Zergeboglár-Harmatfű-Ménküves kő
- Határidő
- Érvényes
- Kategória
- KözművelődésMűvészet
- Pályázhat
- Természetes személyek
Mesepályázat "Zergeboglár-Harmatfű-Ménküves kő"
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság meseíró pályázatot hirdet „Zergeboglár – Harmatfű – Ménküveskű” címmel. A pályázat témája a Szőcei Tőzegmohás Láprét, annak értékei, vagy azzal kapcsolatos – ott játszódó, kisgyerekeknek (óvodás-alsó tagozatos) szóló tündérmese.
A Szőcei Tőzegmohás Láprét egyike az Őrségi Nemzeti Park legértékesebb természetvédelmi területeinek, ahol a pallósoron végig haladva testközelből tapasztalhatjuk meg egy élő láprét közelségét. A lápok lefolyástalan területen kialakuló állóvizek, melyek talaja tápanyagban szegény. Az itt élő növények az oxigéntől elzárt környezet miatt nem bomlanak le, hanem felhalmozódnak a víz alatt, tőzegesednek. A tőzeg egy barnásfekete, jó víztartó és konzerváló-képességű anyag. A lápok tehát együtt jelentik a növénytakarót és a belőle képződő tőzeget.
A Szőce-patakot kísérő láprét különlegessége abból fakad, hogy a talaj- és klimatikus viszonyok, a tiszta, bővizű források és az emberi tevékenység hatása együttesen tette lehetővé, hogy olyan értékes növények legyenek itt megtalálhatóak, amelyek az utolsó jégkorszak után voltak jellemzőek. Ilyen ritka fajokok például az európai zergeboglár, a széleslevelű ujjaskosbor, a kígyógyökerű keserűfű, a tőzegeper, a keskenylevelű gyapjúsás, vagy a tőzegmoha.
A lápréten található értékes életközösség kialakulásához az évszázadok óta tartó intenzív réthasználat nagyban hozzájárult. A helyi gazdák kaszálták, legeltették a rétet, illetve minden olyan anyagot lehordtak róla, ami az istállóban tartott állatok almozásához felhasználható volt (tőzegmoha, avar). Az így kialakuló tápanyagszegény környezet ad otthont több védett és különleges növényfajnak, mint például az északi- és a töviskés sás, a kenyérbél cickafark, a szibériai nőszirom, az osztrák zergevirág, a sárgaliliom és a kereklevelű harmatfű. Ez utóbbi növényke a lápokon általánosan hiányzó nitrogént rovarok emésztésével igyekszik megszerezni. Kerekded, vöröses levelein csillogó ragadós, cukortartalmú nedv segítségével csalogatja és ejti foglyul az apró muslicákat, hangyákat, és más rovarokat.
A láprét növényvilága mellett a terület rovarvilága is kiemelkedő; több védett és egyedi fajnak ad otthont, mint például a kétcsíkos hegyiszitakötő, a kisasszony-szitakötő, a szarvasbogár, az imádkozó sáska, a kis szarvasbogár, a nagy tűzlepke, a kispettyes boglárka, a sötétaljú boglárka, a díszes tarkalepke, a nagy gyöngyházlepke, a fakó gyöngyházlepke, a csíkos medvelepke vagy a hagymazöld sáska.
A mesepályázatra elsősorban Vas vármegyei alkotók jelentkezését várjuk, minden korosztályból.
A pályaműveket 6 500-12 000 karakter terjedelemben (1-3 A/4-es oldal), World formátumban (.doc, .docx) várjuk, szóközök nélkül, 12-es betűmérettel, sorkizárt elrendezésben, 1,15-ös sorközökkel, Times New Roman betűtípussal várjuk.
Minden pályázó csak 1 mesével pályázhat, minden pályaműnek csak 1 szerzője lehet. A pályázati művek alkotása során kérjük mesterséges intelligencia mellőzését.
Kérjük, hogy a beküldött fájlok címe csak a korcsoportot (1. vagy 2.) illetve a mese címét tartalmazza, az alkotó nevét ne!
Az elkészült műveket a szakmai zsűri 2 korcsoportban bírálja el: gyermek korosztály, illetve felnőtt-nyugdíjas.
A zsűri tagjai:
Dr. Németh Csaba (az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója),
Sándor Anna (kulturális újságíró, meseíró, a Könyves Magazin volt főszerkesztője),
Lovranits Júlia Villő (öko-meseíró, biológus, mesemondó),
Kása Vera (az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság Környezeti nevelési és ökoturisztikai osztályának vezetője)
A bírálat anonim módon történik, a szerzők nevét csak a pályázat koordinátora ismeri majd!
A szerzők a személyes adataik megadásával hozzájárulnak, hogy azok az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság adatbázisába a pályázat eredményes lebonyolításához szükséges ideig bekerüljenek.
A jelentkezéshez szükséges adatlap a https://forms.gle/CuAyTdV14WxSJL229 honlapcímen érhető el.
A pályamű beküldésével úgy tekintjük, hogy a pályázó, vagy törvényes képviselője beleegyezését adta a pályázaton való részvételhez és az alkotások egyes részeinek vagy teljes egészének későbbi felhasználásához, honlapokon való megjelenéséhez.
Díjazás: Minden kategória első 3 helyezettje értékes jutalomban részesül, továbbá a nyertes mese-mesék képezi(k) az alapját a láprét új „A garabonciás útja” vezetésének.
A beérkezett pályaművek az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság honlapjáról, illetve facebook oldaláról egy gyűjteményes antológia formájában letölthetőek lesznek.
Az elkészült meséket az andras.sandor@onpi.hu e-mail címre várjuk.
Beérkezési határidő: 2025. május 4.
A pályázattal kapcsolatos további kérdések esetén az andras.sandor@onpi.hu e-mail címre várjuk a leveleket.
https://orseginemzetipark.hu/mesepalyazat