Erdészeti génmegőrzés támogatása / KAP-RD36-1-25
- Határidő
- 2025. 06. 23., 2025. 11. 03.
- Érvényes
- Kiíró
- Miniszterelnöki Hivatal
- Kategória
- Mezőgazdaság
A pályázati felhívás címe:
Erdészeti génmegőrzés támogatása
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD36-1-25
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
E felhívás alapjául a KAP Stratégiai Terv RD36_F03_GEN_70 kódszámú, Erdő-genetikai többéves kötelezettségvállalások című beavatkozása szolgál.
Ez a beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 70. cikke alapján támogatható.
A felhívás a beavatkozásban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
A klímaváltozási előrejelzések szerint az erdőgazdálkodás szempontjából a klímazónák elmozdulásának sebessége meghaladja az erdő-állományok természetes alkalmazkodási képességét. Az erdők hosszú távú fenntarthatóságának kulcskérdése elsősorban a klímaváltozás hatásainak ellenálló vagy ahhoz alkalmazkodó, ugyanakkor a szükséges genetikai változatosságát is megőrző szaporítóanyag biztosítása. Ez csak az in-situ és az ex- situ génmegőrzés eszközeinek kihasználásával és fejlesztésével lehetséges.
In situ célprogram: Őshonos fafajaink megőrzését elsősorban in situ módszerekre kell alapozni. Ezek lényege, hogy a megőrizni kívánt génkészletet annak eredeti környezetében tartják fenn, így a génkészletre ható, azt alakító folyamatok a továbbiakban is akadálytalanul érvényesülhetnek. Alkalmazásuk feltétele, hogy az adott populáció az eredeti, vagy ahhoz hasonló termőhelyen, élőhelyen természetszerű módszerekkel fenntartható és megújítható legyen. Az erdészeti génrezervátum-hálózat olyan in situ megőrzési egységekből áll, amelyekben a célfafajok populációi a termőhelyhez megfelelően alkalmazkodottak, helyi származásúak, jól reprezentálják a fafaj(ok) helyi génkészletét, fennmaradásuk hosszú távon is biztosított.
Ex situ célprogram: Amennyiben a génforrás eredeti előfordulási helyén biztonságosan nem tartható fenn (pl. a termőképes egyedek alacsony száma, az élőhely veszélyeztetettsége, a termőhely szélsőséges megváltozása, környezeti kár, kórokozók, károsítók fellépése, rokon fajokkal vagy kultúrformákkal történő kereszteződés lehetősége esetén), a megőrizni kívánt genotípusokat ex situ gyűjteményekbe kell helyezni. A megőrzött genetikai anyag későbbi hasznosítása során az így archivált egyedekből szintetikus populációk hozhatók létre. Ezek a továbbiakban szaporítóanyag-forrásként szolgálhatnak klímavédelmi és természetvédelmi célokat szolgáló erdészeti beavatkozásokhoz.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
Támogatási kérelmet nyújthat be:
a) az adott erdőrészlet vonatkozásában az erdészeti hatóság által az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (továbbiakban: Evt). alapján véglegessé vált határozattal nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó vagy
b) az erdészeti szaporítóanyagokról szóló 110/2003. (X.21.) FVM rendelet (a továbbiakban:
110/2003. (X. 21.) FVM rendelet) alapján nyilvántartásba vett erdészeti szaporítóanyag termelő, vagy
c) a növényi genetikai anyagok megőrzéséről és felhasználásáról szóló 95/2003. (VIII.14.) FVM rendelet (a továbbiakban: 95/2003. (VIII. 14.) FVM rendelet) alapján az erdészeti géngyűjtemény kezelője vagy
d) új erdészeti génmegőrzési vagy fejlesztési állomány létrehozása esetén a terület tulajdonosa vagy a tulajdonos hozzájárulásával rendelkező természetes személy vagy jogi személy.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére aki/amely:
- támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek;
- ugyanazon tevékenység, ugyanazon faj és ugyanazon terület vonatkozásában
- a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetésre került „Ritka és veszélyeztetett növényfajták genetikai erőforrásainak és mikroorganizmusok ex situ megőrzése” című (VP4-10.2.2.-20 kódszámú) felhívás alapján vagy
- az „Erdészeti genetikai erőforrások fejlesztése” című (VP4-15.2.1.2-17 kódszámú) felhívás alapján még támogatásban részesül, továbbá amennyiben
- a KAP Stratégiai Terv RD27_G10_GPX_70 - Növényi genetikai erőforrások és
mikroorganizmusok ex situ megőrzése beavatkozása vagy
- a RD28_G11_GPI_70 - Növényi genetikai erőforrások in situ megőrzése című
beavatkozása alapján meghirdetésre kerülő pályázati felhívások keretében
támogatásban részesül;
- nehéz helyzetben lévő vállalkozás;
- a támogatás odaítélésekor még nem tett eleget valamennyi, az Európai Bizottság által hozott, állami támogatás visszafizettetésére irányuló, Magyarországnak címzett határozat alapján fennálló visszafizetési kötelezettségének;
- erdészeti génrezervátum és/vagy magtermelésre kijelölt törzsállomány létesítése céljából adott területen ilyen létesítésre már igénybe vett bármilyen támogatást hazai vagy uniós pályázati forrásból.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. május 28. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
a) 2025. május 28.- 2025. június 23. között
b) 2025. október 6. - 2025. november 3. között
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett benyújtási szakaszonként egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amely több célprogramra is vonatkozhat. Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy elutasításra, vagy visszautasításra kerül, akkor a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerinti Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
A KAP Vhr. 70. § (1) bekezdése alapján, ha a támogatásra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerül - ideértve a felhívás keretösszegének csökkentését is -, vagy annak kimerülése előre jelezhető, az IH a felhívást lezárhatja, és erről legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon közleményt tesz közzé hivatalos honlapján. A benyújtási lehetőség lezárása csak a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját követő naptól lehetséges.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg), olvasható formában kell csatolni a kérelemhez. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11-12. §-a tartalmazza.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
3.1.1.1 Önállóan támogatható, kötelezően megvalósítandó tevékenységek (főtevékenységek)
A felhívás alapján támogatás vehető igénybe az erdészeti genetikai erőforrások in situ és ex situ megőrzésére. Az alábbi célprogramok szerint csoportosított önállóan támogatható, kötelezően megvalósítandó tevékenységek (célprogramok) közül legalább egy, a táblázat ’Tevékenységek’ oszlopában felsorolt in situ vagy ex situ genetikai erőforrás megőrzési tevékenység megvalósítása kötelező