Rövid Ellátási Láncok fejlesztése / KAP-RD49-1-25
- Határidő
- 2025. 06. 10., 2026. 01. 27., 2026. 02. 10.
- Érvényes
- Kiíró
- Miniszterelnöki Hivatal
- Kategória
- Mezőgazdaság
- Pályázhat
- VállalkozásokTermészetes személyek
A pályázati felhívás címe:
Rövid Ellátási Láncok fejlesztése
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD49-1-25
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD49_R09_SCC_77 kódszámú, Vidékfejlesztési együttműködés a Rövid Ellátási Láncok fejlesztéséért című beavatkozása szolgál.
Ezen beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervekhez nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: KAP I. rendelet) 77. cikkén alapul.
A Rövid Ellátási Lánc (a továbbiakban: REL) együttműködések támogatása az alábbi célok megvalósítását kívánja elősegíteni:
A felhívás a termelők, feldolgozók és a fogyasztók közötti szoros földrajzi és társadalmi kapcsolatok létrehozásával olyan együttműködések kialakítását támogatja, amelyeknek célja biztosítani a termelők számára a méltányos megélhetést, valamint a fogyasztók részére a bizalmon alapuló élelmiszerellátást:
- Gazdasági szempontból a helyi termelés és értékesítés erősíti a helyi gazdaságot, hozzájárul a vidéki közösségek megerősödéséhez, megőrzi a helyi munkahelyeket, fejleszti a helyi turizmust.
- Környezeti szempontból a kisgazdaságokban a termelési rendszerek fenntarthatóbbak, a
szállítási útvonalak lerövidülnek.
- Társadalmi szempontból megőrzi a helyi tudást és hagyományokat, erősíti a termelők és a
fogyasztók közti bizalmat.
További cél a REL együttműködésben részt vevők közös művelettervre alapozott értékesítési formák (üzleti modellek) kialakítása, működtetése és fejlesztése. A felhívás elsődlegesen a termelők közös és közvetlen piacra jutását szolgálja, figyelembe véve azt, hogy Magyarországon is fokozódó fogyasztói igény mutatkozik a közvetlenül a termelőktől, vagy legfeljebb egy közvetítőtől vásárolt élelmiszerek iránt.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
1. A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be - a közös piacrajutás elősegítése érdekében létrejött - konzorcium, amely legalább négy együttműködő taggal rendelkezik.
1. A konzorciumban kötelező tag: mezőgazdasági őstermelő, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozó, szociális szövetkezet.
2. További tagok lehetnek:
- egyházi tulajdonú vállalkozás, egyházi fenntartású intézmény,
- önkormányzati tulajdonú vállalkozás, önkormányzati fenntartású intézmény,
- non-profit szervezet,
- HORECA szektorban tevékenykedő vállalkozás,
- közétkeztetésben résztvevő vállalkozás,
- piacszervező.
II. A támogatási kérelem benyújtására kizárólag konzorciumi formában van lehetőség, az alábbiak figyelembevételével:
- egy mezőgazdasági termelő és egy piacszervező csak egy konzorciumban vehet részt,
- a további konzorciumi tagok legfeljebb 3 konzorciumban vállalhatnak tagságot,
- a konzorciumban részt vevő tagok legalább 50%-ának mezőgazdasági termelőnek kell lennie,
- piacszervező részvétele esetén elvárt a meglévő piacszervezési tapasztalat, vagy REL szervező - Helyi termék-piacszervező és REL menedzser végzettség, illetve a végzettség megszerzésének vállalása a támogatási okirat véglegessé válását követő 6 hónapon belül,
- a kedvezményezett konzorcium tagjai egymástól gazdaságilag és jogilag függetlenek, továbbá nem lehetnek egymásnak:
a) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 8:1. § (1) bekezdés 1. pontja szerinti közeli hozzátartozói, továbbá
b) a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény szerinti partner, illetve kapcsolódó vállalkozásai.
A támogatás konzorciumi formában történő igénybevételére vonatkozó szabályokat az ÁÚF tartalmazza.
A felhívás keretében a támogatás kizárólag új együttműködés által megvalósított új tevékenység(ek)re irányul. Ezen előírásnak a művelet megvalósítására létrehozott konzorcium megfelel.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok listája” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére, aki/ amely:
- támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek,
- a támogatás odaítélésekor még nem tett eleget valamennyi, az Európai Bizottság által hozott, állami támogatás visszafizettetésére irányuló, Magyarországnak címzett határozat alapján fennálló visszafizetési kötelezettségének, nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősül.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelem benyújtására 2025. május 14. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2025. május 14. - 2025. május 27.
2. benyújtási szakasz: 2025. május 28. - 2025. június 10.
3. benyújtási szakasz: 2026. január 14. - 2026. január 27.
4. benyújtási szakasz: 2026. január 28. - 2026. február 10.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban. Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy elutasításra, vagy visszautasításra kerül, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt file-t annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11. - 12. § -a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
3.1.1.1. Kötelezően megvalósítandó tevékenységek
Egy - a termelői piacra jutást elősegítő - REL együttműködés szervezése, létrehozása, működtetése, illetve a Művelettervben foglalt tevékenységek megvalósítása.