat beszerzése;
e) síktárolók padozatának és oldalfalainak felújítása, javítása, légbeömlő nyílások létesítése, tetőszerkezet, tetőhéjazat cseréje;
f) silók kupolaszigetelése;
g) telephelyenként egy előtároló felújítása;
h) silók mérlegrendszerének létesítése vagy felújítása;
i) terménytárolókba beépített terményhőmérők létesítése vagy felújítása, szenzorok
(páratartalom - érzékelő, gázkoncentráció - mérő stb.) telepítése;
j) terménytisztítás és/vagy terményszárítás során keletkező zaj és/vagy káros anyag
kibocsátás csökkentésére irányuló technológia beszerzése, fejlesztése.
5. Vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése, üzemeltetéshez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
a) Meglévő gépek, berendezések, vetőmag tároló raktárak energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó felújítása;
b) Meglévő vetőmag feldolgozási technológiai elemek korszerűsítése;
c) Új gépek és eszközök, technológiák vásárlása;
d) Optikai alapú válogatórendszerek beszerzése, vetőmag csávázó rendszerek fejlesztése;
e) Kondicionált, hűtött vetőmag tároló kialakítása, szigetelt falak, vezérelt hűtés és páratartalom, szűrő berendezések, porelszívók alkalmazásával;
f) Vetőmag-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelését előmozdító beruházások (pl.: automata csomagolórendszerek, zsáknyomtatógép, címkenyomtatógép);
g) A minőség és biztonság szavatolásához kapcsolódó, az alapanyagok, gyártásközi- és végtermékek minőségét szolgáló új eszközök, laboreszközök beszerzése, technológiai rendszerek kialakítása;
h) Vetőmagüzemi tevékenységhez kapcsolódóan épületek, építmények építése, kialakítása, bővítése, korszerűsítése, padló, falak, tetők minőségi felújítása (műgyantázás, szigetelés, csere),
i) Vetőmag raktár építés, feldolgozó épületek felújítása, korszerűsítése, speciális állványrendszerek konténeres illetve big-bag zsákos tároláshoz, raktári horizontális polcrendszerek kiépítésének támogatása;
j) Kizárólag vetőmagvak szárítására szolgáló berendezések beszerzése,
k) Vetőmagvak elkülönített tárolását szolgáló konténerek beszerzése.
2. célterület - Terménytárolók, terménytisztítók, terményszárítók és vetőmagüzemek energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása
1. Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek
Az energiahatékonyság javulással járó tevékenység keretében megvalósuló tevékenységek esetén a legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulás teljesítése elvárás.
Energiahatékonyság fokozása terménytisztítók, terményszárítók, terménytárolók, vetőmagüzemek vonatkozásában:
a) Épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése (Utólagos külső hőszigetelés, külső nyílászáró-csere / korszerűsítés, hővisszanyerő szellőzés korszerűsítése, létesítése stb.);
b) Épületek, építmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése (Fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése, hőtermelők cseréje korszerű, nagyhatásfokú berendezésekre, hűtési rendszerek energiatakarékos korszerűsítése stb.);c) Világítási rendszerek korszerűsítése (Fényforrások, világítótestek cseréje. Kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energia-megtakarítást eredményeznek stb.);
d) Technológiai folyamatok, gépek, berendezések energetikai korszerűsítése (Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.).
2. Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
Terményszárítók, terménytisztítók terménytárolók, vetőmagüzemek energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati meleg víz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból, a már rendelkezésre álló kapacitások bővítésével is:
a) Napkollektorok alkalmazása,
b) Napelemes rendszer alkalmazása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is),
c) Biomassza alapú rendszerek telepítése,
d) Hőszivattyús rendszerek telepítése,
e) Geotermikus energia használatához kapcsolódó technológia kialakítása,
f) Anaerob lebontásra (biogáz termelésre) alapuló rendszerek kialakítása,
g) Szélenergia felhasználásához kapcsolódó technológia kialakítása.
A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az üzemekben zajló tevékenységek ellátására/végzésére alkalmas, energiahatékonysági korszerűsítésre kerülő épület(ek) és technológiai berendezések hő és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetnek.
1.1.2. Önállóan nem támogatható tevékenységek
1.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése. A tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos előírásokat az ÁÚF tartalmazza.
1.1.2.2. Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem, csak valamely önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak az alábbiak szerint:
1. Mindkét célterület kapcsán a 9.4. pontban rögzített felső korlát figyelembe vételével:
- Művelet előkészítés:
o szakmai előkészítés,
o közbeszerzés,
- Mérnöki feladatok;
- Műveletmenedzsment;
- Egyéb szolgáltatások;
- Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek,
szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése).
2. Mindkét célterület alapján a 9.4. pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével a megvalósuló fejlesztéshez kapcsolódóan a következő beruházások:
A művelet részeként megvalósítandó telepi infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését, továbbá a telepi infrastruktúra (lásd: Fogalomtár) megvalósítását.
3. Az 1. célterület szerint megvalósuló fejlesztéshez kapcsolódóan a következő beruházások:
a) üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése;
b) üzemi folyamatok automatizálása, komplett termelési, feldolgozási, raktározási, adatelemzéshez szükséges funkcióval, a szükséges informatikai eszközök és szoftverek beszerzése;
c) esővízgyűjtő rendszer kialakítása az üzem technológiai vízigényének kielégítésére;
d) meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása.
4. Az 1. célterület 2. vagy 3. pontjában szereplő (terményszárítók, illetve tisztítók létesítése) önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak:
a) terménytároló létesítése,
b) előtároló létesítése.
5. Már meglévő terményszárító vagy már meglévő terménytisztító üzemenként egy tranzittároló létesítése vagy felújítása;
6. Termények minőségvizsgálatára alkalmas gépek, műszerek (például: termény
nedvességmérők, analizátorok, mintavevők, toxinmérők) beszerzése;
7. Telephelyenként egy, maximum 50 m2 nettó alapterületű kezelőhelyiség, vezérlőpult létesítése, ide értve a tevékenység végzéséhez szükséges konténer beszerzését is.
https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd01a-rd01c-2-25