Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés / KAP-RD33b-2-25
- Határidő
- Érvényes
- Kiíró
- Miniszterelnöki Hivatal
- Kategória
- Mezőgazdaság
A pályázati felhívás címe:
Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD33b-2-25
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD33b_G17_AMR_70 kódszámú, Antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetése című beavatkozása szolgál.
Ez a beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervekhez nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet [a továbbiakban: (EU) 2021/2115 rendelet] 70. cikkén alapul.
A felhívás a beavatkozásban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
A támogatás célja az antimikrobiális szerek, elsősorban az antibiotikumok felelős, fenntartható használatának elősegítése, különösen a humánegészségügyi szempontból kritikus hatóanyagok alkalmazásának visszaszorítása és az antimikrobiális rezisztencia kialakulásának megelőzése.
A felhívás alapján normatív, vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek azon jogosultsági feltételeknek megfelelő mezőgazdasági termelők, akik hozzájárulnak az antimikrobiális rezisztencia visszaszorításához azáltal, hogy a jogszabályokban meghatározott követelményeken túlmutatóan, önkéntes alapon, a felhívásban meghatározott feltételek szerint vállalják és teljesítik a kötelezettségek megvalósítását.
A támogatás az állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben elősegíti az antimikrobiális rezisztencia kialakulásának megelőzését.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be az a mezőgazdasági termelő (természetes személy, jogi személyiséggel rendelkező vállalkozás, jogi személyiséggel rendelkező nonprofit szervezet), aki, vagy amely a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napjától megfelel az alábbi feltételeknek:
a) a támogatási kérelmében megjelölt állatfaj(ok) tekintetében állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű tenyészettel rendelkezik;
b) FELIR azonosító számmal és aktív tenyészetkóddal rendelkezik;
c) a Tenyészet Információs Rendszerben (a továbbiakban: TIR) nyilvántartott tenyészetekben a felhívás szempontjából releváns fajba tartozó támogatható állatot tart;
d) a támogatási kérelemben feltüntetett aktív tenyészete(i) megfelelnek az adott állatfajra vonatkozó állatjóléti előírásoknak. Ezen megfelelésről a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtó felületen nyilatkozik. A művelet végrehajtására rendelkezésre álló időtartam első napján fennálló esetleges meg nem felelést a támogatási kérelemben feltüntetett tenyészet helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal igazolja a támogató megkeresésére, a megkereséstől számított 30 napon belül;
e) az adott állatfajra vonatkozó jelölési és nyilvántartási, továbbá tenyészetre vonatkozó nyilvántartási szabályokat betartja;
f) az állatok állategészségügyi felügyelete érdekében szolgáltató állatorvossal kötött érvényes és hatályos, írásbeli szerződéssel rendelkezik.
A kedvezményezettnek a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt be kell tartania valamennyi vállalt kötelezettségét.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” című részben felsoroltakon túl nem ítélhető meg támogatás:
a) azon kedvezményezettek részére, azon tevékenységekre, azon állatfajokra, valamint azon tenyészetekre, amelyekre e felhívás hatálya nem terjed ki,
b) a kislétszámú állattartó tenyészetek részére, továbbá
c) az 1. célterület („Mintavétel és rezisztenciavizsgálat elvégzése állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben”) tekintetében azon tenyészetek részére, amelyek a KAP-RD33b-1-24 kódszámú, Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés című felhívás keretében végleges támogatási döntéssel rendelkeznek.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelem benyújtására 2025. május 26. napjától 2025. június 27. napjáig van lehetőség.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amely több célterületre, illetve több nagy létszámú tenyészetre is vonatkozhat.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
A támogatási kérelemhez csatolandó dokumentumokat elektronikus úton, szkennelés útján előállított olvasható formában kell csatolni a támogatási kérelemhez. Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl.: pdf, jpeg) formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt fájlt annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
A támogatási kérelem IH általi elektronikus fogadásának tényét a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszerben (a továbbiakban: KR) a kedvezményezett értesítési tárhelyre történt feltöltés jelenti, benyújtásának időpontját pedig a kedvezményezett vagy meghatalmazottjának ideiglenesen fenntartott értesítési tárhelyére automatikusan kapott KR dokumentum igazolja.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
Az intézkedésben való részvétel feltételeinek a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt folyamatosan fenn kell állniuk.
A KAP Vhr. 17- 18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott útján is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11-12. §-a tartalmazza.
A támogatási kérelemben a kedvezményezett azonosító adatai mellett fel kell tüntetni a nagy létszámú állattartó tenyészetre vonatkozó azonosító adatokat, tartási hely azonosítót, tenyészetkódot/tenyészetkódokat, a nagy létszámú állattartó tenyészetben maximálisan elhelyezhető állatok számát állatfajonként, tenyészetenként a vállalt célterületet/célterületeket, illetve kötelezettséget/kötelezettségeket, 3. célterület esetében a művelet megkezdésekor használt telepirányító szoftver megnevezését, továbbá a többletpont számításához szükséges információkat.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
a) 1. célterület - Mintavétel és rezisztenciavizsgálat elvégzése állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó
tenyészetekben:
A kedvezményezettek vállalják, hogy az állattartó telep kezelő állatorvosa által legalább havi rendszerességgel bakteriológiai és rezisztenciavizsgálatot végeztetnek a telepi rezisztenciatérkép kialakítása érdekében, és/vagy egyedi esetekben bakteriológiai és rezisztenciavizsgálatokat végeznek, valamint minden antibiotikum-kezelés ezen vizsgálati eredmények figyelembevételével kerül meghatározásra.
b) 2. célterület - A kidolgozott antibiotikumfelhasználás-csökkentési terv félévente történő felülvizsgálata állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben - dokumentált állatorvosi helyszíni látogatással:
A kedvezményezettek félévente dokumentáltan felülvizsgálják a szolgáltató állatorvos által a csökkentési tervüket és a benne foglalt intézkedések hatékonyságát, különösen a telepi antibiotikum felhasználási adatok függvényében, és szükség esetén módosítják.
c) 3. célterület - Elektronikus adatgyűjtési rendszer alkalmazása állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben:
A kedvezményezettek olyan elektronikus adatgyűjtési rendszert, telepirányítási szoftvert működtetnek és alkalmaznak az állattartó telepen, mely lehetővé teszi a gyógykezelések naprakész nyomonkövetését és megkönnyíti a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: Nébih) számára történő adatszolgáltatást az antibiotikum felhasználás
vonatkozásában, valamint a hatósági ellenőrzések lefolytatását, továbbá kommunikálni képes a hatósággal a hatósági ellenőrzések során az adatokhoz való hozzáférés biztosításával. Az elektronikus adatgyűjtés továbbá elősegíti a telep csökkentési tervének elkészítését, végrehajtásának nyomonkövetését is.
A támogatási kérelem abban az esetben kerülhet jóváhagyásra, ha tartalmaz legalább egy elfogadható, a 3.1.1. pontban felsorolt önállóan támogatható tevékenységet.
A támogatott tevékenységek részletes leírását a felhívás 3.3. pontja tartalmazza.
3.2. A támogatható tevékenységek állami támogatási szempontú besorolása
A felhívás keretében nyújtott támogatás nem minősül az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdés szerinti állami támogatásnak, mivel a felhívás tekintetében a 2023-2027-es időszakra vonatkozó mezőgazdasági és erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott állami támogatásokról szóló iránymutatás (11) - (14) pontja értelmében nem alkalmazandók az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásokra vonatkozó szabályok.
3.3. A művelet műszaki, szakmai tartalmával kapcsolatos elvárások
A művelet műszaki, szakmai tartalmának meghatározásához az alábbi elvárások figyelembevétele szükséges:
3.3.1. Általános elvárások
1. A kedvezményezett köteles eleget tenni a KAP törvényben és a KAP Vhr.-ben foglaltaknak.
2. A műveletnek meg kell felelnie a felhívásban, a mellékletekben, illetve az ÁÚF-ben foglalt egyéb feltételeknek.
3. A kedvezményezett köteles különösen az alábbi jogszabályokat betartani a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt:
a) A Tanács 1998. július 20-i 98/58/EK irányelve a tenyésztés céljából tartott állatok védelméről;
b) Az Európai Parlament és a Tanács 2016. március 9-i (EU) 2016/429 rendelete a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről;
c) Az Európai Parlament és a Tanács 2017. március 15-i (EU) 2017/625 rendelete az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről;
d) Az Európai Parlament és a Tanács 2018. december 11-i (EU) 2019/6 rendelete az állatgyógyászati készítményekről és a 2001/82/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről;
e) Az Európai Parlament és a Tanács 2018. december 11-i (EU) 2019/4 rendelete a gyógyszeres takarmányok előállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról, a 183/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 90/167/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről;
f) 2019. évi LVI. törvény az állattenyésztés szabályozásához szükséges törvényi szintű rendelkezésekről;
g) 2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről;
h) 578/2020. (XII. 14.) Korm. rendelet az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer működéséről;
i) 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet az állatgyógyászati termékekről (a továbbiakban: 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet);
j) 65/2012. (VII. 4.) VM rendelet a takarmányok előállításának, forgalomba hozatalának és felhasználásának egyes szabályairól;
k) 41/1997. (V. 28.) FM rendelet az Állategészségügyi Szabályzat kiadásáról (a továbbiakban: 41/1997. (V. 28.) FM rendelet);
l) 32/1999. (III. 31.) FVM rendelet a mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi szabályairól;
m) 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről (a továbbiakban: TIR rendelet);
n) 45/2019. (IX. 25.) AM rendelet az állattenyésztés részletes szabályairól;
o) 99/2002. (XI. 5.) FVM rendelet a szarvasmarhafajok egyedeinek jelöléséről, valamint Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről (a továbbiakban: 99/2002. (XI.) FVM rendelet);
p) 83/2015. (XII. 16.) FM rendelet a sertések jelöléséről, valamint Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről (a továbbiakban: 83/2015. (XII. 16.) FM rendelet);
q) 120/2007. (X. 18.) FVM rendelet a Baromfi Információs Rendszer létrehozásáról és
működtetésének rendjéről (a továbbiakban: 120/2007. (X. 18.) FVM rendelet);
r) 188/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet az állattenyésztésről;
s) egységes kérelem rendelet;
t) 16/2024 (IV. 9.) AM rendelet a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből nyújtott támogatások igénybevétele során alkalmazandó feltételekről;
u) KAP törvény 10. § 6. pontja szerinti feltételességi előírások.
A Kedvezményezett köteles a jogszabályokban meghatározott kötelező követelményeken túlmutatóan, önkéntes alapon, jelen felhívásban részletezett kötelezettségek megvalósítását a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt teljesíteni, az adott évi kifizetési kérelem benyújtására tekintet nélkül.
4. A támogatott tenyészet(ek)ben bekövetkező változásokat, új tenyészet(ek) bevonását 30 napon belül, a KAÜ keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen be kell jelenteni a Magyar Államkincstár, mint Nemzeti Kifizető Ügynökség (a továbbiakban: NKÜ) felé. A támogatási kérelem benyújtásakor már kialakított, de a támogatási kérelemben nem szereplő vagy a támogatási kérelem bírálata során elutasított tenyészet(ek) utólagos bevonására nincs lehetőség.
5. A támogatási célok megvalósulásának nyomon követése érdekében a kedvezményezettnek eleget kell tennie a monitoring adatszolgáltatási kötelezettségének.
6. A művelet tervezése és megvalósítása során figyelemmel kell lenni az ÁÚF-ben rögzített Alapjogi Charta érvényesítésével kapcsolatos elvárásokra, valamint a Horizontális (környezetvédelmi, esélyegyenlőségi) elvárásokra és követelményekre.
1. célterület - Mintavétel és rezisztenciavizsgálat elvégzése állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben
Ezen célterület teljesítésére irányuló vállalás esetén a kedvezményezett a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt köteles:
1 .) a vállalásának megfelelő állatfaj tekintetében legalább a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 1. számú függelékének 4. pontja szerinti darabszámú állategyedet a támogatott tenyészetében tartani. A ki- és betelepítések alatt a kötelezettség megtartottnak minősül. A ki-és betelepítések egybefüggő időtartama a vis maior esetek kivételével nem haladhatja meg a 14 napot, baromfi esetében a 21 napot.
2 .) a TIR rendelet és az adott fajra vonatkozó rendelet alapján vezetett nyilvántartásban az állatállomány tartójaként szerepelni, továbbá az állatállományra vonatkozóan az a)-c) pontokban megjelölt jogszabályban meghatározott hibátlan bejelentési kötelezettségeknek határidőben eleget tenni:
a) a 99/2002. (XI. 5.) FVM rendelet,
b) a 83/2015. (XII. 16.) FM rendelet,
c) a 120/2007. (X. 18.) FVM rendelet.
3 .) a 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet 76. § (13) bekezdésében foglaltakon túl
a) a telepi rezisztenciatérkép kialakítása érdekében a tenyészetet ellátó szolgáltató állatorvos által legalább havi rendszerességgel - állategészségügyi antimikrobiális rezisztenciavizsgálatok elvégzésére akkreditációval rendelkező vagy belső minőségbiztosítási rendszert működtető állategészségügyi laboratóriumban - bakteriológiai és rezisztenciavizsgálatot végeztetni, illetve egyedi vagy az egész tenyészetet érintő bakteriális fertőző állatbetegség megjelenése esetén, rezisztenciatérkép hiányában - állategészségügyi antimikrobiális rezisztenciavizsgálatok elvégzésére akkreditációval rendelkező vagy belső minőségbiztosítási rendszert működtető állategészségügyi laboratóriumban - bakteriológiai és rezisztenciavizsgálatot végeztetni;
(A rezisztenciavizsgálat eredményközlőinek minimális adattartalmát az 5. melléklet tartalmazza.)
b) a szolgáltató állatorvos által az a) pontban foglalt vizsgálati eredmények figyelembevételével meghatározott antimikrobiális szereket alkalmazni és azokat a 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet 76. § (4) bekezdés szerinti nyilvántartásban rögzíteni.
4 .) amennyiben a gazdálkodási évben bakteriális megbetegedés a támogatott tenyészetben nem fordult elő, a rezisztencia vizsgálatok hiányát a szolgáltató állatorvossal a 6. melléklet 1. része szerint igazoltatni.
2. célterület - A kidolgozott antibiotikumfelhasználás-csökkentési terv félévente történő felülvizsgálata állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben - dokumentált állatorvosi helyszíni látogatással
Ezen célterület teljesítésére irányuló vállalás esetén a kedvezményezett a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt köteles:
1 .) a vállalásának megfelelő állatfaj tekintetében legalább a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 1. számú függelékének 4. pontja szerinti darabszámú állategyedet a támogatott tenyészetében tartani A ki- és betelepítések alatt a kötelezettség megtartottnak minősül. A ki-és betelepítések egybefüggő időtartama a vis maior esetek kivételével nem haladhatja meg a 14 napot, baromfi esetében a 21 napot.
2 .) a TIR rendelet és az adott fajra vonatkozó rendelet alapján vezetett nyilvántartásban az állatállomány tartójaként szerepelni, továbbá az állatállományra vonatkozóan az a)-c) pontokban megjelölt jogszabályban meghatározott hibátlan bejelentési kötelezettségeknek határidőben eleget tenni:
a) a 99/2002. (XI. 5.) FVM rendelet,
b) a 83/2015. (XII. 16.) FM rendelet,
c) a 120/2007. (X. 18.) FVM rendelet.
3 .) a 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet 76. § (14) bekezdésében foglaltakon túl
a) az antibiotikum felhasználás csökkentése érdekében az állattartó tenyészetet ellátó szolgáltató állatorvos által kidolgozott (és a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első napján már rendelkezésre álló) a 7. melléklet adattartalmának megfelelő antibiotikumfelhasználás-csökkentési tervet vagy az azt tartalmazó járványvédelmi intézkedési tervet és a benne foglalt intézkedések hatékonyságát - különösen a tenyészet antibiotikum felhasználási adatainak függvényében - a művelet végrehajtására
rendelkezésre álló időszak első napjától legalább hat havonta, dokumentált módon - a szolgáltató állatorvos helyszíni látogatása során a szolgáltató állatorvossal felülvizsgáltatni, és szükség esetén a tervet módosíttatni;
(A terv felülvizsgálatát gazdálkodási évente legalább két alkalommal, a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak kezdetétől, ezt követően pedig az előző felülvizsgálattól számított hat hónapon belül el kell végeztetni.)
b) az a) pontban foglaltak teljesülését a szolgáltató állatorvossal - a 6. melléklet 2. része szerint - igazoltatni.
3. célterület - Elektronikus adatgyűjtési rendszer alkalmazása állattartó típusú, nagy létszámú árutermelő minősítésű sertés, baromfi vagy szarvasmarha tartó tenyészetekben
Ezen célterület teljesítésére irányuló vállalás esetén a kedvezményezett a művelet végrehajtására rendelkezésre álló teljes időtartam alatt köteles:
1 .) a vállalásának megfelelő állatfaj tekintetében legalább a 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 1. számú függelékének 4. pontja szerinti darabszámú állategyedet a támogatott tenyészetében tartani. A ki- és betelepítések alatt a kötelezettség megtartottnak minősül. A ki-és betelepítések egybefüggő időtartama a vis maior esetek kivételével nem haladhatja meg a 14 napot, baromfi esetében a 21 napot.
2 .) a TIR rendelet és az adott fajra vonatkozó rendelet alapján vezetett nyilvántartásban az állatállomány tartójaként szerepelni, továbbá az állatállományra vonatkozóan az a)-c) pontokban megjelölt jogszabályban meghatározott hibátlan bejelentési kötelezettségeknek határidőben eleget tenni:
a) a 99/2002. (XI. 5.) FVM rendelet,
b) a 83/2015. (XII. 16.) FM rendelet,
c) a 120/2007. (X. 18.) FVM rendelet.
3 .) a 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet 76. § (4) bekezdésében foglaltakon túl
a) a tenyészetben folyamatosan és naprakészen olyan elektronikus adatgyűjtési rendszert, telepirányítási szoftvert alkalmazni, amely lehetővé teszi az antimikrobiális szerekkel történt gyógykezelések naprakész nyomon követését, a vonatkozó jogszabályok szerinti nyilvántartását, megkönnyíti a hatóság számára történő adatszolgáltatást és a hatósági ellenőrzések lefolytatását, kommunikálni képes a hatósággal a hatósági ellenőrzések során az adatokhoz való hozzáférés biztosításával és hozzájárul a tenyészet antibiotikumfelhasználás-csökkentési tervének elkészítéséhez, értékeléséhez, végrehajtásának nyomon követéséhez is.
A telepirányítási szoftvernek alkalmasnak kell lennie legalább az alábbi adatok naprakész nyilvántartására a támogatással érintett tenyészet vonatkozásában:
aa) a vásárolt, birtokolt, illetve alkalmazott állatgyógyászati készítmény neve, mennyisége, adagolása és az alkalmazás módja, ab) a készítmény forgalmazójának neve és címe, ac) az alkalmazás időpontja és időtartama, ad) a kezelt állatok faja, száma és azonosító adatai ae) az élelmezés-egészségügyi várakozási idő, af) antibiotikum-terápia esetén a kezelt állatokra vonatkozóan felállított diagnózis, annak hiányában a fő klinikai tünetek leírása.
A telepirányítási szoftver a fenti adatokat legalább öt évig tárolja.
b) az a) pontban foglaltak teljesülését a kedvezményezett nevére szóló, támogatott tenyészetre vonatkozó, az adott szoftver alkalmazására irányuló és a kifizetési kérelemmel érintett időszakra szóló hatályos és érvényes szolgáltatói szerződéssel igazolni, vagy amennyiben a kedvezményezett a szoftver alkalmazását nem szolgáltatói szerződéssel veszi igénybe, úgy a szolgáltató állatorvossal - a 6. melléklet 3. része szerint - igazoltatni.
c) az elektronikus adatgyűjtési rendszer, telepirányítási szoftver típusában bekövetkező változásokat 30 napon belül, elektronikusan, ügyfélkapun keresztül bejelenteni az NKÜ felé.