Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése / KAP-RD01e-1-25

Határidő
2025. 07. 08., 2025. 07. 22., 2025. 10. 14.
Érvényes
Kategória
Mezőgazdaság
Pályázhat
mezőgazdasági termelő

A pályázati felhívás címe:
Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése
A pályázati felhívás kódszáma:
KAP-RD01e-1-25
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 Mrd Ft.
A felhívás forrását az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
A felhívás Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (a továbbiakban: KAP ST) keretében a Nemzeti Irányító Hatóság (a továbbiakban: IH) által kerül meghirdetésre.
Felhívjuk a Tisztelt Kedvezményezettek figyelmét, hogy a felhívás, az Általános Útmutató a 2023 - 2027- es programozási időszakban a KAP Stratégiai Terv alapján meghirdetett pályázati felhívásokhoz c. dokumentum (a továbbiakban: ÁÚF), együttesen tartalmazzák a kérelem elkészítéséhez szükséges összes feltételt. Az IH a dokumentumok változtatási jogát fenntartja. A módosításokról minden esetben közlemény kerül megjelentetésre, ezért és az egyéb információk megismerése céljából kérjük, hogy kísérjék figyelemmel a https://kap.gov.hu honlapon megjelenő közleményeket!
A felhívásban nem szereplő előírások esetében a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások eljárási rendjéről szóló 2022. évi LXV. törvény (a továbbiakban: KAP törvény), a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX. 13.) AM rendelet (a továbbiakban: KAP Vhr.), és az ÁUF az irányadó.
A felhívás eltérhet az ÁÚF-ben megfogalmazott előírásoktól, ebben az esetben a felhívásban foglaltakat kell irányadónak tekinteni.
A felhívás vonatkozásában nem alkalmazandó az ÁÚF 11. pontja.
1. A FELHÍVÁS INDOKOLTSÁGA ÉS A KAP ST-HEZ VALÓ ILLESZKEDÉSE
A felhívás alapjául a KAP ST RD01e_E01_FRM_73 kódszámú Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával című beavatkozása szolgál.
E beavatkozás a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. december 2-i (EU) 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikkén alapul.
A felhívás a beavatkozásban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma ragadós száj- és körömfájás vírust azonosított Magyarországon 2025. tavaszán. A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat [például: szarvasmarhafélék (szarvasmarha és bivaly, ideértve a bölényt is), illetve juh- és kecske félék] érinti. A vírus megjelenése rámutat arra, hogy kiemelt fontosságú az állattartó telepek higiéniai szintjének fejlesztése.
A fertőző betegségek megelőzése, illetve behurcolása és terjedése kockázatának csökkentése érdekében az IH jelen felhívás keretében nyújt segítséget az állattartók számára a szükséges technológiák, eszközök beszerzése és épületek kialakítása, fejlesztése révén.
2. A TÁMOGATÁSI KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK
FELTÉTELEI
2.1. Kedvezményezettek köre
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
1. Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, amennyiben igazolja, hogy:
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik. (Az üzemméret megállapítása szempontjából a 7. mellékletben megadott, 348,93 forint/euró árfolyammal számolt 2020. évi STÉ adatok az irányadók);
- A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év egységes kérelme (a továbbiakban: EK kérelem) alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozóan rendelkezik a 6. melléklet szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon feltüntetett mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, akkor az üzleti év vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által kiállított (a 6. melléklet szerinti) igazolással, amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját. Ha fenti területtel nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
- Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: NÉBIH) által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske, akkor az érintett állatfaj tekintetében a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az ENAR nyilvántartásba bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni. Egyéb, a 8. melléklet szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. Az ENAR- ban és TIR-ben a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembe vételre. Ha fenti állatokkal nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a 9. mellékletben szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.
Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
2. A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Kollektív műveletnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.
Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet, illetve termelői integrációs szervezet) a 2.1.1 pont a) és b) alpontokban meghatározott feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül.
Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is teljesítheti. Ebben az esetben, a csoportban részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Továbbá a csoportban részt vevő tagok legalább 40 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában.
A szociális szövetkezetnek a 2.1.1. pont a) és b) alpontokban rögzített előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.
A felhívás keretében konzorciumi formában támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség.
2.2. Támogatásban nem részesíthetők köre
Az ÁÚF „Kizáró okok listája” c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére aki/amely:
a) támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek.
2.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. június 25. napjától van lehetőség az alábbi benyújtási szakaszokban:
1. benyújtási szakasz: 2025. június 25. - 2025. július 8.
2. benyújtási szakasz: 2025. július 9. - 2025. július 22.
3. benyújtási szakasz: 2025. október 1. - 2025. október 14.
2.4. A támogatási kérelem benyújtásának módja és egyéb feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban. Ha a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy a kérelme elutasításra, vagy visszautasításra kerül, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni az elektronikus felületen benyújtott kérelemhez. A feltölteni kívánt file-t, pedig annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
Forráskimerülés esetén - a KAP Vhr. 70. §-ban foglaltaknak megfelelően - az IH vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön Nemzeti Irányító Hatósági közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
A KAP Vhr. 17-18. §-aiban foglaltak szerint a támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11-12. § -a tartalmazza.
A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a „Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához” című dokumentum tartalmazza.
3. A MŰVELETTEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
3.1. Támogatható tevékenységek
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
A kedvezményezett csak a támogatási kérelemmel érintett telepen tartott (új telep létesítése esetén tartani tervezett) állatfajjal kapcsolatosan nyújthat be támogatási kérelmet. A támogatási kérelemnek tartalmaznia kell a 3.1.1. pontban felsoroltak közül legalább egy, önállóan támogatható tevékenységet.
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan
Szarvasmarhafélék, illetve juh- és kecskefélék tartására szolgáló állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak megvalósítása.
1. Építéssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek - Állattartó telepi épületek, építmények építése (kialakítása), felújítása, bővítése, átalakítása:
a) Telep körül, tartós, ép, résmentes járványvédelmi kerítés (lásd: Fogalomtár) kialakítása, fejlesztése/korszerűsítése, ember, kóbor vagy vadon élő állat behatolásának megakadályozására;
b) Fekete-fehér rendszerű öltöző kialakítása kerítésvonalban, zuhanyzási és teljes átöltözési lehetőséggel;
c) Szociális célú öltöző konténer (fekete-fehér elv alapján) beszerzése, amely a kerítés vonalába telepíthető;
d) Tejelő állatállomány esetén a tejátvételhez kapcsolódó infrastruktúra kialakítása a kerítés vonalában;
e) Higiéniai sorompó (beléptető kapu kéz- és lábbeli fertőtlenítővel) kialakítása;
f) Telepi fertőtlenítőkapu telepítése a 9.4 pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével;
g) Kerékfertőtlenítő medence kialakítása, fejlesztése, korszerűsítése;
h) Eszközbeléptető helyiség kialakítása nagyobb eszközök, zsákos takarmány stb. fertőtlenítéssel megerősített beléptetése érdekében a kerítés vonalában;
i) Az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű karanténistálló kialakítása a kerítés vonalában: külön bejárattal, külön fekete-fehér öltözővel;
j) Állatrakodó kialakítása a kerítés vonalában;
k) Állatrakodó átalakítása, lefedése, korszerűsítése;
l) Telepi hullatároló korszerűsítése, kialakítása kerítésvonalban;
m) Boncolóhelyiség kialakítása, felújítása a kerítésvonalban;
n) Betegistálló kialakítása, felújítása, korszerűsítése (az állatfajnak, illetve a hasznosítási iránynak megfelelő felszereltséggel [pl. szarvasmarha vonatkozásában a fejőgép beállítása]);
o) Kezelőfolyosók kialakítása, felújítása;
p) Telepi létesítmények összekötése zárt folyosóval (elvárt kialakítása: legalább fedett, oldalán madárháló), zárt állatmozgatási útvonalak (hajtófolyosó) kialakítása;
q) Telepen belüli, zónákat lehatároló kerítésrendszer kialakítása, korszerűsítése/fejlesztése;
r) Kerítésvonalban takarmány fogadó hely kialakítása;
s) Állattartó létesítmények higiéniai zsiliprendszerének kiépítése, korszerűsítése,
t) Mobil vagy folyamatosan fennálló állat-, valamint szalma/szénatároló sátrak beszerzése a 9.4 pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével.
2. Építéssel nem járó, a járványvédelemhez kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése:
a) Hullatároló konténer beszerzése;
b) Fertőtlenítő permetező, ózonos fertőtlenítő beszerzése;
c) Nagynyomású fertőtlenítő mosóberendezés beszerzése (legfeljebb 2 db a 9.4 pontban
meghatározott korlátozás figyelembevételével);
d) Seprőgép beszerzése (legfeljebb 1 db a 9.4 pontban meghatározott korlátozás
figyelembevételével);
e) Mosórobot beszerzése;
f) Eszközbeléptető doboz beszerzése;
g) Ködképző berendezés beszerzése;
h) UV (germicid) lámpák beszerzése;
i) Nyílászárók ellátása szúnyoghálóval és szabadba nyíló ajtókhoz légfüggöny beszerzése, (amennyiben azt közvetlenül az ajtó fölé lehet telepíteni);
j) Állatok rögzítéséhez szükséges berendezések (kalodák), eszközök beszerzése;
k) Kéz- és lábbeli fertőtlenítő beszerzése (például lábbeli fertőtlenítő szőnyeg, kézfertőtlenítő adagoló);
l) Gumicsizma mosó berendezés beszerzése;
m) Fertőtlenítő szőnyegek, kerékfertőtlenítő matracok beszerzése;
n) Telepi fertőtlenítőkapu telepítése a 9.4 pontban meghatározott korlátozás figyelembevételével.

🍪Weboldalunk cookie-kat használ a megfelelő működés érdekében.
Megértettem