Nemzeti Bajnokok - Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált Hitelprogram / GINOP Plusz- 1.4.5-25

Határidő
Folyamatos
Érvényes
Pályázhat
azon devizabelföldinek minősülő, Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező, gazdaságilag potenciálisan életképes, azonban finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozások, melyek legalább 5 főt foglalkoztatnak, és amelyek legalább három teljes, lezárt üzleti évvel rendelkeznek

FELHÍVÁS
Nemzeti Bajnokok - Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált
Hitelprogram
Azonosító jel: GINOP Plusz- 1.4.5-25
A Hitelprogram keretösszege
155,61 milliárd Forint (kevésbé fejlett régiók)
A Hitelprogram célja
A Hitelprogram célja a mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV-k) termelékenységének és hozzáadott értékének növelése a technológiai és szervezeti megújítás támogatásán keresztül, valamint a zöld és digitális átálláshoz való hozzájárulás. Célja továbbá a versenyképesség növelése a jövő technológiáinak bevezetésén, külpiaci terjeszkedés, brand- és termékfejlesztés révén. Ennek célcsoportja olyan növekedő vagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások, amelyek versenyelőnyt tudnak felmutatni, külpiacon képesek terjeszkedni, újabb növekedési lehetőség előtt állnak, elsősorban beszállítói kapcsolataik, illetve export révén.
A finanszírozás típusa
Éven túli lejáratú kamatmentes beruházási célú kölcsön és vissza nem térítendő támogatás egyműveletben való kombinációja.
Finanszírozási összeg
Finanszírozási összeg: min. 150 millió forint - max. 600 millió forint,
melynek legfeljebb 30%-a igényelhető vissza nem térítendő támogatásként figyelemmel az Eljárási rend 3. számú mellékletében található eljárási szabályokra is. A vissza nem térítendő támogatás a kölcsönszerződésben meghatározott eredményességmérési mutatók célértékeinek nem teljesítése esetén kölcsönné alakul.
Az igényelhető finanszírozási összeg nem haladhatja meg a kölcsönkérelem bírálatát megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét.
Finanszírozás devizaneme
HUF
Kölcsönkérelmek benyújtása
A Finanszírozási összeget kizárólag a Kölcsönkérelmi nyomtatvány kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával igényelhetik az ügyfelek. Amennyiben bármelyik kötelezően előírt melléklet hiányzik, a kölcsönkérelem nem fogadható be.
A kölcsönkérelem csak az MFB Zrt.-vel szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező Közvetítőhöz (MFB Pont Plusz) nyújtható be. A Közvetítők listáját az MFB Zrt. a honlapján (www.mfb.hu) teszi közzé.
A Hitelprogram keretében 2025. június 23-tól 2026. december 31-ig lehet kölcsönkérelmet - az adott MFB Pont Plusz nyitvatartási ideje alatt - benyújtani.
A Hitelprogramban kezdő vállalkozások nem igényelhetnek támogatást.
Jelen Hitelprogram keretében nem igényelhet finanszírozást azon vállalkozás, amelynek jelen hitelprogramban már folyamatban lévő igénylése van. Újabb finanszírozási igény akkor nyújtható be, amennyiben a korábbi igénylés elutasító döntéssel rendelkezik vagy a hiteldöntést megelőzően a Kölcsönigénylő a kérelmét visszavonta.
Egy vállalkozásnak legfeljebb egy kérelme részesülhet támogatásban. Egy kérelem támogatásban részesülőnek minősül, ha pozitív bírálati döntéssel rendelkezik vagy az elfogadott kérelem alapján kölcsönszerződés kerül megkötésre, függetlenül attól, hogy a szerződés alapján történt-e folyósítás vagy nem.
Igénybevételi lehetőség
A Hitelprogram keretében utoljára 2029. december 31-én lehet a Kölcsönszerződés alapján a Végső Kedvezményezetteknek kifizetést teljesíteni.
Saját forrás
A minden állami forrástól mentes Saját Forrás minimálisan elvárt mértéke a Projekt elszámolható költségének legalább 10%-a, regionális beruházási támogatással érintett költségtételek vonatkozásában az elszámolható költségek legalább 25%-a, amelynek felhasználását a Végső Kedvezményezettnek legkésőbb az első folyósítás előtt igazolnia szükséges.
Igénybe vevők köre
A Hitelprogram keretében finanszírozási összeg igénylésére jogosultak azon devizabelföldinek minősülő, Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező, gazdaságilag potenciálisan életképes, azonban finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozások, melyek legalább 5 főt foglalkoztatnak, és amelyek legalább három teljes, lezárt üzleti évvel rendelkeznek.
A finanszírozási összeget olyan vállalkozások igényelhetik, amelyek - akár külföldön lévő - Kapcsolt- és Partnervállalkozásaival összevont (konszolidált) éves beszámolója, annak hiányában a vállalkozás, valamint Kapcsolt- és Partnervállalkozásai beszámolói és nyilvántartásai alapján mikro, kis vagy középvállalkozásnak minősülnek a Bizottság 651/2014/EU rendelet I. melléklete alapján.
Jogi forma szerint:
- kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok,
- kettős könyvvitelt vezető szövetkezetek,
- kettős könyvvitelt vezető egyéni cégek.
Gazdálkodási formakód szerint:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 121 Szociális szövetkezet
- 129 Egyéb szövetkezet
- 141 Európai részvénytársaság (SE)
- 142 Európai szövetkezet (SCE)
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
- 228 Egyéni cég
További feltételek
A Hitelprogramban támogatásban részesülhet az a vállalkozás,
- amely regisztrált beszállítói vagy exportfejlesztési szolgáltatás igénybevételére a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft-hez (MGFÜ) által létrehozott,’www.vali.hu/nemzetibajnokok’ felületen, és az erről szóló igazolás a szerződéskötés feltételeként benyújtásra került,
- amelynek nettó értékesítési árbevétele a kölcsönkérelem benyújtását megelőző üzleti évben legalább 100 millió forint volt,
- amely beszállító (és) vagy exportáló vállalkozás,
- amennyiben beszállító vállalkozás, legalább a kölcsönkérelem benyújtása előtt 30 nappal megkötött együttműködési megállapodással kapcsolódik közép-, illetve nagyvállalkozáshoz,
- Beszállítói együttműködési megállapodás: legalább 30 nappal a Kölcsönkérelem benyújtása előtt megkötött (mindkét fél által aláírt) együttműködési megállapodás, amely kiterjed legalább az alábbiakra:
o résztvevő felek pontos megnevezése,
o az együttműködés célja,
o az együttműködés tárgya,
o egyértelműen rögzíti, hogy a jelenben létező, vagy jövőben kialakítandó beszállítói kapcsolat időben ismétlődő jellegű és nem egyszeri adásvételt jelent, valamint piaci alapon történik a kapcsolat kialakítása.
o Az együttműködési megállapodással egyenértékű a megkötött beszállítói szerződés.
- amennyiben az exportjának erősítését célozza a projekten keresztül, akkor a kölcsönkérelem benyújtását megelőző 3 lezárt üzleti évre vonatkozó beszámoló valamelyike alapján a nettó értékesítési árbevételhez viszonyítva legalább 5% exportértékesítési árbevétel aránnyal rendelkezik.
- amennyiben a vállalkozás kutatás-fejlesztés keretében kísérleti fejlesztés tevékenységet is megvalósít a projekt keretében, a kölcsönkérelem benyújtásakor már rendelkezik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (a továbbiakban: NKFI Hivatal) által kiállított, a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: KFI tv.) 36. § (1), valamint 42. § (2) bekezdései szerinti minősítéssel, melyet elektronikusan is benyújt a kölcsönkérelem benyújtását követően a választott MFB Pont Plusz hivatalos e-mail címére.
A Hitelprogramban konzorciumok nem igényelhetnek támogatást.
A finanszírozási összeg felhasználása
Projekt megvalósítási helye
A Kölcsönigénylő Magyarországon, Budapesten kívül, bejegyzett székhelye, telephelye vagy fióktelepe. Minden esetben a Projekt megvalósítás helyszíne számít és nem a finanszírozást igénylő székhelye, ezért a budapesti székhellyel rendelkező szervezet Projektje is támogatható, amennyiben a Projekt maga Budapesten kívül, de Magyarországon valósul meg.
- A megvalósítási helynek a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően már bejegyzettnek kell lenni a cégkivonatba, illetve a Végső Kedvezményezettről vezetett megfelelő nyilvántartásba, továbbá a kölcsön futamideje alatt is igazolni kell, hogy a megvalósítási helyszínen valóban gazdasági tevékenység folyik.
- Szoftver vagy hardver, illetve mobileszközök beszerzése esetén a megvalósítási helyszínnek az a telephely vagy fióktelep minősül, amelyre a beszerzett eszközök számvitelileg aktiválásra kerülnek, valamint a megvalósítási helyszín alkalmas az eszközök tárolására is.
- Készletbeszerzés esetén megvalósulási helyszínnek az a székhely, telephely vagy fióktelep minősül, ahol a beszerzett készletek tárolásra kerülnek, valamint az adott gazdasági tevékenység megvalósul.
Támogatható tevékenységek bemutatása
A Hitelprogram keretén belül kihelyezett finanszírozási összegek a Végső Kedvezményezettek által, a KKV-k technológiai korszerűsítése, ingatlan építés, átalakítás, bővítés, korszerűsítés, valamint a megújuló energiaforrás felhasználásával végrehajtott energiahatékonysági beruházások, továbbá tisztán elektromos gépjármű beszerzése érdekében, gazdaságilag potenciálisan életképes Projektekhez használhatók fel, az elszámolható költségek mértékére vonatkozó korlátok figyelembevételével.
Felhívjuk a figyelmet, hogy fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használati melegvíz rendszer (HMV) korszerűsítés a Hitelprogram keretében nem támogatható az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján.
Felhívjuk a figyelmet, hogy az Eljárási rend 3. számú melléklete alapján alkalmazandó állami támogatási kategória további szűkítéseket tartalmazhat a támogatható tevékenységek körére.
Elszámolható költségek köre
A projektnek kötelező tartalmaznia:
- eszközbeszerzést legalább az összes elszámolható költség 30%-a értékben, ÉS
- vállalati infokommunikációs fejlesztést (eszköz, immateriális javak, infokommunikációs szolgáltatások) ÉS/VAGY megújuló energiával kapcsolatos beruházást (akár mindkettőt, de legalább az egyiket), legalább az összes elszámolható költség 30%-a értékben.
Főbb elszámolhatósági korlátok:
- A vállalati infokommunikációs fejlesztés költségei (eszköz és immateriális javak, valamint infokommunikációs szolgáltatások) együttesen nem haladhatják meg az összes elszámolható költség 50%-át.
- Az Elszámolási útmutató 3.3.9. pontja alá tartozó költségek (építési költségek, és a megújuló energiához kapcsolódó projektelemek /beleértve azok kivitelezési költségeit is) együttesen nem haladhatják meg az összes elszámolható költség 60%-át.
Elszámolható költségek a 2021-2027 programozási időszakra vonatkozó Elszámolási útmutató alapján a következők. Felhívjuk a figyelmet, hogy az Eljárási rend 3. számú melléklete alapján alkalmazandó állami támogatási kategória további szűkítéseket tartalmazhat.
- 3.3.10.1 pontja szerinti új tárgyi eszköz beszerzése legalább az összes elszámolható költség
30%-a értékben:
Technológiai korszerűsítést eredményező új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű eszközök, ide nem értve a vasúti, közúti, vízi- és légi járművek - kivéve a következő pontban szereplő gépjármű - (200.000 Ft érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka, mely az árajánlatban, adásvételi szerződésben szerepel) bekerülési értéke, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja az eszközbeszerzéshez kapcsolódó szállítás és üzembe helyezés, valamint az eszközbeszerzéshez közvetlenül kapcsolódó betanítás költségét is,
- 3.3.10.1 pontja szerint, a beruházáshoz kapcsolódó, tisztán elektromos gépjármű beszerzése,
legfeljebb (nettó) 25 millió Ft értékben, az alábbi feltételek mellett:
Kizárólag az 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szerinti M1, N1, N2 járműkategóriába tartozó gépjármű szerezhető be a projekt keretében. Egy projekt keretében legfeljebb 1 db gépjármű szerezhető be.

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem