Virtuális erőmű program
- Határidő
- Érvényes
A VIRTUÁLIS ERŐMŰ PROGRAM
PÁLYÁZATI FELTÉTELRENDSZERE
Kiadta: Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft.
1. Előzmények
A nemzetközi kutatások azt bizonyítják, hogy a vállalati, intézményi energiahatékonyság javításának első lépése a tudatosság megteremtése; odafigyeléssel, az energiafogyasztás ésszerűsítésével, a fogyasztás mérésével és ellenőrzésével az energiafelhasználás mintegy 10%-kal csökkenthető. Az energiafelhasználás tudatosítása olcsó, beruházást alig igényel, elsősorban a szemlélet és a vállalati gyakorlat megváltoztatása szükséges hozzá. Ha a vállalat, szervezet, intézmény energiatudatossá vált, következő lépés az energiahatékony beruházások vizsgálata.
Az általános gyakorlat azt mutatja, hogy további 10%-nyi energiamegtakarítás gyorsan megtérülő, támogatásokat nem igénylő beruházásokkal elérhető. Az ennél nagyobb mértékű energiamegtakarítást eredményező beruházások általában lassabban térülnek meg, de nemzetgazdasági szinten még mindig kedvezőbbek, mint az energiaszektor fejlesztése. Dr. Molnár Ferenc szellemi terméke, a művédoltalom alá helyezett és tulajdonában lévő Virtuális Erőmű Programja (VEP) szorgalmazza, hogy az állam ösztönzőkkel segítse az ilyen típusú beruházások megtérülését is. Az energiahatékonyság javításának útját követve épül fel a VEP Energiahatékonysági Kiválósági Pályázata.
A 2011. március 7-én megtartott jelképes alapkőletétel alkalmával indult útjára a Virtuális Erőmű Program (VEP), és az általa üzemeltetett Energiahatékonysági Kiválósági Pályázat, azzal a céllal, hogy Magyarország EU-s vállalásaival összhangban 2020-ra egy 200MW fosszilis erőmű kapacitásának megfelelő virtuális erőművel „építsen fel” igazolt megtakarításokból. A program ezen célját már a 2010-es évek végén elérte, s a 2023-as évben már több mint 1400 MW erőművi teljesítmény megtakarításával büszkélkedhet.
A VEP alapja a Prevenciós célú Virtuális Építő Program (PVÉP), amely egy olyan unikális társadalmi innováció, amelynek lényege, hogy nem csupán szemléletformálási céllal gyűjt és rendszerez tudásokat és adatokat, szervez projekteket és köt össze piacokat, de mindezt a tudományosság igénye melletti módszertannal teszi oly módon, hogy a fenntarthatóság iráni elkötelezett társadalmi hálózatot és koalíciót épít és terjeszt ki. A rendszerbe belépő szereplők gazdasági értelemben is “win-win” szituációba kerülnek, azaz végső soron nincs ellenérdekelt fél az “új koalícióba” való belépésben. A PVÉP egy „Negatív jövőkép és -céltárgy megelőző program”, amely a megelőzéssel szükségtelenné váló és így nem megvalósuló negatív jövőképet szemlélteti virtuális vizualizációval, a résztvevő közösséggel együtt építi azok hozzájárulásaiból és annak méretével prezentálja a „sok kicsi sokra megy” elvet követve. Ehhez kapcsolódóan díjazza a hozzájárulásokat, valamint az összegyűjtött tudást piaci, szakpolitikai, támogatáspolitikai és közpolitikai (oktatás, fejlesztési) célokra is felhasználja. Bemutathatóvá teszi az elkerült negatív jövőbeni eredményt és az annak elkerülésére tett akár legkisebb saját hozzájárulást is, melyek gazdasági racionálitást, fenntarthatóságra törekvő attitűdöt és fogyasztói magatartást tükröznek, illetve annak eredményeit gyűjti, megosztja benchmarkkal látja el, kölcsönösen ellenőrizhetővé teszi.
A VEP-be azok az auditált és hitelesített energiahatékonysági eredmények, megtakarítások kerülnek beszámításra, melyek a Tudományos Tanácsadó Testület által validált virtuális és névleges erőmű módszertannak megfelelnek, és a nemzetközi szabványoknak megfelelő átváltási tényezők alkalmazásával kerülnek átváltásra VEP egységekre, „virtuális téglák”-ra. Az energiatudatos szervezetek (vállalatok, intézmények, önkormányzatok, iskolák stb.) és a mentorok is teljes értékű tagjai a VEP-nek, de a VEP csak a hatékony címet elnyerő szereplők teljesítésiből épül fel.
A VEP, és a kapcsolódó Kiválósági Pályázatok támogatására Magyarországon az energiahatékonyság terültén páratlan összefogás jött létre, melynek segítségével a VEP Tudományos Tanácsadó Testületének tagjai között megtalálhatóak a politikai, műszaki- tudományos, és civil-társadalmi szektor kiemelkedő szerepet játszó képviselői is.
A VEP, hazánk első számú zöld erőműve 2023. végére átlépte az 1.453 MW névleges teljesítményt, amely 2021-hez képest 86%-os növekedést jelent, s ezzel a Virtuális Erőmű Program számára akár 2025 végére reális közelségbe került a legnagyobb hazai erőműnek számító Paks megelőzése az erőművi rangsorban, melyet a tulajdonosok még 3 éve is csak 2050-re tartottak elérhető célnak. A VEP teljesítménye CO2 megtakarításban is impozáns: 3 megye teljes éves CO2 kibocsátása, vagy az egész országos kibocsátás 15 %-a a VEP programjában 2024-ig bebankolt éves megtakarítás mennyiség.
A VEP új, 2025-ös pályázati rendszere támogatja a vállalati partnerek esetében azok ESG minősítésének, azaz környezeti, szociális és vállalatirányítási teljesítményének fejlesztését is – ehhez az ESG törvény által előírt kötelezettségek státuszának felmérését elősegítő adatok, információk pályázati bekérésével is összhangba kerültek a VEP felhívásai.
A VEP 2025-ben először komoly pénzügyi hozzájárulást, lakossági esetben akár 100%-os beruházási támogatást is közvetít azon partnerei részére, aki az EKR, vagy karbon kredit rendszerben a VEP-et üzemeltető Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft-vel (MI6 NKft), mint első jogosulttal dolgoznak együtt. Ennek rendszere is beépült a VEP alapműködésébe, csakúgy, ahogy a szemléletformálást támogató diákversenyek applikációja, ill. a kapcsolt versenyek témái, melyek között 2025-ben a családi házak energetikai korszerűsítése lesz kiemelt fókuszban.
2. A Pályázat célja
A pályázat iránt érdeklődők különböző szinteken csatlakozhatnak.
Az első szint a „Csináld magad!” szintje, ahol regisztráció, és eljárási díj nélkül, bárki szabadon letesztelheti egy önértékelő kérdőív segítségével jelenlegi energiahatékonysági helyzetképét, valamint ennek segítségével kialakíthatja saját energiahatékonysági stratégiáját. A kérdőív ugyanis több témakörben 4 különböző fejlettségi szintre besorolt 25-60 kérdést tartalmaz pályázat típustól függően. A vizsgálat fókuszában olyan területek állnak, mint a vállalat, az intézmény, az önkormányzat vagy egy iskola általános környezeti teljesítménye, az energiahatékonyság beépülése a szervezet menedzsment irányítási rendszerébe, a tényeken alapuló döntéshozatal az energiamenedzsmentben, az energiahatékonysági, megújuló energia, mitigációs célok és akciótervek, megfelelő erőforrások biztosítása, valamint az eredmények számszerűsítése és demonstrálása.
A második szint az „Energiatudatos” szint, azaz „Tűzz ki célokat!” a sikeresség érdekében, ez az „Energiatudatos” cím várományosainak szintje. Ezen a szinten még nem szükséges múltbéli siker, csatlakozhat bárki, aki az energiahatékonyság témakörét fontos prioritásnak tekinti. Az Energiatudatos tanúsító védjegy használatához nem szükséges mást tenni, mint jelenlegi energiahatékonysági helyzet és potenciál felmérése (audit vagy becslés útján) után releváns mértékű, de reálisan megvalósítható önkéntes vállalásokat tenni az energiafogyasztás mérséklése és/vagy az energiahatékonyság növelése céljából.
A harmadik szint az „Energiahatékony” szint azaz „Mutasd be az eredményeidet!” szint, ez az „Energiahatékony” cím potenciális birtokosainak szintje. Ez a szint már nem „csak” cím, hanem díj, mely utal arra is, hogy komolyabb belépési feltételek vonatkoznak hozzá. A Virtuális Erőmű Program egyik legfontosabb célja, hogy összegyűjtse, és átadható tudássá konvertálja az energiahatékonyság terültén kialakult magyar és nemzetközi jó gyakorlatokat, és ezt elérhetővé tegye az érdeklődők számára. Ezzel összhangban, ha egy szervezet Energiahatékony díjra pályázik, akkor részletesen be kell mutatni az auditált, validált eredményeit és ennek viszonyát az auditált energiahatékonysági potenciáljához. Szakmai dokumentációt és összefoglalót kell rendelkezésre bocsátania, minimum egy már megvalósult, sikeres energiahatékonysági projektjéről. Az auditált megtakarítás a VEP módszertan és átváltási tényezők segítségével átváltásra kerül, hogy mekkora „erőművi egyenértéknek” felel meg a megtakarítás. A Szakmai Zsűri ezen tények alapján dönt a díj odaítéléséről. Itt fontos megemlíteni, hogy a Pályázat szintjei nem egy abszolút mércét határoznak meg. Minden pályázónak önmagához, potenciájához mérten releváns megtakarításokat, és sikereket kell tudnia felmutatni az elismerések megszerzéséhez.
A negyedik szint a „Energiahatékony Mentor” szint, azaz „Segíts másokat előre jutni”, ez az „Energiahatékony Mentor” szervezetek szintje. A példakép szervezetek, vállalatok nem csak azt vállalják, hogy auditált megtakarításaikkal hozzájárulnak a VEP építéséhez, hanem jó gyakorlataikat is megosztják másokkal. Aktív szerepvállalással járulnak hozzá mind partnereik körében, mind az érdeklődő magyar szervezetek, vállalatok körében a VEP népszerűsítéséhez, beleértve a Programot és a Pályázatot, valamint támogatják a szervezeteket energiahatékonysági sikereik elérésben.
A Pályázat fokozatosan kiterjesztésre került gazdasági szereplők mellett az állami intézmények, önkormányzatok és oktatási intézmények számára is, valamint elismeréssel díjazza az energiahatékonyság terültén kiemelkedő szerepet játszó szakembereket is több kategóriában, (pl. Az év energetikai tanácsadója, Az év energetikusa/energiamenedzsere, Az év fiatal energetikai szakértője).
Amennyiben bővebb információt szeretne kapni, jelezze az info@mi6.hu e-mail címen, valamint kövesse a Program fejleményeit az alábbi webes elérhetőségen: http://www.mi6.hu.
3. A pályázat célcsoportja
A pályázaton részt vehet minden energiatudatos, belföldi székhelyű gazdálkodó szervezet, intézmény, önkormányzat, iskola.
4. A pályázatot irányító és üzemeltető szervezeti háttér
4.1 A PÁLYÁZAT VÉDNÖKEI
A program örökös tiszteletbeli védnöke a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács örökös tiszteletbeli elnöke.
A Virtuális Erőmű Program kiválósági pályázataihoz kapcsolódó Parlamenti Díjátadóra egyedi jelleggel fővédnök is felkérésre kerül. Az elmúlt időszakban több prominens személy, így pl. már hivatalban lévő köztartási elnök és egyéb magas szintű reprezentánsok is megtisztelték szerepvállalásukkal a Programot.
4.2 A PÁLYÁZAT TUDOMÁNYOS TANÁCSADÓ TESTÜLETE
A Tudományos Tanácsadó Testület 2012 óta működik, melynek munkájában műszaki-tudományos partnerek, felsőoktatási intézmények, szakmapolitikai partnerek, és a szakmai-társadalmi közösség egyéb delegáltjai, reprezentánsai vesznek részt. Fő feladata a Virtuális Erőmű Program és a kapcsolódó kiválósági pályázatok rendszerének, módszertanának, valamint módosításainak véleményezése és jóváhagyása. Lehetősége van a pályázati értékelési folyamatban javaslatokat és ajánlásokat tenni (javaslattételi jog), ami kiterjed az egyéni pályázatok díjazottjainak ajánlására is.
4.3 A PÁLYÁZATOT LEBONYOLÍTÓ SZERVEZET
A Virtuális Erőmű Program művédoltalom alatt lévő termék, melynek tulajdonosa Dr. Molnár Ferenc. A tulajdonos térítésmentesen, használati és üzemeltetési feladatokkal átadta a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft-nek (továbbiakban MI6 Nkft.) tudományos, oktatási és egyén non-profit célokra a Virtuális Erőmű Programot. A kapcsolódó kiválósági pályázatok működtetetését és titkársági feladatait a MI6 Nkft. látja el visszavonásig. A MI6 Nkft. feladatai többek között a pályázati kiírások aktualizálása, a pályázatok adminisztrációja, a szakmai zsűri szervezése, a titkársági teendők ellátása. A pályázat lebonyolítását a Magyar Innováció és Hatékonyság (MI6) Nonprofit Kft. – Virtuális Erőmű Programja (a továbbiakban: VEP) látja el.
5. A pályázati rendszer alapelvei
5.1 aZ ELISMERÉSEK ÉRVÉNYESSÉGI IDŐTARTAMA
Az „Energiatudatos”, az „Energiahatékony”, illetve az egyes kategóriák címeinek, különdíjainak elnevezésében szereplő évszám a döntés évét jelöli, vagyis ezen évben tekinthető az adott vállalat díjazottnak. A címek, díjak minden évben kiadásra kerülnek.
5.2 A KIADÁSRA KERÜLŐ ELISMERÉSEK, CÍMEK RENDSZERE
Az évente kiadható díjak, valamint a benyújtott pályázatok számát - figyelembe véve a pályázók hozzájárulását a VEP megtakarításaihoz - a Tanácsadó Testület határozza meg. Az elkészült pályázati anyag a titkárság által továbbításra kerül a Szakmai Zsűrinek. A Szakmai Zsűri a beérkezett pályázatokat értékeli, majd ezt követően készíti el a szükséges előterjesztést, mely alapján a VEP tulajdonosa dönt. A kiadott címek nem állapítanak meg sorrendiséget a nyertesek között.
6. A pályázati folyamat
6.1. AZ „ENERGIATUDATOS” CÍMEK ÁLTALÁNOS PÁLYÁZATI FOLYAMATA
1. A PÁLYÁZÓK REGISZTRÁCIÓJA
A Pályázat után érdeklődő szervezeteknek elsőként regisztrálniuk kell a pályázati portálon. A regisztráció egy online adatlap kitöltésével történik, ahol meg kell adni a regisztráló szervezetnek az általános alapadatait, tevékenységének jellemzőit, valamint energiafelhasználásának összetételét és nagyságrendjét. A VEP a regisztráció során összeállított adatbázis tartalmát a vonatkozó adatvédelmi szabályok betartásával kezeli.
2. A PÁLYÁZATI ADATLAP KITÖLTÉSE
A pályázónak szükséges kitöltenie a pályázati adatlapot, amelyek pályázatonként eltérő adattartalmat kérnek és az állapotfelmérésre irányulnak. Ezenkívül a pályázónak meg kell adnia a vállalásait az energiahatékonyság területén az állapotfelméréshez, önértékeléshez kapcsolódva.
3. A PÁLYÁZAT FORMAI ELLENŐRZÉSE ÉS VISSZAIGAZOLÁSA
A beérkező pályázatokat (kitöltött állapotfelmérő/értékelő kérdőív) a VEP formailag ellenőrzi, adatbázisában rögzíti és a befogadást visszaigazolja a pályázónak.
4. A PÁLYÁZAT ELJÁRÁSI DÍJÁNAK BEFIZETÉSE
A pályázati folyamat lebonyolítása az iskolai pályázattól eltekintve bármely, a címre pályázó kör számára a program bonyolítási költségeit fedező térítéssel vehető igénybe. A térítés összege számításának módját a 8 fejezet tartalmazza. A pályázat befogadását követően küldött visszaigazolásban szerepel ezen eljárási díjhoz tartozó számla. A pályázati folyamat további lépései az eljárási díj beérkezését követően következhetnek.
5. A PÁLYÁZATOK TARTALMI ELLENŐRZÉSE, FELDOLGOZÁSA ÉRTÉKELÉSHEZ
A beadott pályázati anyagban szereplő vállalások állításait, jellemzőit a VEP saját szakértői ellenőrzik. Az ellenőrzés eredményeinek feldolgozása után a VEP előkészíti a pályázatokat a Szakmai Zsűri számára az értékeléshez.
6. A PÁLYÁZATOK ELBÍRÁLÁSA
A Szakmai Zsűri a beérkezett pályázatokat értékeli, majd ezt követően készíti el a szükséges előterjesztést, mely alapján a VEP tulajdonosa dönt.
7. A PÁLYÁZÓK KIÉRTESÍTÉSE ÉS A CÍMEK ÁTADÁSA
Az „Energiatudatos” címek átadása az éves díjkiosztó rendezvényen történik, amelynek szervezését (nyertes pályázók kiértesítése, a díjátadás lebonyolítása) a VEP végzi.
6.2. AZ „ENERGIAHATÉKONY” CÍMEK PÁLYÁZATI FOLYAMATA
1. A PÁLYÁZÓK REGISZTRÁCIÓJA
A Pályázat után érdeklődő szervezeteknek elsőként regisztrálniuk kell a pályázati portálon. A regisztráció egy online adatlap kitöltésével történik, ahol meg kell adni a regisztráló szervezetnek az általános alapadatait, tevékenységének jellemzőit, valamint energiafelhasználásának összetételét és nagyságrendjét. A VEP a regisztráció során összeállított adatbázis tartalmát a vonatkozó adatvédelmi szabályok betartásával kezeli.
2. A PÁLYÁZATI ADATLAP KITÖLTÉSE
A pályázónak szükséges kitöltenie a pályázati adatlapot, amelyek pályázatonként eltérő adattartalmat kérnek, és az állapotfelmérésre irányulnak. A pályázónak meg kell adni azoknak a fejlesztéseknek, projekteknek a részletes adatait, összefoglalóját, dokumentumait, amelyek az auditált energiamegtakarításokat eredményezték.
3. A FEJLESZTÉSEK, PROJEKTEK BEMUTATÁSA
Azon pályázók, akik nem elégednek meg az „Energiatudatos” címmel, úgy indulhatnak ezen díjért. A pályázatot a pályázóknak szükséges kiegészíteni az energiahatékonysági potenciál auditok és a fejlesztések megtakarításait hitelesítő auditok eredményeivel, a fejlesztéseket, projekteket bemutató szöveges összefoglalók elkészítésével és benyújtásával. Ezek az adatok és szöveges összefoglalók a pályázó adott években releváns és auditált, energiahatékonyság szempontjából kiemelkedő fejlesztését, projektjét írják le, egy vagy több konkrét energiahatékonysági fejlesztést mutatnak be.
A pályázónak jeleznie kell az önértékelő kérdőív kitöltésekor, mely témakörökhöz, illetve kérdésekhez kapcsolódóan kíván leírást benyújtani, amelynek segítségével bizonyítani tudja állapotának, fejlesztéseinek, vagy egyéb jellemzőinek kiválóságát.
4. A PÁLYÁZAT FORMAI ELLENŐRZÉSE ÉS VISSZAIGAZOLÁSA
A beérkező pályázatokat (kitöltött értékelő kérdőív és a csatlakozó szöveges esetleírások) a VEP formailag ellenőrzi, adatbázisában rögzíti és a befogadást visszaigazolja a pályázónak.
5. A PÁLYÁZAT ELJÁRÁSI DÍJÁNAK BEFIZETÉSE
A pályázati folyamat lebonyolítása az iskolai pályázattól letekintve bármely, a díjra pályázó kör számára a program bonyolítási költségeit fedező térítéssel vehető igénybe. A térítés összege számításának módját a 8 fejezet tartalmazza. A pályázat befogadását követően küldött visszaigazolásban szerepel ezen eljárási díjhoz tartozó számla. A pályázati folyamat további lépései az eljárási díj beérkezését követően következhetnek.
6. A PÁLYÁZATOK TARTALMI ELLENŐRZÉSE, FELDOLGOZÁSA ÉRTÉKELÉSHEZ
A beadott pályázati anyagban szereplő fejlesztések, projektek állításait, szakmai jellemzőit a VEP saját szakértői ellenőrzik. Az ellenőrzés eredményeinek feldolgozása után a VEP előkészíti a pályázatokat a Szakmai Zsűri számára az értékeléshez.
7. A PÁLYÁZATOK ELBÍRÁLÁSA
A Szakmai Zsűri a beérkezett pályázatokat értékeli, majd ezt követően készíti el a szükséges előterjesztést, mely alapján a VEP tulajdonosa dönt.
8. PÁLYÁZÓK KIÉRTESÍTÉSE ÉS A CÍMEK ÁTADÁSA
Az „Energiahatékony” címek átadása az éves díjkiosztó rendezvényen történik, amelynek szervezését (nyertes pályázók kiértesítése, a díjátadás lebonyolítása) a VEP végzi.
9. A PÁLYÁZÓK ESETLEÍRÁSAINAK PUBLIKÁLÁSA
A pályázatokhoz benyújtott fejlesztéseket és projekteket a VEP feldolgozza, és a pályázóktól beszerzett hozzájárulástól függően anonimizált, vagy nevesített formában közzéteszi.
Az egyes pályázatokhoz tartozó pontos eljárást az alábbi fejezetek tartalmazzák!
6.3. AZ „ENERGIATUDATOS VÁLLALAT” CÍM
Az „Energiatudatos vállalat” cím minden olyan pályázó számára kiadásra kerülhet, akik a következő lépeseket megtették:
1. Regisztráció a pályázati portálon,
2. Program állapotfelmérő kérdőívének kitöltése
3. Regisztrációs díj kifizetése
4. Vállalások megtétele, ami jelzi, hogy nyitottak a fejlődésre és ennek érdekében hajlandóak is a jövőre vonatkozó önkéntes vállalást tenni,
5. Állapot -és megtakarítási potenciál felmérésüket és vállalásukat egyeztették a VEP által felhatalmazott szakértővel,
6. Vállalások megfogalmazása és publikálása az intézmény weboldalán
7. Vállalják, hogy 1 év elteltével ismét elvégzik az állapotfelmérést, és összehasonlítják a vállalt és az elért fejlődést a VEP által felhatalmazott szakértő segítségével, valamint a tapasztalataikat „sikerbeszámolók” formájában megosztják a Program tudásbázisán keresztül.
8. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.4. AZ „ENERGIAHATÉKONY VÁLLALAT” DÍJ
Az „Energiahatékony Vállalat” az az „Energiatudatos Vállalat”, amely már igazolható, auditált energia megtakarításokat eredményező energiahatékonysági intézkedést vezetett be sikeresen. Igazolható eredménynek számít az állapotfelmérésben és az energiahatékonysági potenciálhoz mérten kiemelkedő értékelést kapott fejlesztések részletes bemutatása és a Virtuális Erőműben a vállalat energiahatékonysági potenciáljához képest élenjárónak minősülő mennyiségű beruházás, vagy fejlesztés útján elért energiamegtakarítás elszámolása.
Az „Energiahatékony Vállalat” cím minden olyan pályázó számára kiadásra kerülhet, akik a következő lépeseket megtették:
1. Regisztráció a pályázati portálon,
2. Program állapotfelmérő kérdőívének kitöltése
3. Regisztrációs díj kifizetése
4. Auditált energia megtakarításaikat és az azt alátámasztó projektek ismertetését feltöltötték a pályázati portálba
5. Energia megtakarításukat egyeztették a VEP által felhatalmazott szakértővel
6. Eredmények megfogalmazása és publikálása az intézmény weboldalán
7. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.5. A „MENTOR VÁLLALAT” „MENTOR SZERVEZET” DÍJAK
A „Mentor Vállalatok” olyan „Energiahatékony Vállalatok”, amelyek a Program keretében vállalják, hogy személyes példamutatásukkal, szerepvállalásukkal és kiállásukkal segítik a Program elterjesztését, népszerűsítését. Ilyen tevékenység például az, ha a Mentor vállalatok ügyfeleik, beszállítóik között minél több vállalatot motiválnak az „Energiatudatos Vállalat” vagy az „Energiahatékony Vállalat” cím megszerzésére. Fontos szerepük van emellett a Mentor vállalatoknak a tudásmegosztásban, vagyis mindazon tudás, tapasztalat és jó gyakorlat feltárásában és továbbadásában, amely segítheti a többi pályázót a fejlődésben.
Az „Energiahatékony Mentor Vállalatok” jellemzően felkérés útján kerülnek kiválasztásra.
A „Mentor Szervezet” a non-profit, önkormányzati, oktatási stb. szektorokban fejt ki koordináló, támogató, tudás-transzfer, VEP hálózati pozíciót. A mentori cím kifejezi azt a katalizátor szerepet, amelyet a VEP közösségben ellát a címmel díjazott entitás. A mentor szervezetek az intézményi, önkormányzati és oktatási díjak társátadójaként is megjelenhetnek. A „Mentor Szervezetek” jellemzően felkérés útján kerülnek kiválasztásra.
6.6. AZ “ENERGIATUDATOS INTÉZMÉNY” CÍM
Az Energiatudatos Intézmény cím az intézményi pályázatok első szintje. Ez a szint nem igényel múltbéli sikereket, már megvalósult energiahatékonysági fejlesztéseket, azonban elkötelezettséget igényel a fejlődésre.
Ehhez a szinthez az alábbi lépésekre van szükség:
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap és állapotfelmérő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Regisztrációs díj befizetése
4. Vállalások megtétele, hogy az intézmény mely értékelési területeken kíván fejlődni az elkövetkezendő egy évben
5. Vállalások megfogalmazása és publikálása az intézmény weboldalán
6. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.7. AZ “ENERGIAHATÉKONY INTÉZMÉNY” CÍM
Az Energiahatékony Intézmény cím az intézményi pályázatok második szintje. Ha egy intézmény el szeretné érni ezt a szintet, akkor már megvalósult, sikeres energiahatékonysági projektet/intézkedést kell tudni felmutatnia.
A pályázat ebben az esetben az alábbi lépésekből áll:
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap, állapotfelmérő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Regisztrációs díj befizetése
4. Auditált energia megtakarítások és az azt alátámasztó projektek ismertetésének feltöltése a pályázati portálba
5. Energia megtakarításukat egyeztették a VEP által felhatalmazott szakértővel
6. Eredmények megfogalmazása és publikálása az intézmény weboldalán
7. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.8. AZ “ENERGIATUDATOS ÖNKORMÁNYZAT” CÍM
Az Energiatudatos Önkormányzat cím az önkormányzati pályázatok első szintje. Ez a szint nem igényel múltbéli sikereket, már megvalósult energiahatékonysági fejlesztéseket, azonban elkötelezettséget igényel a fejlődésre.
Ehhez a szinthez az alábbi lépésekre van szükség:
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap és állapotfelmérő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Regisztrációs díj befizetése
4. Vállalások megtétele, hogy az önkormányzat mely értékelési területeken kíván fejlődni az elkövetkezendő egy évben
5. Vállalások megfogalmazása és publikálása az önkormányzat weboldalán
6. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.9. AZ “ENERGIAHATÉKONY ÖNKORMÁNYZAT” CÍM
Az Energiahatékony Önkormányzat cím az önkormányzati pályázatok második szintje. Ha egy önkormányzat el szeretné érni ezt a szintet, akkor már megvalósult, sikeres energiahatékonysági projektet/intézkedést kell tudni felmutatnia.
A pályázat ebben az esetben az alábbi lépésekből áll:
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap, állapotfelmérő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Regisztrációs díj befizetése
4. Auditált energia megtakarítások és az azt alátámasztó projektek ismertetésének feltöltése a pályázati portálba
5. Energia megtakarításukat egyeztették a VEP által felhatalmazott szakértővel
6. Eredmények megfogalmazása és publikálása az intézmény weboldalán
7. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.10. EGYEDI KATEGÓRIÁK DÍJAI
A Program minden évben egyedi különdíj kategóriákat is létrehozhat (például „Az év energetikai tanácsadója”, “Az év megújuló energetikai fejlesztője”, vagy “Az év fiatal energetikai szakértője”). Különdíjak adhatóak vállalatoknak, energiahatékonyságot célzó egyedi fejlesztési projekteknek, illetve személyeknek (vállalati energetikusoknak vagy menedzsereknek, illetve műszaki auditoroknak, szakértőknek).
6.11. ENERGIATUDATOS ISKOLÁKÉRT PROGRAM (ETIP)
Az Energiatudatos Iskolákért Pályázatra továbbra is bármelyik iskola tud jelentkezni, és így elnyerheti az „Energiatudatos Iskola” címet.
Pályázati folyamat:
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap és önértékelő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Vállalások megtétele, hogy az iskola mely területeken kíván fejlődni az elkövetkezendő egy évben
4. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
6.12. ENERGIAHATÉKONY ISKOLÁKÉRT PROGRAM (EHIP)
Az Energiahatékony Iskolákért Pályázatra továbbra is bármelyik iskola tud jelentkezni, és így elnyerheti az „Energiahatékony Iskola” címet.
1. Regisztráció
2. Pályázati adatlap és önértékelő kérdőív kitöltése a MI6 oldalán
3. Energiamegtakarítások, alátámasztó projektek, fejlesztések bemutatása
4. Védjegyhasználati hozzájárulás megküldése
7. A pályázati információk elérhetősége
A pályázat elkészítéséhez és benyújtásához szükséges regisztrációs adatlap, az önértékeléshez szükséges kérdőív, és a részletes, valamennyi szükséges információt tartalmazó pályázati útmutató elérhető a https://www.mi6.hu/palyazatok honlapról.
8. A pályázatok eljárási díja
A pályázat eljárási díja igazodik a szervezetek jellegéhez, nagyságához, energiahatékonysági potenciáljának nagyságrendjéhez, az elért eredményekhez vagy vállalásokhoz. Cél, hogy a pályázók a teljes energiahatékonysági potenciálhoz képest elért energia- és költségmegtakarítás néhány ezreléknyi értékéért cserébe olyan ismeretekhez jussanak hozzá, és aktivitásuk elismeréséhez széles nyilvánosságot kapjanak, amelynek révén később még magasabb, az energiahatékonysági potenciálhoz még jobban közelítő energiamegtakarításokat képesek elérni.
Az energiahatékonysági potenciál a pályázó által megadott saját audit adatokra vagy a pályázó által megadott saját becslésre alapozva kerül megállapításra, amelyet a pályázó a pályázati önértékelés, állapotfelmérés során megad.
A potenciálszámítás a fentiek szerint kétféleképpen kerül ellenőrzésre:
a) Az Energiahatékony címre pályázók esetén az Audit eredmények alapján: Amennyiben a pályázó rendelkezik olyan hiteles audit dokumentummal és -vagy nyilatkozattal (pl. nagyvállalatok éves kötelező energetikai auditja, ISO 50000:1-ből levezethető javaslat, energetikai szakreferensi nyilatkozat, stb.) mely a pályázó szervezetének egészére vonatkozó részletes energetikai felmérés és profilozás alapján, egy vagy több szcenárióban állapítja meg megvalósítható projektjkeit és az ezekkel elérhető megtakarítás mértékét, úgy kérjük ezen dokumentum vagy összefoglalójának benyújtását
b) Az Energiatudatos címre pályázók esetén, amennyiben a pályázó nem rendelkezik a fent felsorolt dokumentációk egyikével sem, éves energiafogyasztási adatai alapján becslést készít és nyújt be, majd a VEP adatbázisaiban rendelkezésre álló hasonló szervezetek megtakarítási potenciálja alapján végez ellenőrzést, és ha szükséges korrekciót a pályázat lebonyolítója.
8.1 Az „ENERGIATUDATOS VÁLLALAT”, az “ENERGIATUDATOS INTÉZMÉNY” CÍM ESETÉN AZ ÉVES ENERGIAHATÉKONYSÁGI VÁLLALÁS ALAPJÁN AZ EGYSZERI DÍJ
- 15% és felett a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év 50 000 Ft + ÁFA
- 12-14%-a a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 150 000 Ft + ÁFA
- 9-11%-a a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 250 000 Ft + ÁFA
- 6-8%-a a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 350 000 Ft + ÁFA
- 3-5%-a a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 450 000 Ft + ÁFA
0-2%-a a vállalás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 550 000 Ft + ÁFA
A pályázati eljárási díj befizetésének tényét a pályázat benyújtásával egyidejűleg kell a pályázónak igazolnia.
8.2 Az „ENERGIAHATÉKONY VÁLLALAT”, az “ENERGIAHATÉKONY INTÉZMÉNY” CÍM ESETÉN AZ ÉVES ENERGIAHATÉKONYSÁGI MEGTAKARÍTÁS ARÁNYA ALAPJÁN AZ EGYSZERI DÍJ
- 15% és felett az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év 50 000 Ft + ÁFA
- 12-14%-a az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 150 000 Ft + ÁFA
- 9-11%-a az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 250 000 Ft + ÁFA
- 6-8%-a az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 350 000 Ft + ÁFA
- 3-5%-a az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 450 000 Ft + ÁFA
- 0-2%-a az elért megtakarítás a teljes energiahatékonysági potenciálnak/év: 550 000 Ft + ÁFA
A pályázati eljárási díj befizetésének tényét a pályázat benyújtásával egyidejűleg kell a pályázónak igazolnia.
8.3 „ENERGIATUDATOS ÖNKORMÁNYZAT” és ENERGIAHATÉKONY ÖNKORMÁNYZAT” CÍM ESETÉN A LAKOSSÁGSZÁM ALAPJÁN AZ EGYSZERI DÍJ
A pályázat eljárási díja a település 2025 január 1-i KSH lakosságszámától függően sávos, a pályázat benyújtásával, számla ellenében fizetendő.
- 1 000 fő alatti települések esetén: 25.000 Ft + ÁFA
- 1 000 - 4 999 fő közötti települések esetén: 50.000 Ft + ÁFA
- 5 000 - 9 999 fő közötti települések esetén: 75.000 Ft + ÁFA
- 10 000 fő feletti (beleértve MJV) települések esetében 100.000 Ft + ÁFA
Az összeg befizetésének tényét a pályázat benyújtásával egyidejűleg vagy legkésőbb a bírálati szakasz megkezdéséig kell a pályázónak igazolnia.
8.4 „ENERGIATUDATOS ISKOLA” és „ENERGIAHATÉKONY ISKOLA” CÍM
A pályázati eljárási díjmentes.
8.5 EGYEDI KATEGÓRIÁK DÍJAI
A pályázati eljárási díjmentes.
9. A címek és díjak átadása
Az Energiatudatos, Energiahatékony stb. címek és díjak átadásának időpontja minden évben az
Energiatakarékossági Világnap (március 6.) időpontjához igazodik, de változhat egyéb szempontok kapcsán. A díjátadó ünnepség megszervezését a VEP mindenkori lebonyolító szervezete végzi.
A cím- és díjátadást követően egy szakmai konferencia keretében van lehetősége a díjazottaknak bemutatni jó gyakorlatukat, kiválóságuk konkrét, mások számára is hasznosítható gyakorlatát.
10. A címek használatához előírt szabályok
10.1. A CÍMEKHEZ ÉS DÍJAKHOZ TARTOZÓ LOGÓ HASZNÁLATI SZABÁLYOK
Az „Energiatudatos”, az „Energiahatékony”, az „Energiahatékony Mentor” és az egyéb külön kategóriákhoz tartozó címek és díjak átadásakor a pályázók számára átadásra kerülő szabályozás tartalmazza a logók megjelenítésének és használatának részletes szabályait.
A szabályzatban szereplő logók használata alapesetben nonprofit céllal a díjazás évének feltüntetésével korlátlanul időre szól, üzleti céllal azonban csak a kiválósági pályázatok adott terminusára szól (pályázati év), tovább nem használható külön megegyezés nélkül.
Abban az esetben, ha az „Energiatudatos” címet, vagy az „Energiahatékony” címet egy szervezeti egység vagy gyáregység nyeri el, a logó használata engedélyezett a cég tetszőleges kommunikációs csatornáján azzal a megkötéssel, hogy jól olvasható megjelöléssel kell kiegészíteni, hogy mely szervezeti egységre, gyáregységre vonatkozik a minősítés.
Az „Energiatudatos” címek birtokosai az általuk tett fejlődési vállalások összefoglalóját közzé kell tenniük a saját honlapjukon, a VEP által megadott formátumban és visszaigazolt tartalommal.
10.2 A PÁLYÁZATOKHOZ KÉSZÜLT ESETLEÍRÁSOK PUBLIKÁLÁSA
Az „Energiahatékony” cím birtokosai, a különböző különdíj kategóriák díjazottjai, illetve az „Energiahatékony Mentor” cím nyertesei által beküldött esetleírások, vagy „sikerbeszámolók” (anonimizált vagy a tulajdonos által tett beleegyező nyilatkozat esetén nevesített) változatát a VEP a tudásbázisába integrálja, illetve azt publikálja.
11. Titoktartási és adatvédelmi intézkedések
A pályázatok értékelése és a döntési folyamat során nyert üzleti információkat a pályázatban közreműködő minden szereplő bizalmasan kezeli. A VEP szakemberei titoktartási és függetlenségi nyilatkozatot írnak alá. A pályázati portál üzemeltetése és adatkezelése során a VEP betartja az előírt adatvédelmi és személyes adatkezelési előírásokat.
https://www.mi6.hu/palyazati-feltetelrendszer